ilmesty volvo 460 2.0 -94:een. Eli, ei pala latausvalo ollenkaan. Eikä myöskään lataa ollenkaan. Mistähän vikaa kannattaisi ruveta ettimään?
Latausvika
7
4406
Vastaukset
- Latausvalon
Tietenkin kuuluu silloin palaa, kun laturi lataa, vai oliko se nyt niin, että se latausvalo palaa silloin kun se laturi ei lataa ? vai kuuluukohan sen olla niin, että sekä latausvalo, että laturi on palanut, vai onkohan niin, että latausvalo on palanut, mutta laturi ei silti lataa, tai hei,,laturi ei lataa, ja latauksen merkkivalin polttimo on palanut, joten vaihda polttimoon hiilet.
- volvia
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
- volovo man
volvia kirjoitti:
kannattas varmaan vaihtaa hiilet omaan päähäs. Mutta asiaan, sen verta selvisi vikaa, että on ilmeisesti jossain kosketushäiriö. Täytyy vaan selvittää, että missä.
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
- jos
volovo man kirjoitti:
Jos vaihdat hiilet päähäsi,kannattaa vaihtaa samalla myös säädin,kuiteskin aika vaativa operaatio,niin ei tarvi koko aikaa päätä olla aukomassa.
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
jos kirjoitti:
säädin viallinen ei pala myöskään latauksen merkkivalo
mutta pääasia että saa kuntoon.selvii kun mittaa
kun käy akun jänniitteen kuormitettuna valot päällä..13v-14.5 kunnossa.jos valo vilkkuu niin säätimen hiilet..- PUNAINEN TORPPA
Minulla on Volvo aito 2,0l -93,ruisku jne....
Kyllä laturin valo ei saa palaa,kun auto käy.
Jos siinä on Laturi Motorola, Bosch,sew, Iskra niin alkuperäiset Ranskalaiset laturit ovat ogelmaisia,yleensä kollektori ja hiilet ovat kuluneet nopeammin ja lataus loppuu, se on tämän auton heikkokohtia, laturi on helppo vaihtaa, myös hiilikasetti on helppo vaihtaa,kollektori on jo toinen juttu.
Mittauta laturi,kun auto käy, sen mittarin pitäisi näyttää 14,5 v silloin se on kunnossa,mutta jos se ei lataa,kuin 0 AMh niin laturi vaihda,itse vaihdoin Ranskalaisen pois ja ostin uuden laturin ISKRA ja on toiminut, Purkaamoilta saa latureita, hinnat noin 50-60 eur.
Tässä seuraavaa vinkki,Mittariston alareunassa takana on latausvalon anturi jossa on kiinni poltin, se on jo vaikeampi vaihtaa.Volvo pena
- Captain491
Minulla oli sama vika. Johtui lataussäätimestä. Se on helppo vaihtaa eikä maksa kuin 17 € varaosaliikkeessä. Se sijaitsee laturin takapäässä. Ota huomioon että se on jompi kumpi kahdesta mallista. minulla on valeon laturi. Niitä voi olla myös Boschilta ja Paris-Rhonelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.224448Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma963061Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992889Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522532- 681216
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651046Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie23881- 47817
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA44763Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril108754