Mitä "vaarallista" teette???

Chieftain

Mitä "vaarallista" ajoa ehkä haittaavaa teette autossa????

Itselläni pahimmat liikenneturvallisuutta huonontavat asiat ajaessa:

1.Tupakointi.
2. Tekstiviestien lukeminen ja kirjoittaminen.
3. Kännykkä ilman handsfreetä.
4.Radion säätäminen/levyn vaihto
5.Kahvin lipittely.
6. Muistiinpanojen tekeminen.

Siinä ne pahimmat. Loput on jo sitäluokkaa, että auto on ollut parkissa.

Mitenkäs teillä???

14

1271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Ehkä vaarallisin tähän mennessä on ollut se auton liikuttaminen eteenpäin. Ainakin jos polliiseja on ollut uskominen.

      Itse ehkä lasken vaarallisimmaksi hf:n sorvaamisen korvaan sopivaksi kun puhelin alkaa soimaan... Ennen sitä vain vastasi, mutta nyt kun ei ole enää vyöllä puhelin vaan taskussa, niin pitää käyttää hf:ää.

    • jarrutan yms..

      Vaarallista asiasta tekee ympärillä olevat ajotaidottomat.

    • Joo.

      Se on ainakin ollut kivointa.

      Nuoruusvuosien toilailuja ei viitsi edes juuri mainita,löytyy vähän liikaakin noita vaarantamisia,185km 60 alueella tai ajoa silleen että kaikki istuu auton katolla,myös kuski,käsikaasu päällä ja jalalla ikkunasta ohjaten.

      Onneksi aikanaan ei ollut kunnolla kulkevia autoja,olisi kato käynnyt porukassa.

    • harrastettu, ja

      päälle vielä ihan rehti pano, itse ajoin ja muija sylissä. Telkkaria tulee katsottua nykyään lähes aina kun olen liikenteessä. Iltapäivälehdet tulee luettua ajaessa myös.

    • kohta laitan

      ne nettiin ja sieltä saa jokainen käydä katsomassa oman autonsa törttöilyitä rekisterinumeron kera.

      • jonkun kuvaamaan

        myös sinua silloin kun leikit elokuvan tekijää. Ja siinä myös oma rekkarisi, sitten lähetät sen samalle sivustolle.
        Muuten, ei autot kykene törttöilemään, vaan kuskit.


      • kaibaalalajmsn

        KIVAKIVAKIVA.

        lAITA TÄNNE.


    • kaikkea!

      Reippaammassa vauhdissa ei tule mieleen touhuta mitään, mutta rajoitusten mukaan ajaessa kiusaus hoitaa pikkujutut pois päiväjärjestyksestä kasvaa yleensä liian suureksi. Viimeksi eilen maksoin työmatkalla ison kasan laskuja (6kpl) verkkopankin kautta ja koodasin loppumatkan aikana tarvittavia rajapintaluokkia eräänlaiseksi muistilapuiksi seuraavaa toimistopäivää varten. Harvoin koodaan varsinaista koodia, koska kirjoittaminen on perin hankalaa. Eli, teen enemmän sellaista ajatustyötä ja soittelen kavereille. Joskus luen iltapäivälehtiä ja täyttelen lottokuponkeja yms.

    • kännykkä korvalla, kirjotettu muistiinpanoja, ja luettu karttaa samanaikasesti Helsingin keskustassa.

    • paineet pois

      mökkimatkoilla..aika kuluu siivillä ja on mukavaa. En oikeastaan tiedä, onko hirveän vaarallista - kyllä auto tiellä kaikki nämä vuodet pysynyt.

      • Nykyinen metallimies

        Kuorma-autoa ajaessa kyllä joutui kaiken mahdollisen ulostamista ja virtsaamista lukuunottamatta hoitamaan tien päällä kun saat..an idioottijuitsarit laativat aikataulut niin perk..een kireiksi.

        Siinä hörpättiin kahvit, hoidettiin syömiset, täyteltiin rahtikirjoja, luettiin karttoja, paasattiin puhelimessa kirjoittaen samalla muistiinpanoja, puhelinnumeroita, osoitteita ajo-ohjeita jne.

        Kyllä nyt hermo lepää kun saa rauhassa ajella muutaman kymmene kilometrin työmatkat röökiä poltellen ja miettien omiaan, tosin telkkarin olen kyllä aikonut hankkia, saisi samalla silmäillä Huomenta Suomea, kun radiot tuntuvat kaikki suoltavan sitä samaa paskaa joka aamu, parikymmentä radioasemaa, eikä niitä erota toisistaan kun kanavan mainos...


    • puhuva....

      Kännykkä pahin ja vanhan radion vääntäminen.

    • ei-vaarallinen kuski

      No kännyyn puhuminenhan ei ole mikään ongelma, ei myöskään muistiinpanojen tekeminen siinä ilmatyynyä vasten, tai jonkun paperin lukeminen siinä jutellessa. Sitten kun neuvottelut vierähtää pitkiks ja lounas jää väliin ja pitää keritä seuraavan asiakkaan luokse, niin mäkkäristä äkkiä joku ei-niin-paksu hampurilainen (muuten valuu sörsselit kravatille) ja juoma, ja niitä sitten syödään ja juodaan seuraavat 10 kilsaa. Ohjaus hoituu autopilotilla, eli polvella. Kai teillä muillakin jo sellainen?

      • fdhnbrkdtluk,az

        meitä on moneen junaan.
        Joku ei opi osaamaan ajamaan koskaan, jollekkin luonnostaan helppoa.

        Mä täytän sudokuja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe