ilmesty volvo 460 2.0 -94:een. Eli, ei pala latausvalo ollenkaan. Eikä myöskään lataa ollenkaan. Mistähän vikaa kannattaisi ruveta ettimään?
Latausvika
7
4505
Vastaukset
- Latausvalon
Tietenkin kuuluu silloin palaa, kun laturi lataa, vai oliko se nyt niin, että se latausvalo palaa silloin kun se laturi ei lataa ? vai kuuluukohan sen olla niin, että sekä latausvalo, että laturi on palanut, vai onkohan niin, että latausvalo on palanut, mutta laturi ei silti lataa, tai hei,,laturi ei lataa, ja latauksen merkkivalin polttimo on palanut, joten vaihda polttimoon hiilet.
- volvia
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
- volovo man
volvia kirjoitti:
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
- jos
volovo man kirjoitti:
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
jos kirjoitti:
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
mutta pääasia että saa kuntoon.selvii kun mittaa
kun käy akun jänniitteen kuormitettuna valot päällä..13v-14.5 kunnossa.jos valo vilkkuu niin säätimen hiilet..- PUNAINEN TORPPA
Minulla on Volvo aito 2,0l -93,ruisku jne....
Kyllä laturin valo ei saa palaa,kun auto käy.
Jos siinä on Laturi Motorola, Bosch,sew, Iskra niin alkuperäiset Ranskalaiset laturit ovat ogelmaisia,yleensä kollektori ja hiilet ovat kuluneet nopeammin ja lataus loppuu, se on tämän auton heikkokohtia, laturi on helppo vaihtaa, myös hiilikasetti on helppo vaihtaa,kollektori on jo toinen juttu.
Mittauta laturi,kun auto käy, sen mittarin pitäisi näyttää 14,5 v silloin se on kunnossa,mutta jos se ei lataa,kuin 0 AMh niin laturi vaihda,itse vaihdoin Ranskalaisen pois ja ostin uuden laturin ISKRA ja on toiminut, Purkaamoilta saa latureita, hinnat noin 50-60 eur.
Tässä seuraavaa vinkki,Mittariston alareunassa takana on latausvalon anturi jossa on kiinni poltin, se on jo vaikeampi vaihtaa.Volvo pena
- Captain491
Minulla oli sama vika. Johtui lataussäätimestä. Se on helppo vaihtaa eikä maksa kuin 17 € varaosaliikkeessä. Se sijaitsee laturin takapäässä. Ota huomioon että se on jompi kumpi kahdesta mallista. minulla on valeon laturi. Niitä voi olla myös Boschilta ja Paris-Rhonelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa113170Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.122178Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181792Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101166Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1501051Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501002- 36823
- 54758
- 67711
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30685