Olen tässä muutamana päivänä siivonut koneestani käyttämättömiä ohjelmia, jonka jälkeen kone on alkanut kummitella. IE:n ikkuna (tyhjä sivu) aukeaa itsestään vaikken olisi ollut lähelläkään sen kuvaketta. Virus- ja vakoiluohjelmatarkistukset on tehty ja keikki ylimääräiset poistettu, voiko tuo silti olla jonkun haittaohjelman aiheuttamaa?
Kysynpä samalla toistakin asiaa. Mitä ovat WhenUSave ja sit WhenUsearch? Tällaiset löysin koneen käynnistä-valikon alta.
Kiitokset jo etukäteen vastaajille, olette olleet mulle monta kertaa suureksi avuksi!
Kysynpä samalla toistakin asiaa. Mitä ovat WhenUSave ja sit WhenUsearch? Tällaiset löysin koneen käynnistä-valikon alta.
Kiitokset jo etukäteen vastaajille, olette olleet mulle monta kertaa suureksi avuksi!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ne on mainos tai vakoiluohjelmia.Et ole kunnolla putsannu konetta.
Mitä mä sit voin vielä tehdä? Poistin ne molemmat ohjelmat ja tyhjensin roskakorin. Virustarkistuksessa ja vakoiluohjelmien tarkistuksessa ei löytyny mitään. Molemmista uusimmat versiot käytössä. Edelleen kun poistin "lisää tai poista sovellus" -toiminnalla muita ohjelmia, IE ikkuna aukeaa. Myös joka kerta kun edes vain avaan ohjauspaneelin.
Tuolla eScanilla voisit käydä koneen läpi.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
SpywareBlaster olis suotavaa olla koneella.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
Hijackthislogin vois laittaa tuonne tutkittavaksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
Psyware Blaster ei asennu loppuun, vaan tulee tällainen ilmoitus: c:\windows\system32\msinex.ocx an error occured while trying to replace the existing fil: deete file failed; code 32 Prosessi ei voi käyttää tiedostoa koska se on toisen prosessin käytössä.
Mitään ohjelmia ei ollut auki, suljin selaimenkin.
Mistä sen Hijackthis-login saa poimittua omalta koneelta?
Lue tuolta sivulta.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
Koita asentaa SpywareBlaster myöhemmin kun olet putsannut koneen ensin.
se olikin eScan jossa tuli se ilmoitus. En ladannut vielä Spywareblasteria, kuin vsta ohjeita. Kamalan monimutkaista.
Tutkituta se hijackthislogi.Siinä sitä oppii kun värkkää.