Putkiremontti yllätti

Tammi78

Meidän taloyhtiössämme ei laiteta ilmoitustaululle yhtiökokouksen pöytäkirjoja, koska vuokraisännät ovat toivoneet niin. Siispä on täysin vuokraisännän päätettävissä, jolloin hän kertoo vuokralaiselleen esim. tulevasta putkiremontista. Minä sain tiedon 6 viikkoa etukäteen. Vuokraisäntä oli saanut tiedon remonttipäätöksestä itse jo 2 kk ennen. Yritin kysyä isännöitsijältä yhtiökokouksen pöytäkirjoja, jotta varmistuisin vuokraisäntäni ilmoitusvelvollisuuden täyttämättä jättämisestä. Isännöitsijä murahti, ettei se kuulu hänen tehtäviinsä. Keneltä sitten vuokralaisen on oikeus saada tietoa noinkin suurista taloyhtiön remonteista, jos vuokraisäntä vaikenee ja isännöitsijäkään ei koe sitä tehtäväkseen?

14

3903

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä itke

      tai muuta pois !

    • isännöitsijän

      tehtävä ilmoittaa vuokralaisisille mistään remonteista.
      Jos taloyhtiöllä on vuokrakämppiä omistuksessaan, silloin yhtiön edustajan eli isännöitsijän tehtäviin kuuluu ilmoittaa remonteista.
      Jos olet taloyhtiön osakkaan vuokralaisena asia on aivan toinen. Osakkeenomistaja ilmoittaa asiasta.

    • Vapaa vuokralainen

      Taloyhtiönne näyttää kyllä olevan aika kummallinen tietojen pimittäjä. Meillä esim. jaetaan yhtiökokouksen pöytäkirja kaikkiin asuntoihin. Tosin vuokralaista voisi vituttaa, jos huomaisi miten pientä vastiketta isäntä maksaa yhtiölle. Mutta lohduttaudu: isäntä maksaa myös putkiremontin.

    • Ammatti-isännöitsijä

      Putkiremontti ei koskaan tule yllätyksenä valmisteluajan pituudesta johtuen vuokralaisellekaan. Aivan varmasti jonkinmoisia tiedotteita on jaettu, ilmoitustauluille niitä laitettu, kokouskutsuja toimitettu ja asetettu imoitustauluille, infotilaisuuksia pidetty ja huoneistokatselmuksia pidetty. En jaksa uskoa tietämättömyyteesi.

      Osakkaan vuokralaisen informointivastuu on kyllä osakkaalla em. kertomistani taustatiedoista huolimatta. Kyllä isännöitsijä voi kysyttäessä informoida, ei se ole häneltä liikaa vaadittu. Pyydän sinua etsimään käsiisi asuinhuoneenvuokralain. Sieltä löytyy vuokranantajan velvollisuudet. Mikäli muistan oikein suurista remonteista, jotka esim. vaikeuttavat asumista huomattavasti on ilmoitettava vuokralaiselle 6 kuukautta ennen remontin alkamista. Lain noudattamatta jättämisestä eli rikkomisesta löytyy omat säännöksensä. Usein osakkaan tiedottamatta jättäminen johtuu kuvittelusta, että valmisteilla oleva saneeraus, josta ei ole vielä yhtiökokouspäätöstä kuin ehkä pari kuukautta ennen töiden alkamista, ei edellytä ilmoittamista taikka ilmoittamisvelvollisuutta ei vain tunneta. Perussyy on pelko vuokralaisen lähtemisestä pois ja uuden vuokralaisen saaminen juuri ennen remonttia on jo vaikeaa. Olet jokatapauksessa oikeutettu vuokranalennukseen saneerausajalta. jolloin haitta kohdistuu juuri sinun hallinnassasi olevaan huoneistoon.

      • onni

        Olen vukralla erään yhtiön omistamissa vuokrataloissa.Sain eilen juuri kuulla erään viranomisen kautta,kiertotietä,putkiremontista.Isännöitsijä oli nimenomaan sanonut ettei asukkaille saa kertoa tulevasta remontista ,koska muuten suurin osa lähtee ennen sitä hyvissä ajoin.Ilmoitushan pitää tehdä lain mukaan kaikista isoista rempoista puolivuotta aikaisemmin,näin täällä pääkaupunkiseudulla toimitaan.En kylläkään ihmettele asiaa kyseisen isännöitsijän kohdalla,kaikki muukin on hoidettu lakipykälät ohittaen.


      • Tammi78

        Kiitos keskustelusta ja kannanotoista!

        Kun muutin huoneistoon 1,5 vuotta sitten vuokraisäntäni (yksityinen) ilmoitti kyllä putkiremontista keskusteltaneen taloyhtiössä, mutta mitään päätöksiä ei ollut tehty ajankohdan suhteen eikä urakoitsijoiden kilpailutusta ollut aloitettu. Ja hän tähdensi, ettei sellainen remontti yllättäisi yhtäkkiä. Keskustelin asiasta talonmiehen kanssa ja hän kertoi putkiremontista keskusteltaneen jo vähintään viimeiset 10 vuotta (talossa oli ilmeisesti vielä alkuperäiset putket vuodelta -39).

        En kuitenkaan saanut mistään vihiä, kun yhtiökokous lopulta oli päättänyt 3,5 kuukauden varoitusajalla ryhtyä remonttiin (moinen äkkipäätös oli johtunut kuulemma siitä, että jossain linjassa oli jo tapahtunut putkivuoto). Vuokraisännällänikään ei ollut mahdollisuutta ilmoittaa minulle 6 kk etukäteen, niinkuin laki velvoittaa.

        Mitään paperia ei ilmoitustaululla ollut remonttipäätöksestä, ei huoneistokatselmuksia eikä tiedotustilaisuuksia kuin vasta 3 viikkoa ennen remontin alkamista, jolloin urakoitsija pyysi osakkaita jo valitsemaan kylpyhuoneen laattojen sävyjä.

        Olisin nyt ostanut oman huoneiston, mutta koska vuokraisäntäni tosiaan imoitti remontista vain 6 viikkoa ennen sen alkua, en ehtinyt löytämään lyhyessä ajassa mieleistä. Tekisi tosiaan mieli jo olla oman itsensä herra eikä olla vuokranantajien riepoteltavana.

        Parempaa onnea muille vuokralaisille ja iloista joulunodotusta kaikille!


    • isännöitsijän tehtävä

      Siis kauan ammatti-isännöitsijänä toimineena ja koulutusta riittää eli en mikään merkonomi.
      Ei yhtiökokouksen pöytäkirjoja todella laiteta ilmoitustaululle, ne lähetetään omistajille ja hänen velvollisuus on informoida vuokralaistaan.
      Ei ole kokemusta näistä kunnan tai Saton taloista, siellä on kai joku asukasneuvosto.
      Sinulla on kuukauden irtisanomisaika eli kun nyt sen teet, niin tammikuussa ei tarvitse olla putkiremontin tiellä ja ilmeisesti eivät tule tänä aikana sinun huusholliisi. Ja todella, osta oma, niin tiedät mitä talossa tapahtuu.

      • sivistystä

        Korkeakaan koulutus ei siis niinku takaa sivistystä. Kirjoituksesi sanamuodoista voi päätellä, että ei koulutuksesi kovin korkeatasoista ole - olisi kannattanut olla hereillä siellä merkonimitehtaan takapulpetissa.

        Jos isännöitsijältä kysytään - olkoon kysyjä vaikka vuokralainen - niin kyllä asiallista tietoa pitää ja saa antaa.


    • Ammatti-isännöitsijä

      On todellakin niin, että yhtiökokouspöytäkirjoja ei aseteta nähtäville tai jaeta muille kuin osakkeenomistajille. Tai jos jaetaan, se koskee vain päätöksiä vuokralaisiakin koskevista asioista kuten järjestyssäännöistä, yleistiloista jne. Usein yhtiökokouspäätöksistä tehdään kuitenkin kooste, jossa merkittävimmät päätökset on kerrottu. Tämä jaetaan tai asetetaan ilmoitustauluille. Olen edelleen sitä mieltä, että isännöitsijällä ei ole mitään syytä kieltäytyä jakamasta asiallista tietoa yhtiössä tehdyistä päätöksistä jos sitä isännöitsijältä kysytään. Vuokralainenkin on oikeutettu sitä saamaan.

      Edellä kirjoitettu koski siis osaketaloja. Mutta ei vuokrataloyhtiöitä ja isoja vuokranantajia ole millään tavoin vapautettu huoneenvuokralain mukaisista velvoitteista. Samat säännöt ja ilmoittamisvelvollisuudet koskevat heitä yhtälailla kuin muitakin asuinhuoneistoja vuokraavia.

    • hhhh

      Jos kysyt isännöitsijältä putkiremontista, tottakai hän kertoo asiasta.
      Mutta isännöitsijä EI ole velvollinen osakkeenomistajien vuokralaisille ilmoittamaan asiasta.
      Tämä koskee siis asunto-osakeyhtiöitä.
      Ihmettelen kovasti, että moinen duuni pääsee tulemaan yllätyksenä.
      Monasti valmistelut kestävät vähintään 2-3vuotta.

