Latausvika

volvia

ilmesty volvo 460 2.0 -94:een. Eli, ei pala latausvalo ollenkaan. Eikä myöskään lataa ollenkaan. Mistähän vikaa kannattaisi ruveta ettimään?

7

4519

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latausvalon

      Tietenkin kuuluu silloin palaa, kun laturi lataa, vai oliko se nyt niin, että se latausvalo palaa silloin kun se laturi ei lataa ? vai kuuluukohan sen olla niin, että sekä latausvalo, että laturi on palanut, vai onkohan niin, että latausvalo on palanut, mutta laturi ei silti lataa, tai hei,,laturi ei lataa, ja latauksen merkkivalin polttimo on palanut, joten vaihda polttimoon hiilet.

      • volvia

        kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.


      • volovo man
        volvia kirjoitti:

        kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.

        Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.


      • jos
        volovo man kirjoitti:

        Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.

        säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo


      • jos kirjoitti:

        säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo

        mutta pääasia että saa kuntoon.selvii kun mittaa
        kun käy akun jänniitteen kuormitettuna valot päällä..13v-14.5 kunnossa.jos valo vilkkuu niin säätimen hiilet..


      • PUNAINEN TORPPA

        Minulla on Volvo aito 2,0l -93,ruisku jne....

        Kyllä laturin valo ei saa palaa,kun auto käy.

        Jos siinä on Laturi Motorola, Bosch,sew, Iskra niin alkuperäiset Ranskalaiset laturit ovat ogelmaisia,yleensä kollektori ja hiilet ovat kuluneet nopeammin ja lataus loppuu, se on tämän auton heikkokohtia, laturi on helppo vaihtaa, myös hiilikasetti on helppo vaihtaa,kollektori on jo toinen juttu.

        Mittauta laturi,kun auto käy, sen mittarin pitäisi näyttää 14,5 v silloin se on kunnossa,mutta jos se ei lataa,kuin 0 AMh niin laturi vaihda,itse vaihdoin Ranskalaisen pois ja ostin uuden laturin ISKRA ja on toiminut, Purkaamoilta saa latureita, hinnat noin 50-60 eur.

        Tässä seuraavaa vinkki,Mittariston alareunassa takana on latausvalon anturi jossa on kiinni poltin, se on jo vaikeampi vaihtaa.Volvo pena


    • Captain491

      Minulla oli sama vika. Johtui lataussäätimestä. Se on helppo vaihtaa eikä maksa kuin 17 € varaosaliikkeessä. Se sijaitsee laturin takapäässä. Ota huomioon että se on jompi kumpi kahdesta mallista. minulla on valeon laturi. Niitä voi olla myös Boschilta ja Paris-Rhonelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1378
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      85
      931
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      747
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      740
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      271
      682
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      179
      521
    8. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      61
      516
    9. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      507
    Aihe