Mystinen ääni

Kertokaas asiantuntiat mistä tulee koneesta(A6 2,5 tdi,vitoskone)sellainen mystinen laksuttava ääni kylmänä?Välillä ääni on kovempi ja lämpimänä ei kuulu kuin harvoin.Tätä ääntä olen kuullut monissa Transporttereissakin,onko tämä joku VAG:n tyyppi ääni?Apuja otetaan vastaan ennenkuin menee hermot.
3504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Alipainepumppu siellä ääntelee. Siinä koneen kyljessä sellainen alumiininen "murkula". Omassa vastaavassa kulkineessa ihmettelin juuri samaa ääntä aikoinani. Pumppu kerää sisäänsä öljyä ja siksi alkaa ääntelemään.

Helppo vika korjata, ota koko hoito irti ja pura sekä puhdista öljy pois (esim. bensalla). Sisällä on muistaakseni kolme muovista takaiskuventtiiliä, niitä ei parane tiputella hukkaan. Puolen tunnin remppa.

Äänestä
  • Sieltähän se ääni tulee,nyt on murkula puhdistettu,katsotaan tuleeko ääni takas.

    Äänestä

Onkohan kyseessä alipainepumpun vika? Kokeile muuttuuko/häviääkö ääni jos painelet jarrua auton ollessa paikallaan. Jos vika on siellä niin korjautuu pumpun vaihdolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JariT kirjoitti:

Kertokaas asiantuntiat mistä tulee koneesta(A6 2,5 tdi,vitoskone)sellainen mystinen laksuttava ääni kylmänä?Välillä ääni on kovempi ja lämpimänä ei kuulu kuin harvoin.Tätä ääntä olen kuullut monissa Transporttereissakin,onko tämä joku VAG:n tyyppi ääni?Apuja otetaan vastaan ennenkuin menee hermot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu