Ajattelin jakaa tämän hienon tunnelman Mazda-keskustelupalstalla. Olen nyt puolisen vuotta ajanut uudella M-kutosella, ja täytyy sanoa, että parempaa autoa saa hakea!
Kutoseeni otin lisäruostesuojauksen ja muovilokarit taakse heti uutena. Maahantuojalta sain tiedon, että kutosessa saumaus- ja ruostesuoja-aineet on uudistettu vuonna 2005 Hiroshiman tehtaalla. Joten se siitä keskustelusta.
Kutonen on kyllä pirun kiva ajettava. Toimistossa on tyylikästä tunnelmaa, ajo on suorastaan ylellistä. Tarpeen vaatiessa auto lähtee kuin leppäkeihäs liikennevaloista. Harvoin tulee hurjasteltua, mutta onhan se kiva tietää, että konesalissa on tarvittaessa kipakka meininki.
Päätän raporttini täältä Pohjois-Helsingistä tähän.
Hauskaa viikonloppua kaikille Mazda-faneille. Myös Sepelle, sillä sitähän hän syvimmiltään on - Mazda-mies!
Kutoseeni otin lisäruostesuojauksen ja muovilokarit taakse heti uutena. Maahantuojalta sain tiedon, että kutosessa saumaus- ja ruostesuoja-aineet on uudistettu vuonna 2005 Hiroshiman tehtaalla. Joten se siitä keskustelusta.
Kutonen on kyllä pirun kiva ajettava. Toimistossa on tyylikästä tunnelmaa, ajo on suorastaan ylellistä. Tarpeen vaatiessa auto lähtee kuin leppäkeihäs liikennevaloista. Harvoin tulee hurjasteltua, mutta onhan se kiva tietää, että konesalissa on tarvittaessa kipakka meininki.
Päätän raporttini täältä Pohjois-Helsingistä tähän.
Hauskaa viikonloppua kaikille Mazda-faneille. Myös Sepelle, sillä sitähän hän syvimmiltään on - Mazda-mies!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olen itsekin ajanut n.1/2 vuotta uudella M6:lla ja nyt kun uutuuden viehätys on kadonnut niin ei se enää jaksa sytyttää. Ohjauskin vetelee minne sattuu kun nopeus kasvaa tai pieni sivutuuli sattuu kohdalle. Lieköhän mulla jotain pielessä ohjauksessa kun tuntuu että keskitys on ihan olematonta. Pieneltäkin ja ahtaaltakin tuo tuntuu. Tuo edellisen kirjoittajan hehkutus nyt menee aika överiksi.
Uutuudenviehätys toki katoaa jopa Ferrarilla puoli vuotta ajellessa. Mutta oikeasti autolla on nautinto ajella, päivän kohokohtia on aamulla töihin ajelu.
Liekö sinulle sitten nk. maanantaikappale sattunut kohdalle jos ohjaus vetelee. Oma pirssi menee kuin juna pitkin kiskoja!
Sivutuuliherkkyys on 6:n valitettava ominaisuus, ohjauksen vetely ja keskityksen puute taas tuntuvat oudolta. Kannattaa säädättää pyöränkulmat varmuuden vuoksi, omassani aikanaan meno tuntui tanakoituvan säädön jälkeen.
uudesta M 6:sta. On selvää että mistä tahansa autosa katoaa uutuuden viehätys, mutta jos uudelleen saisin päättää nin en vaihtaisi merkkiä. Minkäänlaista puutetta tai vikaa en ole havainnut. Keväällä saatan teettää ruostesuojauksen varmuuden vuoksi.
Nyky autoissa alkaa olemaan yhä useammin tuota sivutuuli herkkyyttä, kun tehdään mahdollisimman pisaran muotoisia autoja jotta ilman vastuspienenisi ja saadaan kulutusta laskettua.
ikävä sivu vaikutus muotoilulle :/
ON ,kun yritätte saada 6.sen alustan pysymään ajokelvollisena.Kyllä ne huollossa oikoo alustaa ,ja siitä on apua,mutta vain hetken.Vain automerkkiä vaihtamalla ,pääsee eroon noista ongelmista.Esim,Mondeo vaikka on paljon samaa tekniikkaa 6.sen kanssa ,on ajolleen aivan eri maailmasta.Vain Fanit saavat jonkun ihme nautinnon automerkistä, mihinkä niistä kukin on rakastunut,olipa niissä kuinka suuria vikoja tahansa.6.sen ostaja on mainonnan uhri.
