Netistä tulostettava E-taulu?

Lentopöllö

Olisiko netissä E-taulua tai jotain muuta vastaavaa, jonka voisi tulostaa? Haluaisin itse tarkastaa näköäni aina silloin tällöin, koska se huononee kovaa kyytiä.

10

31347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perjantaina
    • Valelikinäköinen
      • Perjantaina

        nämä numerot ja kirjaimet PITÄISI nähdä? Entä jos näkee epätarkasti, mutta pystyy päättelemään, mitä ne ovat? Minulla ainakin ne numerotestin rivit näkyvät sumeasti, mutta silti 'näen' ne 3 ensimmäistä riviä (ja neljännen huonosti, mutta kuitenkin saan selvää, jos pinnistän). Pitääkö tässä uusintaleikkaukseen lähteä... Leikkauksesta 9 päivää.


      • HALUAISI TIETÄÄ

        tULOSTETAANKO SE SELLAISENAAN VAI A-4 PAPERIN KOKOISENA?
        eNTÄ KATSELUETÄISYYS?eNTÄ MITÄ OVAT MUITTEN RIVIEN ARVOT?


    • Strömstrand

      Hei ! Näet E- taulun Caporex Oy sivuilta kohdasta OCULUS ja sieltä E- taulu. Sen voi tulostaakin.

      • linkittäjä

        CAPOREXIN sivuilla,mutten löytänyt E-taulua.Neuvoisitko,missä?


    • afagegwg

      Ite näin kaikki, viidennen rivin sumeasti.. mutta ku katon molemmilla silmillä nään kaikki rivit.. en tulostanut, katoin ruudusta.. mut otin n. 4-4½ metriä etäisyyttä.. vaikuttaako se jos ei tulostanu?

      • cxvvxcfdssdf

        Minkä pituinen viiva sinulla oli näytöllä, se merkkaa aika paljon.

        Tarkoitus on mitata ensin viiva näytöltä (viivottimella, itselläni oli 10cm), sitten kertoa tämä luku 30:lla. Tulokseksi sain siis 300cm, joka on 3metriä. Menen kolmen metrin päähän näytöstä (mittaan rullamitalla) ja katson kirjaimia peittäen vuorotellen silmiä. Näin kolme ensimmäistä riviä vasemmalla silmällä (en täysin tarkasti) ja kaksi ensimmäistä riviä oikealla silmällä. Eli tuloksena minulla on optikkokäynti, jonka olen tiennyt tarpeelliseksi jo useamman vuoden.

        Tuosta laskurista ei tarvitse välittää mitään, se on ainoastaan sitä varten jos ei osaa laskea päässä. Siihen syöttämillä luvuilla ei ole mitään merkitystä ruudulla näkyvään taulukkoon.

        http://www.ake.fi/nakotesti/Page10172/page10172.html


    • ööh, että näin

      vanha ketju, mut kumminkin. olin 3 metrin päässä. näin kummallakin silmällä kaikki, mutta vasemmalla riville 3, jotenkin. Oikealla nään just ja just. Ois sitten varmaan optikkokäynti edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe