Millä keinolla saadaan häiriköivä isän kuolinpesän osakas ulos äidin asuttamasta talosta. Toinen puoli talosta on tietysti äidin ja toinen kuolinpesän. Muut osakkaat haluavat häiriksen ulos ja äitikin, mutta milläs pirulla..
Ulos talosta!
Zenn
3773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
talo. Kuka osakas tahansa voi vaatia pesän realisoimista.
Osta talo, ja heitä pihalle kaikki, jotka eivät miellytä.
Yksinkertaista.
Moi ! Ei tarvitse myydä koska se on varsinainen asumus joten äidilläsi on omistusosuus puoleen ja toiuseen puoleen halintaoikeus siis hän voi ajaa tiehensä häirikön kotoaan.
T:Marko
Olen samaa mieltä vihreän kanssa. Leskellä on hallintaoikeus PK 3 1a:n mukaan = hallitsee yksin. Häätökanne käräjäoikeuteen. Sitä en osaa sanoa, pitääkö kuolinpesän osakkaita mainita kanteessa kuultavina tai asianosaisina. Oikeus saattaa ehkä kuulla heitä. Mutta jos muilta kuolnpesän osakkailta on hyväksyntä, niin vot, sehä on siinä.