Olen samaa mieltä kanssasi,en halua provoilla enkä muutenkaan haukkua,mutta ihmettelen millaisilla autoilla nämä suorastaan fanaattisen onnelliset auton omistajat ovat ajaneet.itselläni on ollut M6 farkku 10 kk ja täytyy sanoa että ei ole kauaa..on nimittäin sellainen peli ettei mene suoraan koskaan,aina kun vaihtaa renkaat taytyy käyttää kulmien säädössä,ja vetelee muutenkin...meillä on taloudessa 91 mallinen Mazda 626,se kulkee suoraan ,oli siinä millaiset renkaat/paineet tahansa.Älkää nyt suuttuko mutta M6 on levottomin auto ajaa joka minulla on koskaan ollut.Ohjaus on tosi outo.
Mutta muutenhan se on ihan mukavan näköinen.ja kai kestäväkin.
Olen samaa mieltä kanssasi,en halua provoilla enkä muutenkaan haukkua,mutta ihmettelen millaisilla autoilla nämä suorastaan fanaattisen onnelliset auton omistajat ovat ajaneet.itselläni on ollut M6 farkku 10 kk ja täytyy sanoa että ei ole kauaa..on nimittäin sellainen peli ettei mene suoraan koskaan,aina kun vaihtaa renkaat taytyy käyttää kulmien säädössä,ja vetelee muutenkin...meillä on taloudessa 91 mallinen Mazda 626,se kulkee suoraan ,oli siinä millaiset renkaat/paineet tahansa.Älkää nyt suuttuko mutta M6 on levottomin auto ajaa joka minulla on koskaan ollut.Ohjaus on tosi outo.
Mutta muutenhan se on ihan mukavan näköinen.ja kai kestäväkin.
mielestäsi provoile, mutta epäilenpä että on pikkupiru kumminkin innostunut.
Tai voihan sulla tietysti olla huonoa tuuria ja olet saanut maanantaikappaleen. Mutta edelleenkin epäilen enemmän tuota provoa. Älä nyt loukkaannu, mutta epäilen vahvasti, että olet lukenut liika tätä palstaa ja iski pikku ilkeys ja ajattelit vähän itsekin hämmentää soppaa. Tulit ehkä hankkineeksi toisen merkin ja harmittelet nyt sitä, ettet ottanut kutosta.
Tai sitten minulla on hyvää tuuria. Edes 2002 mallin kanssa ei ollut tuota ongelmaa, vaikka olen ymmärtänyt, että nimenomaan alkuvaiheessa on muutama ongelmatapaus ollut. Nykyinen facelift 2006 mallikin on ollut kaikinpuolin huoleton.
Hyviähän ne 626:kin oli ja ajelihan niillä, mutta kyllä on turha höpöttää niiden paremmuudesta.
Hei..Ikävä tuottaa sinulle pettymys,mutta kyllä se pettymys oli mullekin...minulla on ollut 9 erimerkkistä autoa tätä ennen..ja kaikissa on vikoja ollut..sitä en kiellä...mutta on ne kaikki olleet ajettavia.. mutta jos maksaa lähes 30 tuhatta autosta,joka ei kestä tiellä ei voi ola kovin ylpee ainakaan itsestään,kun on mennyt ostamaan..mun auto on käynyt 2 kertaa kulmien säädössä.syy..kun lasket ratista irti suoralla tiellä.lähtee välittömästi oikealle.korjasivat.mutta kun vaihdoin Talvirenkaat sama homma,on tosi mukava ajaa 200 km kun saa koko ajan "kammeta ratista...en tiedä enkä väitä,mutta olen ajanut 2:ta M6 molemmat tekee niin,ja toinen on vielä TAKSI.Mutta en vähättele teidän iloa,jos olette Tyytyväisiä M6:siinne ja Faneja..mikäs siinä... olen kateellinen että teille on käynyt tuuri.Vielä 626:sta..en tarkoittanut että se nyt parempi on,mutta ei sen kanssa ole koskaan tarvinnut "pelleillä" renkaitten/ aurauskulmien kanssa..vaikka onkin vanha...Anteeksi tuottamani mielipaha jos jotakin loukkasin..mutta tälläpalstalla tuomitaan aina.jos joku uskaltaa sanoa jonkun ongelman...Olen kyllä vielä ajatellut viedä korjaamolle jos sen saisi menemään suoraan...hyvää talven jatkoa kaikille
Miks se sitten on noin vaikeaa, vaihda pois. Onhan noita vaihtoehtoja suomenmaassa.
Omalla kohdalla kaksi aikaisempaa merkkiä vaihtui varsin nuorena toiseen jatkuvien ongelmien takia. Kyllä on ollut kutosilla ajaminen hermolepoa niihin verrattuna.
Siltikään ei ole missään vaiheessa tullut mieleen lähteä ko. merkkejä palstoille haukkumaan tai muuten itkemään kovaa kohtaloani. Kun ei tyydyttänyt vaihdoin parempaan. Varsin yksinkertaista.
Tuntuu muuten, että mielipaha taitaa olla enempi oma ongelmasi ja koitat sitä epätoivoisesti siirtää muillekin. Noh, huvinsa kullakin.
Täytyy vielä tuohon moittimaasi ajettavuuteen vielä palata sen verran, että on se kumma kun autoalan lehdet ovat koko mallin olemassaolon ajan kehuneet nimenomaan kutosen ajettavuutta.
Mutta onhan meillä SINUT, joka tietää asian paremmin. Lucky us !
Vaihdankin heti kun on rahaa,mutta oon niin"perseaukinen"kun meni rahat autoon..
Ja en ole väittänytkään etten kokisi mielipahaa,jos ostan minulle kalliin auton,eikä se ole hyvä ajaa..Varmaan V...ais suakin.
Mutta se ihmetyttää.EIKÖ tällä palstalla voi sanoa mistään ongelmasta..heti se on haukkumista tai provoilua...Mun puolesta sanokoon testit mitä tahansa,mutta jos auton ratista otta otteen irti.lähtee se lapasesta..ei kaikki ole hyvin...ja vielä jos sitä ei voi korjata.Mutta kun aloit itse "nimittelemään"..niin kai sinä olet niitä "Fanaatikkoja",jotka ostaa auton testien perusteellä,ja itkee kotona,kun auto ei ole sellainen niinkuin pitäs.Niinhän ne viat ja ongelmat ei tule koskaan valmistajan tietoon/korjattua.Mullakin on yksi kaveri joka kehui että hänen vm.88 Mazda 323 on parempi ja mukavampi ajaa kun naapurin 300 mallin mersu...no HUH..Mutta kiitos rakentavasta kommentista,ja toivon että autosi pelaa hyvin...Ja toivottavasti luet jatkossa vain hyviä/mieleisiä uutisia tältä palstalta..niin ei harmita.
Ostitko auton tosiaan pelkästään testien perusteella? Kunnollinen koeajo olisi kannattanut tehdä. On todellakin ihmisiä, jotka haluavat autoonsa mahdollisimman tunnottoman ohjauksen. heille ei Mazda6 todellakaan sovi. On totta, että Mazda6 tuntee tien kallistukset. Tämä on osa ohjauksen tunnokkuuta ja tämän olisit kunnollisella koeajolla huomannut.
Totta haastat. Ostin uuden Mazda kutosen tammikuussa. En huomannnut koeajossa lumipöperöisellä tiellä ohjauksessa mitään outoa. Pitempään ajettuani ja myöhemmin kesäkelillä huomasin, että auto vetää voimakkaasti oikealle. Pari viikkoa sitten käytin autoa huollossa; kuulemma mm. ylätukivarret vaihdettiin (?). Ohjaus parani vähän, mutta vetää vieläkin oikealle. Haluan 20000 huollossa kuulla, onko kyseessä vika vai ominaisuus. Lopuksi: Mitsubishiä voisin pikkuisen kehaista. Ajoin kolmella käytetyllä Mitsulla yht. n. 370000 käytännössä ilman vikoja, leima irtosi aina ekakerralla ilman mitään "katsastusremontteja". Syntyi väkisinkin kuva luotetavasta automerkistä. Uuden Mitsun olisin ostanut, vaan eipä ollut merkillä sopivaa tarjolla.
Ostin 2003 keväällä farkku 6:sen uutena(1.8elegance). Oli pakko olla tilaa kaksosten rattaille!!! 2005 elokuussa vaihdoin sedaniin 2.3 gt malliin. Autossa on madallussarja, lisätummennetut takalasit, spoileri ynm. muita herkkuja edellisen omistajan jäljiltä. Auto on musta. Se, että sillä on mielestäni erinomainen ajaa(menee leveillä renkailla kuin kiskoilla), auto on myös ihan vitun hyvän näköinen!!!!! Vieläkään ei ole kyllästyminen tullut!!!!!
Kolme ja puoli vuotta on nyt tullut kärsittyä tehottomasta ja minne sattuu vetelävästä ohjauksesta juuri samaisella 1.8 Elegansella.
Nyt on auto vaihtumassa 2007 mallin Mondeoon (siis tähän nykyiseen malliin), joka todella menee, ku junan raiteilla ja 130hv turbo-dieselistä löytyy potkua niin, että siinä jää GT:t jalkoihin. Ai niin ja dieseliä kuluu se 5l/100km ja reilusti alle 7, kun antaa hanaa... 34 400eur kaikilla mieleen tulevilla varusteilla. Ja vaunumiehenä 1800kg vetokyky ja itsetasaava jousitus on jotain todella upeaa, eipä paljon Mazdat enää kiinnosta.
t. 330Nm, 350Nm hetkellisesti ahtopaineella.
on parempi auto kuin teidän
Mondeon malli on juuri muuttumassa. Uusi muistuttaa sivusta kovasti nykyistä Mazda 6:sta. Tätä vanhaa mallia saa varmaankin kohta halvalla kun tyhjentävät varastot uuden tieltä
Itse asiassa kaikki menee tehdastilaukseen eli varastossa ei ole yhtään autoa. Myyvät vanhaa erittäin hyvillä varusteilla vielä, kun ehtivät ennen uutta mallia.
Siis kuka täysjärkinen haluaa mondeon joka on
markkinoiden nopein ruostumaan ja vielä
vika herkimmästä päästä.
Niin kerroppas faktat mihin väitteesi perustat? Mistä löytyy vikatilasot? Entä ruostumiset? Oletko tarkistanut oman Mazdasi helmat?
Kyllä mun kutosessa on 3,5 vuoden aikana ollut aivan tarpeeksi vikoja eikä se vieläkään kulje suoraan. Lisäksi keskikulutus 9.2l/100km ei paljon naurata nykyhinnoilla.
Ruostetilastot löytyvät uusimmasta TM:stä nro 20/06 sivu 50.
Mitäs siellä sanotaan? Lopetin juuri TM:n tilauksen.
Sinällään sillä ei ole minulle mitään merkitystä, koska otan auton 3 vuoden liisingillä mutta, jos juttuni johtivat joitakin harhaan :)
Keväällä ostin 2.3 GT:n ja olen ollut tosi tyytyväinen. Ajo-ominaisuudet mielestäni selvästi paremmat kuin edellisessä ns. premium-merkissäni. Varustetaso riittävä. Suorituskykyäkin sopivasti: maantiellä ohitukset onnistuvat jopa 6-vaihteella.
Ruostesuojaus tehty ja taakse lisätty lokarit.
Miinuksena turhan kovat rengasääänet.
Siinä mielessä olet oikeassa, että tuohon hintaan se on ok. Parempia ei tarvitse kuitenkaan kauaa hakea, niitä on tiet "täynnä", mutta toki niille tulee hintaa selvästi enemmän...