ilmesty volvo 460 2.0 -94:een. Eli, ei pala latausvalo ollenkaan. Eikä myöskään lataa ollenkaan. Mistähän vikaa kannattaisi ruveta ettimään?
Latausvika
7
4376
Vastaukset
- Latausvalon
Tietenkin kuuluu silloin palaa, kun laturi lataa, vai oliko se nyt niin, että se latausvalo palaa silloin kun se laturi ei lataa ? vai kuuluukohan sen olla niin, että sekä latausvalo, että laturi on palanut, vai onkohan niin, että latausvalo on palanut, mutta laturi ei silti lataa, tai hei,,laturi ei lataa, ja latauksen merkkivalin polttimo on palanut, joten vaihda polttimoon hiilet.
- volvia
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
- volovo man
volvia kirjoitti:
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
- jos
volovo man kirjoitti:
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
jos kirjoitti:
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
mutta pääasia että saa kuntoon.selvii kun mittaa
kun käy akun jänniitteen kuormitettuna valot päällä..13v-14.5 kunnossa.jos valo vilkkuu niin säätimen hiilet..- PUNAINEN TORPPA
Minulla on Volvo aito 2,0l -93,ruisku jne....
Kyllä laturin valo ei saa palaa,kun auto käy.
Jos siinä on Laturi Motorola, Bosch,sew, Iskra niin alkuperäiset Ranskalaiset laturit ovat ogelmaisia,yleensä kollektori ja hiilet ovat kuluneet nopeammin ja lataus loppuu, se on tämän auton heikkokohtia, laturi on helppo vaihtaa, myös hiilikasetti on helppo vaihtaa,kollektori on jo toinen juttu.
Mittauta laturi,kun auto käy, sen mittarin pitäisi näyttää 14,5 v silloin se on kunnossa,mutta jos se ei lataa,kuin 0 AMh niin laturi vaihda,itse vaihdoin Ranskalaisen pois ja ostin uuden laturin ISKRA ja on toiminut, Purkaamoilta saa latureita, hinnat noin 50-60 eur.
Tässä seuraavaa vinkki,Mittariston alareunassa takana on latausvalon anturi jossa on kiinni poltin, se on jo vaikeampi vaihtaa.Volvo pena
- Captain491
Minulla oli sama vika. Johtui lataussäätimestä. Se on helppo vaihtaa eikä maksa kuin 17 € varaosaliikkeessä. Se sijaitsee laturin takapäässä. Ota huomioon että se on jompi kumpi kahdesta mallista. minulla on valeon laturi. Niitä voi olla myös Boschilta ja Paris-Rhonelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1339603Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686112Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1675424Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El305378MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny44448Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään574337Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102971Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1262927