      • vai lukekaa tarkasti

        Asukkaiden osallistumisoikeus
        Yhtiössä, jossa on vähintään viisi osakeryhmää ja vähintään viidellä osakeryhmällä eri omistaja, on yhtiön rakennuksessa vuokraoikeuden tai muun vastaavan perusteen nojalla asuvilla asukkailla oikeus osallistua sellaiseen yhtiökokoukseen, jossa käsitellään yhtiön yhteisten tilojen käyttöä tai uusimista taikka yhtiössä noudatettavia järjestyssääntöjä. Asukkaalla on näissä asioissa oikeus käyttää kokouksessa puhevaltaa.

        Jos huoneistossa asuu useita henkilöitä, he saavat osallistua kokoukseen yhden valitsemansa henkilön edustamina. Asukkaalla on oikeus käyttää 25 §:ssä tarkoitettua asiamiestä tai avustajaa sekä 31 §:n mukainen oikeus saada 1 momentissa tarkoitettu asia käsiteltäväksi yhtiökokouksessa.

        Jos yhtiökokouksessa käsitellään 1 momentissa tarkoitettua asiaa, on tätä koskeva ilmoitus viimeistään viikkoa ennen kokousta asetettava nähtäville yhtiön rakennuksissa yleisesti käytettäville ilmoitustauluille tai toimitettava jokaiseen huoneistoon, jossa asuu 1 momentissa tarkoitettu asukas.

        Yhtiökokouksesta laadittavaan pöytäkirjaan on otettava maininta 1 momentissa tarkoitettujen asukkaiden osallistumisesta kokoukseen. Asukkaalla on samanlainen oikeus kuin osakkeenomistajalla saada 1 momentissa tarkoitetusta kokouksesta laadittu pöytäkirja nähtäväkseen ja jäljennös siitä.


      • isännöitsijä minäkin
        vai lukekaa tarkasti kirjoitti:

        Asukkaiden osallistumisoikeus
        Yhtiössä, jossa on vähintään viisi osakeryhmää ja vähintään viidellä osakeryhmällä eri omistaja, on yhtiön rakennuksessa vuokraoikeuden tai muun vastaavan perusteen nojalla asuvilla asukkailla oikeus osallistua sellaiseen yhtiökokoukseen, jossa käsitellään yhtiön yhteisten tilojen käyttöä tai uusimista taikka yhtiössä noudatettavia järjestyssääntöjä. Asukkaalla on näissä asioissa oikeus käyttää kokouksessa puhevaltaa.

        Jos huoneistossa asuu useita henkilöitä, he saavat osallistua kokoukseen yhden valitsemansa henkilön edustamina. Asukkaalla on oikeus käyttää 25 §:ssä tarkoitettua asiamiestä tai avustajaa sekä 31 §:n mukainen oikeus saada 1 momentissa tarkoitettu asia käsiteltäväksi yhtiökokouksessa.

        Jos yhtiökokouksessa käsitellään 1 momentissa tarkoitettua asiaa, on tätä koskeva ilmoitus viimeistään viikkoa ennen kokousta asetettava nähtäville yhtiön rakennuksissa yleisesti käytettäville ilmoitustauluille tai toimitettava jokaiseen huoneistoon, jossa asuu 1 momentissa tarkoitettu asukas.

        Yhtiökokouksesta laadittavaan pöytäkirjaan on otettava maininta 1 momentissa tarkoitettujen asukkaiden osallistumisesta kokoukseen. Asukkaalla on samanlainen oikeus kuin osakkeenomistajalla saada 1 momentissa tarkoitetusta kokouksesta laadittu pöytäkirja nähtäväkseen ja jäljennös siitä.

        Koskee siis yhteisiä tiloja. Miten se liittyy tämän viestiketjun alkuperäiseen ongelmaan?


      • lue uudestaan
        isännöitsijä minäkin kirjoitti:

        Koskee siis yhteisiä tiloja. Miten se liittyy tämän viestiketjun alkuperäiseen ongelmaan?

        siis eiköhän putkiremontissa uusita myös kiinteistön muiden tilojen kuin asuintilojen putket. Pyysin lukemaan tarkkaan, tähän lienevät merkonomi isännöitsijän aivot liian pienet. Kun yhtiössä tehdään putkiremontti, koskee se yleensä mm. porrashuoneita, kellaritiloja (mm. pesutilat yms) ja mahdollisesti myös piha-alueita. Putkiremontti rajoittaa myös usein mm. pihateiden ja parkkialueiden käyttöä.
        Tyypillinen isännöitsijän asenne edellisellä kirjoittajalla, miksiköhän suurimmasta oasasta isännöitsijöitä tulee täysiä idiootteja ja aina oikeassa olevia kaikkivaltiaita kun ovat saaneet parin päivän kirjekurssit suoritettua?
        Olenkin ihmetellyt pitkään miksi isännöitsijät lähes poikkeuksetta asettuvat jonkinnäköiseksi asukkaiden ja osakkeenomistajien vastustajiksi kaikessa toiminnassaan ja pyrkivät ohjeilemaan taloyhtiön hallitukset myös tällaiseen toimintaan.
        Nimimerkillä kokemusta on


      • isännöitsijä minäkin
        lue uudestaan kirjoitti:

        siis eiköhän putkiremontissa uusita myös kiinteistön muiden tilojen kuin asuintilojen putket. Pyysin lukemaan tarkkaan, tähän lienevät merkonomi isännöitsijän aivot liian pienet. Kun yhtiössä tehdään putkiremontti, koskee se yleensä mm. porrashuoneita, kellaritiloja (mm. pesutilat yms) ja mahdollisesti myös piha-alueita. Putkiremontti rajoittaa myös usein mm. pihateiden ja parkkialueiden käyttöä.
        Tyypillinen isännöitsijän asenne edellisellä kirjoittajalla, miksiköhän suurimmasta oasasta isännöitsijöitä tulee täysiä idiootteja ja aina oikeassa olevia kaikkivaltiaita kun ovat saaneet parin päivän kirjekurssit suoritettua?
        Olenkin ihmetellyt pitkään miksi isännöitsijät lähes poikkeuksetta asettuvat jonkinnäköiseksi asukkaiden ja osakkeenomistajien vastustajiksi kaikessa toiminnassaan ja pyrkivät ohjeilemaan taloyhtiön hallitukset myös tällaiseen toimintaan.
        Nimimerkillä kokemusta on

        Miten määrittelet laissa mainitun käsitteen "yhteisten tilojen uusiminen"?

        Hoidettuani isännöintitöitä nyt 29 vuotta, ei isännöimissäni yhtiöissä asukkaita tänä aikana ole kutsuttu sellaisiin yhtiökokouksiin, joissa on käsitelty talosaunan sisustuksen uusimista tai porrashuoneen maalausta tai pyykinkuivauskoneen hankintaa, eikä myöskään niihin, joissa on käsitelty putkistojen uusimista. Sensijaan on kylläkin kutsuttu sellaisiin kokouksiin, joissa on päätetty järjestysmääräyksistä tai piha-alueen pysäköintijärjestelyistä. Kaikista yhtiökokousten päätöksistä kylläkin on tiedotettu sekä osakkeenomistajille että asukkaille heti kokousten jälkeen.

        Missä mielestäsi menee asukkaiden osallistumisoikeuden raja? Oikeustapauksia tästä en ole löytänyt. Tarkempia tietoja lainlaatijan aivoituksista en ole löytänyt myöskään lain valmisteluvaiheen esityksistä ja lausunnoista vuodelta 1990. Minulla on kuitenkin se vilpitön käsitys, että putkiremontista päättäneen yhtiökokouksen päätöksiä koskeva moite ei oikeudessa menestyisi nyt puheena olevalla perusteella.

        Muuten olen täysin samaa mieltä kanssasi siitä, että asukkaille on paikallaan yhtiönkin toimesta ilmoittaa kaikista sellaisista hankkeista, joilla on vaikutusta heidän asumiseensa, heti kun jotain ilmoitettavaa on. Mitä tulee nimenomaan nyt keskustelun kohteena olevaan lainkohtaan, on minusta hölmöä, että vuokralla asuvan pitäisi tiedonsaannissaan joutua nojautumaan tähän asunto-osakeyhtiölain pykälään. Tietoa pitäisi siis saada sillä perusteella, että remonttia suunnitellaan talon yhteisissä tiloissa, mutta ei sillä perusteella, että sitä suunnitellaan asukkaan huoneistossa. En usko, että lainlaatijakaan on asiaa tältä kannalta ajatellut.

        Kaikenlaiset solvaukset voisi minun mielestäni jättää näistä kirjoituksista poiskin. Keskustelukumppaneiden mielipiteitä ja mahdollisia tietoja täällä kai kuitenkin ollaan hakemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2143
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1454
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      924
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe