Aikuislukio??

Toivoa vielä!

Mulla jäi lukio peruskoulun jälkeen kesken. Nyt olen 21vuotias ja tekis mieli aloittaa koko lukio alusta ja hankkia se yo lakki.

Haluisin kuulla kokemuksia aikuislukiossa opiskelleissa? Minkä ikäisenä lähdit lukioon ja mikä oli syysi? Kuinka monessa vuodessa kirjoitit ylioppilaaksi? ja millä arvosanoin? Miten rahoitit opiskelut lukiossa? Kävitkö työssä samaan aikaan? Itse olen erittäin huono kielissä englannissa ja ruotsissa. Jos lähden lukioon ni minulla on erittäin huono pohja jatkaa lukion englantiin ja ruotsiin. Olisiko lukiossa mahdollista esim. opiskella peruskoulun englantia? tai onko joku ollut samanlaisen ongelman edessä ja kuinka olette selvinneet? Muitten aineitten kanssa en usko että minulla olisi ongelmia selviytyä.

5

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aineopiskelija

      Ainakin täkäläisessä aikuislukiossa on mahdollisuus opiskella peruskoulun kursseja, käyhän vilkaisemassa vaikka sikäläisen koulun sivuilta että miltä siellä näyttää.

      Itse opiskelen 25-vuotiaana aikuislukiossa aineopiskelijana, pelkästään lukion englantia ja ruotsia, tarkoituksena vähän parannella kielitaitoa mahdollisten jatko-opintojen varalta ja ihan harrastuksenakin. En ainakaan näillä näkymin aio suorittaa koko lukiota tai kirjoittaa.

      En siis osaa vastata muihin kysymyksiisi, mutta itse olin yllättynyt siitä kuinka nuorta porukkaa aikuislukiossa on. Kieliryhmissäni on muutamia ehkä 40-60 vuotiaita, mutta suurin osa on kyllä jotain 20-25.

    • abi07

      Menin aikuislukioon 16-vuotiaana suoraan peruskoulusta ja olen tehnyt samalla töitä suurimman osan opiskeluajastani. Käyn lukion 2,5 vuodessa. Meidän lukiossa on ainakin 0-kurssi kielissä ja matikassa, jossa kerrataan peruskoulun asioita. Rohkeasti sinne vaan, eivät ne kielten kurssit niin vaikeita ole!

      • vuosimallia-66

        Mukaan vaan, meilläkin kielet alkoi nollakurssilla. Ja vaikka kielet olisivatkin vaikeita, niin panostamalla itselle vahvoihin aineisiin on hyvät mahdollisuudet lakkiin. Tulipahan ainakin päivitettyä yleistieto ja uusia kokemuksia.


    • Anonyymi

      ItE menin enkkua pelkästään opiskelemaan ensin,mutta 2.vuoden jälkeen siirryin opiskelemaan koko yo tutkintoa ilta lukiossa ja matikka sujui helposti jo entisillä tiedoilla melkein ja 1.5v päästä olin ylioppilas ja hienolta tuntui...kävin työssä koko lukio ajan vielä...jos on motivaatiota niin menkää ihmeessä !

    • Anonyymi

      Kävin aikuislukion kahdessa vuodessa. Olin myös käytännöllisesti katsoen koko opiskeluajan vakituisessa kokopäivätyössä, illat koulussa ja kotiin päästyä kotitehtävät. Yo-kirjoitusten ajan olin opintovapaalla työstä. Kirjoitin kerralla kaikki aineet kuten silloin kuului tehdä.
      Yo-todistus oli hyvä LLLMB. Pääsin samana vuonna yliopistoon haluamalleni alalle. Olin silloin 35v. Valmistuin maisteriksi useita vuosia myöhemmin työn ohessa.

      Tiedän, että kaikkien opintie ei ole yhtä sujuva, mutta kannattaa yrittää. Itselleni lukioaika oli elämäni parhaita aikoja.

      Aikuislukiossa ei panosteta penkkareihin, vanhojen tansseihin eikä muihin huveihin. Ylioppilasjuhlat kuitenkin pidetään. Aikuisopiskelijan tiukka aikataulu sisältää vain oppitunteja, läksyjen tekemistä ja kokeista suoriutumista työpäivän jälkeen. Näin oli ainakin ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4503
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4296
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe