Minähän sanoin, että siihen MicroSoftiin ei pidä luottaa, ja että ne patenttipuheet Novell:n sopimuksen kanssa oli huolestuttavia. Sanoin jo sillon heti aluks, että MicroSoftin tarkotuksena ei taatusti ole tehdä yhteistyötä, vaan vahingoittaa Linuxia. Nyt se on sit jo alkanu:
http://linux.slashdot.org/arti.....17/1324248
Novell meni suoraan ansaan ja MicroSoft taatusti käyttää sitä sopimusta hyväkseen väittämällä että ”yksi tunnetuimmista Linux jakelun kehitäjistäkin myöntää MicroSoftin väitteet todeksi, ja jopa maksaa lisenssimaksuja”
Se oli ansa, eikä mitään muuta.
http://linux.slashdot.org/arti.....17/1324248
Novell meni suoraan ansaan ja MicroSoft taatusti käyttää sitä sopimusta hyväkseen väittämällä että ”yksi tunnetuimmista Linux jakelun kehitäjistäkin myöntää MicroSoftin väitteet todeksi, ja jopa maksaa lisenssimaksuja”
Se oli ansa, eikä mitään muuta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikä ansa? Se oli silkkaa bisnestä.
Tota nyt ei usko kukaan.
Eikä ole, vaan jatkoa sille mitä MicroSoft on yrittänyt vuosia tehdä SCO:n kautta.
No joo tän vois siirtää kyl sodat alueelle. Turha tunteen purkaus, vaikka syystä tosin.
olisi trollannut tällä ;-)
Tuo tuskin millään tavalla vaikuttaa tavallisen käyttäjän elämään.
No popkornit on jo valmiina ....
Hmm.. tuo linkki ei ainakaan Operalla näy, mutta viitannet Slashdotin "Ballmer Says Linux "Infringes Our Intellectual Property"-juttuun?
On mielenkiintoista, että Micro$oftin puolelta hoetaan nyt koko ajan, että linux-softat rikkovat Micro$oftin patentteja, mutta kukaan ei suostu kertomaan, mitä patentteja nyt sitten rikotaan.
Jos Micro$oftin patentteja olisi rikottu, eikö yhtiö olisi jo kauan sitten ampunut Red hatin ynnä muut linux-firmat alas markkinatalouden taivaalta?
Nyt Micro$oft, ilman mitään esitettyjä todisteita, yrittää pelotella kaikkia yrityksiä siirtymään Susen linuxiin.
Ja kun lukee Micro$oftin työntekijöiden haastatteluja aiheesta, käy selvästi ilmi, että he miettivät pitkään, miten gpl-lisenssin voi ohittaa sitä rikkomatta. Ja nyt kun gpl on kierretty, voisi Micro$oft hyvin ujuttaa oikeuksiensa alaista koodia Susen kautta open-source -ohjelmiin ja parin vuoden päästä, kun kaikki ohjelmat olisivat "saastuneet" Micro$oftin koodista, voisi Micro$oft nostaa pari oikeusjuttua ja kaataa open-source -ohjelmien kehityksen - ainakin osan projekteista ja kaikki linux-firmat.
Tietysti Micro$oft saattaisi tyytyä vain kaatamaan linux-firmat, mutta tällainen optimismi ei oikein tunnu realistiselta.
>>yksi tunnetuimmista Linux jakelun kehitäjistäkin myöntää MicroSoftin väitteet todeksi, ja jopa maksaa lisenssimaksuja
"Ja kun lukee Micro$oftin työntekijöiden haastatteluja aiheesta, käy selvästi ilmi, että he miettivät pitkään, miten gpl-lisenssin voi ohittaa sitä rikkomatta."
no jos sen voi ohittaa ni mitäpä siitä..
sitä peliähän voi pelata myös toiseen suuntaan.
ja suse poistuu kyllä koneesta pian(kunhan jaksan ja viitin) :D
"Eikö lisenssiehtojen kiertely jo todista, että Micro$oftilla ei ole puhtaita jauhoja pussissaan? "
eikös tuo ole ihan yhtälaitonta kuin pankkiryöstö, veropetos yms.
Mikkis yrittää alkuun vakuuttaa viattomuutta, mutta sitten paljastuu karu totuus...
Nyt on todella hyvä syy myös olla koskemasta Suseen, jos johonkin kaupalliseen distroon vielä sormeni pistän niin se on ehdottomasti Red Hat. Se on pistänyt niin urheasti vastaan mikkikselle, että ei muuta kuin kaikki tukekaamme kaikki vähintään ajatuksillamme Red Hatia.
Joo se linkki oli näköjään rikki. Tän pitäs toimia.
http://linux.slashdot.org/article.pl?sid=06/11/17/1324248