valokuvauksen aloittelijalle?

eli mitä kaikkea kameran lisäksi aloitteleva valokuvaaja tarvitsee? ja minkälainen kamera olisi hyvä?
6723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Periaatteessa kameran lisäksi ei tarvitse mitään muuta, mutta alla on luettelo hyödyllisistä lisävarusteista. Ensin täytyy tehdä valinta digitaali- ja filmikameran väliltä. Itse kannatan yhä perinteistä kinofilmikameraa monesta syystä, mutta taidan olla jo aikamoisessa vähemmistössä :-) Syitä ovat mm kaluston hankintahinta, kuvauksen opettavaisuus ja kuvien säilyvyys. Joka tapauksessa kannattaa hankkia jonkinlainen järjestelmäkamera, jossa on täydet käsisäätömahdollisuudet. Markkinoilla oli aikaisemmin ammattipokkareitakin, kuten Canon GIII - siis se kinari versio, mutta tilanne on vähän kehno tällä hetkellä.

Suositeltavia mekaanisia perusjärkkäreitä ovat esimerkiksi Nikon FM ja Canon FTb. Mr kamera on Helsinkiläinen käytettyjen liike, jolla on melko iso valikoima ja takuun takia melko korkeat hinnat.

http://www.digipartner.com/mr3/

Kuvausopas: Esimerkiksi John Hedgecoe'n teokset ovat minusta hyviä.

Kameralaukku: Kaluston kantamiseen sopiva selkäreppu tai lantiolaukku. Perinteinen kmeralaukku on nykyään enemmän tarkoitettu auton perässä säilytettäväksi ja lisäksi reppu rasittaa selkää vähemmän. Itse hankin viimeksi sellaisen, jossa on tilaa myös muulle tavaralle.

Salama: Jos aikoo kuvata salamalla, niin ne yhdysrakenteiset ovat lähinnä vitsi. Osta kunnollinen kääntyväpäinen kameraasi sopiva automaattisalama. Kumpikaan suurita kameramerkeistä ei oikein ole onnistunut salamien tekijänä, joten jokin oikea salamamerkki, kuten Metz, on paras valinta.

Jalustat: Huomaa monikko. Kunnollinen iso kolmijalka kuulapäällä on tärkeä, mutta ilman sitä pärjää aluksi. Unohda markettien muoviset rimpulat ja satsaa laatuun. Aina mukana oleva pikkujalusta on sen sijaan hankittava heti. Valinnanssa on monia vaitoehtoja ja itselläni oli monta vuotta pieni kangaspussi, joka oli täytetty herneillä. Ei maksa montaa euroa.

Objektivit: Ns normaaliobjekttiivi on varma satsaus. Mitä sen lisäksi tarvitsee, on henkilökohtainen kysymys ihan mieltymysten ja kuvauskohteiden mukaan, mutta normaalia tarvitsee aina. Siinä on kaikilla mereillä optinen laatu ja hinta parhaiten paketissa. Aukaisemmin kinareilla peruspakettiin kuului normaalin lisäksi esimerkiksi 24 ja 135 mm lasit, joista tele korvattiin myöhemmin zoomilla. En ole koskaan ymmärtänyt zoomin tarpeellisuutta, mutta huonosta valovoimasta olen kärsinyt useasti, joten koko kalustoni on vuosien saatossa vaihtunut kiinteäpolttovälisiksi.

Jos olet valinnut filmikameran, niin diaprojektori maksaa pari kolme sataa. Jos taas olet päätynyt digikuvajaksi, niin esimerkiksi Applen 24" iMac täyteen kalustettuna maksaa reippaat kolme tonnia.

http://www.apple.com/fi/imac/

ja HDTV projektori ainakin minulle liikaa, joten kuvaan yhä pääasiassa filmille.

Niin ja sitten se pokkari. Minulla on aina mukana joko Minox GT-X tai Olympuksen Mju, silloin kun en jaksa kantaa repullista tavaraa.

Äänestä
  • Kirjoitit:
    "Jos taas olet päätynyt digikuvajaksi, niin esimerkiksi Applen 24" iMac täyteen kalustettuna maksaa reippaat kolme tonnia".

    Älä nyt aloittelijaa heti alkuun säikäytä 3000€ tietokoneen hankinta tarpeella. Alle tonnin saa ihan sopivia laitteita ja 24" ruutu alkaa olla ammattikokoa, 17 - 19" koko riittää hyvin. :-)

    Äänestä

  • Fotari kirjoitti:

    Kirjoitit:
    "Jos taas olet päätynyt digikuvajaksi, niin esimerkiksi Applen 24" iMac täyteen kalustettuna maksaa reippaat kolme tonnia".

    Älä nyt aloittelijaa heti alkuun säikäytä 3000€ tietokoneen hankinta tarpeella. Alle tonnin saa ihan sopivia laitteita ja 24" ruutu alkaa olla ammattikokoa, 17 - 19" koko riittää hyvin. :-)

    Oletko käynyt vilkaisemassa tuota 24" iMac'iä? On aikamoinen peli täysin integroiduksi laitteeksi. Jos (siis kun) aikanaan vaihdan diat digitaaliin, niin kyllä sen myllyn täytyy olla vähintään tuollainen ja pitkään palvellut eMac saa silloin väistyä.

    Äänestä

  • KPy kirjoitti:

    Oletko käynyt vilkaisemassa tuota 24" iMac'iä? On aikamoinen peli täysin integroiduksi laitteeksi. Jos (siis kun) aikanaan vaihdan diat digitaaliin, niin kyllä sen myllyn täytyy olla vähintään tuollainen ja pitkään palvellut eMac saa silloin väistyä.

    on ihan pyllystä ainakin näytön puolesta, täyttä kuraa... vai voitko sanoa saavasi laatua tuohon hintaan kun pelkän näytön pitäisi maksaa jo tuon verran jos laatua haluaa. Tyypillistä Mac-hifistelyä, luullaan paljon ja tiedetään vähän, pakkohan tämän on hyvä ola kun se Mac on, huvittavaa.. :)

    Äänestä

Jonkin aloitelijan opaskirjan, kirjastosta, kirjakaupasta, myös joissakin kamerakaupoisa on niitä.
Kun saat hahmotettua budjettisi ja tarpeesi niin pääset eteenpäin.
Alle 350€ ei juuri kovin kaksista kamera saa ja tietokone kuvien käsittelyyn ei ole pahitteeksi.
Kameroitten testejä löydät netistä mm. http://www.pikseli.fi

Äänestä

.. erilaisia optiikoita, suotimia, salamavaloja, kiinteitä valoja,lankalaukaisimen, kameralaukun, heijastimia, taustakankaita, jalustan, suurennuskoneen, altaat, kehityspurkin, pimiön, atuloita, punaisen lampun, paperia useampaa sorttia, narua, pyykkipoikia, valopöydän, luupin, paperileikkurin, kemikaalit, vesijohdon,......

....Nikon F5

Äänestä

Kommentoi aloitusta


freecol123 kirjoitti:

eli mitä kaikkea kameran lisäksi aloitteleva valokuvaaja tarvitsee? ja minkälainen kamera olisi hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu