Vakuutukset rakennukselle&taloon

Oletteko vertailleet hintaeroja eri vakuutuksien/yhtiöiden välillä?
Missä halvimmat vakuutukset mutta ei riisutut versiot?
Talkoovakuutukset, palovakuutukset.....
5983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vertailin hintoja, ja Pohjantähti(ent.Hämeen vakuutus) teki parhaimman tarjouksen. Ota niin monelta yhtiöltä tarjous kuin viitsit ja lue tarkkaan vakuutusehdot, vertaile omavastuut korvausmäärät yms. Jotkut yhtiöt voivat antaa alennusta tai vaatia mahdollisen talkooväen etukäteen nimeämistä.

Äänestä

Vertailin ja paras hinta/laatu oli Pohjantähti(ent.Hämeen vakuutus). Kannattaa kysyä tarjouksia monesta yhtiöstä. Jotkut saattavat vaatia talkooväen nimeämistä etukäteen yms. Jos teetät mahd. puiden kaadon ulkopuolisilla varmista, että heillä on vakuutukset kunnossa, oman kaadon vakuuttaa kotivakuutuksesi.

Äänestä

Talkoita ei taida vakuuttaa kukaan. Jokaisella on syytä olla omat vakuutukset.
Kuluttajien vakuutustoimisto on hyvä vinkkipaikka. Kysy nykytilanne sieltä.

Äänestä
  • yllättävää, minulla kyllä oli talkoovakuutus if-vahinkovakuutuksesta, HMM. Ei tarvinnut nimetä henkilöitä vain voimassaoloaika. Tarvitsin myös lakisääteisen tapaturmavakuutuksen, sampo oli selvästi halvin myös siinä.

    Tarjoukset otin y-fennialta, sammosta (if-vahinkovakuutus), pohjola, tapiola ainakin en muista oliko muita. Sammolla myös palvelu pelasi( ja autovakuutuksetkin olivat jo siellä), toivon niin myös olevan korvauksissakin. Aikaisemmin vakuutukset ovat olleet pohjolassa, ei pärjännyt nyt hinnassa, muuten olen ollut tyytyväinen pohjolaan.

    Äänestä

Tapiolassa tehdään rakennusajalle vakuutus, joka on samanhintainen kuin valmiin talon kotivakuutus. Mitään talkoovakuutusta en ottanut, koska käytännössä kaikilla on joku vapaa-ajan tapaturmavakuutus. Mitään ei onnekis sattunut, mutta jos olisi sattunut, niin sehän olisi tietenkin sattunut rakennuksella vieraillessa eikä talkoissa.

Pyysin vuosi sitten tarjoukset ehkä viidestä yhtiöstä ja kokonaisuutena Tapiola oli meille halvin (10% alennus 10 vuoden asiakkuudesta + 5% alennus S-kortilla).

Eri vakuutuksien välillä voi olla pieniä eroja, mutta jos poimii vakutuksia eri yhtiöistä, menettää keskittämisalennukset yms.

Pohjantähden tarjous oli tosiaan halvin, mutta kun se korjattiin omavastuultaan ja korvaussummiltaan vaastaamaan muita niin hintakin oli sama.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ripa kirjoitti:

Oletteko vertailleet hintaeroja eri vakuutuksien/yhtiöiden välillä?
Missä halvimmat vakuutukset mutta ei riisutut versiot?
Talkoovakuutukset, palovakuutukset.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu