Japanilaisen arkkitehdin

invaasio

Pientalojen seuraava trendi tulee parin vuoden sisään Japanista.

Osakalainen arkkitehti Isaku Ashimoto on sikäläisen suunnittelun kärkinimi uusien tuulien tuojana nimenomaan pientaloihin. Johtoajatuksena hänellä on erittäin tarkoin tontin mukaan suunniteltu rakennus niin, ettei se kiinnitä juurikaan huomiota.
Tähän päästään pitämällä rakennus mahdollisimman matalana, ja valitsemalla väritys tontin kasvillisuuden ja horisontin pääasiallisen värimaailman mukaan. Katto tehdään hyvin loivaksi, ja se päällystetään oljilla, jäkälällä ja sammaleella.

Perustus tehdään useimmiten piinkovaksi puristetuista fregmanttisaviharkoista, jotka asetellaan suoraan tasoitetun maa-aineksen päälle. Se on Japanissa järkevää, koska siellä ei maaperässä routaa esiinny. Perustukseen riittää useimmiten yksi harkkokerros , korkeus n. 30 cm, koska Japanissa sateetkin ovat niin satunnaisia ja harvinaisia, ettei sokkelikorkeudella tarvitse turhaan pilata matalaa, maastonmukaista rakennusta.

Runko kasataan kevyestä Bouzoki-bambusta, mikä on paikallinen “hirsi”, hyvin eristävä, paloturvallinen ja toimiva. Ikkuna- ja oviaukot tehdään vasta rungon pystytyksen jälkeen puukkoa ja talttaa apuna käyttäen. Erittäin käytännöllinen ratkaisu, jolla voidaan optimoida aukotuksien paikat tontin olosuhteisiin nähden. Tapana onkin asustella rakennuksessa tovi poraillen seinään riittävän kokoisia tirkistysaukkoja havainnoiden näin tontin ympäristöä ja otollisia ilmansuuntia. Japanilaisille tärkeää teehuonetta varten joudutaan monesti poraamaan hieman suurempia tirkistysreikiä, jotta huoneen sijainti varmasti olisi optimaalinen.

Aukotuksien löydettyä paikkansa, pystytetään väliseinät, joita ei montaa tule, koska Japanilainen tila-ajattelu perustuu vapaaseen virtaukseen. Seinät ovat erittäin ohuita ja ilmavia, pääasiassa savella sidotuista oljista kyhättyjä. Ainoa kunnolla eristetty huone heillä on budoaari, joka teehuoneen jälkeen on heille seuraavaksi merkityksellisin. Budoaarissa on tuplaolkiseinät ja vesivanerista tehty palo-ovi.

Keittiö on useimmiten muodostettu keskelle taloa savitiilistä muuratun uunin ympärille. Tämä uuni on myös talon ainoa lämmönlähde kylmään vuodenaikaan. Useimmiten Japanissa on niin leuto ilma, ettei siellä juurikaan lämmitykseen uunia tarvitse käyttää. Se on onni, sillä sikäläinen puu on tavattoman kallista.

Kaikenkaikkiaan tämäntyyppinen rakentaminen sallii hyvin vapaamuotoisen kalustamisen ja vaivattoman liikkumisen tilasta toiseen, eikä pilaa mitenkään luontonäkymiä, mikäli se on istutettu rakennuspaikallensa kaikkien taiteen sääntöjen mukaisesti. Rakennustyyli on lyömässä itseään läpi alankomaissa ja keskisen Afrikan alusmaissa, eritoten Katmundussa.

Ruotsalainen arkkitehtuurilehti Arkbyggare nosti viime numerossaan Ashimoton uudeksi suunnannäyttäjäksi ekologiseen ja vähäeleiseen, luontoa kunnioittavaan suunnitteluun. Lehden päätoimittaja, Ruotsin arkkitehtiliiton hallituksen puheenjohtaja, ennusti Japanilaisarkkitehdin tyylin valtaavan pian pohjoismaidenkin markkinat.

Ans kattoo nyt, sano.

1

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutiili

      ...nykyisen tyyppitalopaskan tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7899
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3097
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      365
      2145
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1744
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1553
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1371
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1168
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1096
    Aihe