Moi!
Miten oi saada ne ihmeen a,b,c,d paperit? Ja noilla kaikillako voi päästä armeijasta sillee että ei tartte käydä ollenkaan, edes sivaria?
Mulla sattuu aika usein selkään ja polviin. Joskus on jopa vaikea kävellä kun sattuu polviin ja lonkkaan. En ole alipainoinen enkä ylipainoinen vaan just siinä keskellä. Samaten oon ollut pahassa masennuksessa pari vuotta sitten. Ja nyt se on vähä kyllä helpottanut mut taas se vaan pahenee ku miettii, että armeija on edessä. Muutenki mun kunto on varmaan keskitasoa huonompi joten en varmana pärjäis armeijassa. :/...
Miten voi saada a,b,c,d paperit?
12
15075
Vastaukset
- boy_^89
Mulla on myös ihan sikatummat silmänaluset masennuksen jäljiltä...
- gbhjk
Eipäs kerrtota epäoleellista
- ftgyhuji
A ja B meinaa että pitää mennä inttiin vankilan uhalla
C-luokka meinaa sitä että palkatonta orjatyötä ei tehdä päivääkään.
Syyksi kelpaa esim, fyysinen tai psyykkinen vamma (jälkimmäisen voi vaikkapa teeskennellä) ruoka-allergiat (eipä niitäkään voi oikeen todeta)
Eli liioittelet vähän noita oireita, ja sanot vaikka että mielummin itsari, kuin armeija, niin eiköhän se C tipu
D on kokonaan oma juttu invalideille - vapautettu88
armeijal taitaa olla hiukan rahat loppumassa nimittäin minä sain vapautuksen aika helposti. kutsuntalääkäri kyseli onko motivaatiota armeijaan, sanoin ei ole, sitten seuraavaksi keksittiin yhdessä jokin syy vapautukseen (lääkäri ehdotteli syitä jostain vihkosesta). Lopulta keksittiin yksi hyvä syy, jota vähän liioteltiin ja kyllä se lautakunnasta läpi meni.
- boy^89
onks se kutsuntalääkäri se siel kutsunnoissa oleva :D jonka kaa käydää juttelees onko jtn vaivoja tai jtn?..
- vapautettu123
boy^89 kirjoitti:
onks se kutsuntalääkäri se siel kutsunnoissa oleva :D jonka kaa käydää juttelees onko jtn vaivoja tai jtn?..
no voit varmaan jutella tavallisenkin lääkärin kanssa (kutsuntalääkäri on siis ihan tavallinen myös, mutta kutsunnoissa ei tehdä kunnon lääkärintarkastusta jos se on jo tehty aijemmin)
en tiedä kuinka helposti erilaiset lääkärit vapautuksia antaa.. sanot vaan, että ei ole motivaatiota armeijaan ja keksit jonkun hyvän syyn ja tarinan jonka selität lautakunnalle..
hyviä syitä on esimerkiksi ahdistus tai jotku muut psyykkiset syyt
- KotRa 1/05
Nii..noi A/B/C/D/E ovat luokituksia joilla sinun fyysinen kunto määritellään.A on normaali kuntoinen B jokin vika joka estää fyysisen rasituksen..ite olin B mies rasitus astman takia.
D taisi olla kokonaan vapautettu ja E kutsunnat uudestaan 2 vuoden päästä..C:tä en valitettavasti muista.Elikkä D pitäisi saada..joka on vapautus rauhan aikana.
Itse jännitin hullun lailla..aluksi tietenkin piti sopeutua mutta viikon jälkeen kun alkoi omaksua käytännöt ja tutustui tupakavereihin niin homma alkoi pikku hiljaa menemään...luulen että ainakin B paperit voisit saada..polvet/lonkat ovat varmaan peruste niihin...en tiedä voiko sitten saada masennuksen perusteella vapautusta..- ftgyhuj
D luokka on siis vain invalideille, eli sokeat halvaantuneet jne.
C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa.
JA D:tä ei tosiaan saa (eikä tartte, ei täällä sota syty) ellei ole tosiaan sokea tms. - 23243
ftgyhuj kirjoitti:
D luokka on siis vain invalideille, eli sokeat halvaantuneet jne.
C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa.
JA D:tä ei tosiaan saa (eikä tartte, ei täällä sota syty) ellei ole tosiaan sokea tms."C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa. " ei ei... ei tarvii ollenkaa mennä armeijaa, eikä ole pakko mennä kutsuntoihinkaan... -.- ja saat kokonaan vapautuksen
- duuduuwuupee
23243 kirjoitti:
"C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa. " ei ei... ei tarvii ollenkaa mennä armeijaa, eikä ole pakko mennä kutsuntoihinkaan... -.- ja saat kokonaan vapautuksen
" "C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa. " ei ei... ei tarvii ollenkaa mennä armeijaa, eikä ole pakko mennä kutsuntoihinkaan... -.- ja saat kokonaan vapautuksen "
Täh? Tämän kirjoittaja on todennäköisesti siinä D-luokituksessa. - Ensi vuonna
duuduuwuupee kirjoitti:
" "C asettaa samaan asemaan ämmän kanssa, eli ollaan velvollisia toimimaan vasta kuin sota syttyy, muuten ollaan 100% vapaa. " ei ei... ei tarvii ollenkaa mennä armeijaa, eikä ole pakko mennä kutsuntoihinkaan... -.- ja saat kokonaan vapautuksen "
Täh? Tämän kirjoittaja on todennäköisesti siinä D-luokituksessa.Olen hyväkuntoinen, harrastanut jääkiekkoa skidistä lähtien ja cuupperintestistä tulee yleensä 2650-2700m. Tahtoisin saada A:n paperit, sillä rauhanturvaajan tehtävät kiinnostaa. Minulla on kuitenkin kaksi estettä: lievä rasitusastma ja hyvin heikko uimataito (100m, ei selkää.)
Onko astma=B-mies? Vaikka se olisi lievä, lähes kadonnut, ei tarvitse lääkitystä?
- kans ens vuonna
sama itelläni, koko elämäni urheillut ja cooper testistä n.3000 ja haluaisin myös A:n paperit sillä minuakin kiinnostavat rauhanturvaajatehtävät, mutta minullakin on lievä rasitusastma, että tietääkö kukaan onko mitään mahdollisuuksia esim rukoilla siltä lääkäriltä joka tekee tarkastuksen niin A:n papereita???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637