kaikenlaisia kuvioita

Mulla oli vuosi takaperin viikon migreeni putki. Kävin lääkärissä, joka määräsi Miranaxeja. Ja niitä on kaapissa edelleen, paremmin auttaa apteekin reseptittömät särkylääkkeet. No siis asia oli tämä: Sen viikon jälkeen mulla jäi pysyvästi nämä kuviot silmiin. Ei niitä näin huomaa kun tekee jotain, mutta kun meen pihalle ja nyt varsinkin ku on lunta, niin kuviot vaan vilistelee pitkin hankia. Tosi ärsyttävää! Vuoden verran oon jo kattellu näitä mustia/kirkkaita koukeroita. Onko muilla tämmöstä vai pitääkö mennä lääkärille? Vakavaakin?
4421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

minulla on vaivannut migreeni noin 20 vuotta,, useita kohtauksia kuukaudessa, mutta ei ole mitään kuviota tullut,, eikä näkö muutenkaan heikentynyt.
Voisiko johtua sinun vaivasi jostakin muusta kuin migreenistä ? En tiedä sitten miten muilla,,toivottavasti saat vastauksia useammilta.

Äänestä
  • olen niitä kuvioita katellut..En tiedä mistä johtuu. Mullakin oli migreeniputki silloin ja jäi päälle ne kuviot..Silmälääkäri sanoi vaan, että migreeni se on..kirkkaammalla säällä kiusallisiahan ne ovat, mut osta hyvät aurinkolasit, niin auttaa vähän. Kai tuo juttu liittyy siihen, että on herkät silmät!!Tsemppiä!

    Äänestä

  • Migris kirjoitti:

    olen niitä kuvioita katellut..En tiedä mistä johtuu. Mullakin oli migreeniputki silloin ja jäi päälle ne kuviot..Silmälääkäri sanoi vaan, että migreeni se on..kirkkaammalla säällä kiusallisiahan ne ovat, mut osta hyvät aurinkolasit, niin auttaa vähän. Kai tuo juttu liittyy siihen, että on herkät silmät!!Tsemppiä!

    Joo no mulla näkyy niitä kans kokoajan. Migreeni lähteny jo aikoja sitten mut se jätti pysyvästi kaikenlaisii näköhäiriöitä. Kirkas valo tekee todella pahaa ja just noi kaikki kiekurat ja koukerot on almost kokoajan näkökentässä...Siihen tottuu ja sitä ei loppujenlopuks enää huomaa kun ne on aina siellä. Mut kannattaa tollaset asiat käydä ihan lääkärin kaa läpi et se ei vaa oo mitään muut!

    Äänestä

etsin juuri netistä tietoa moisista näköoireista. Mulla välkkyy ja väreilee silmissä aina kirkkaalla säällä, hankea vasten esim. Kuvioita ei näy tummaa taustaa vasten. Kauhuissani olen etsinyt netistä vastausta, mutta missään ei mainita asiaa. Sain viime syksynä heti raskaaksitulon alussa pahan migreenikohtauksen, jossa näin salamoita ja näkö heikkeni. Neurologista syytä ei löydetty ja silmätkin ok. Epäilen nyt siis, että on vain migreenin aiheuttamaa valoherkkyyttä, aurinkolasit kun estää välkkymisen. Aluksi vaan tuntu aika pelottavalta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmissä? kirjoitti:

Mulla oli vuosi takaperin viikon migreeni putki. Kävin lääkärissä, joka määräsi Miranaxeja. Ja niitä on kaapissa edelleen, paremmin auttaa apteekin reseptittömät särkylääkkeet. No siis asia oli tämä: Sen viikon jälkeen mulla jäi pysyvästi nämä kuviot silmiin. Ei niitä näin huomaa kun tekee jotain, mutta kun meen pihalle ja nyt varsinkin ku on lunta, niin kuviot vaan vilistelee pitkin hankia. Tosi ärsyttävää! Vuoden verran oon jo kattellu näitä mustia/kirkkaita koukeroita. Onko muilla tämmöstä vai pitääkö mennä lääkärille? Vakavaakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu