kelmi?
Kuka on
pohjanmaan
151005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ainakaan!
Enkä muilta kiireiltäni tehtävään ehtisikään!
veikkaisin.
Ei hän ainakaan Haapavedellä ole, koska Haapavesi EI OLE Pohjanmaata
ei missään tapauksessa matalaa merenpohjaa, pohjanmaata!!!
samanlainen kuin Haapavesikin.
Kurikasta löytyy lakeuksiakin ja Haapavedellä puolestaan ei sellaisia ole. Kurikassa myös talot ovat suuria ja pellot isoja. Haapavedellä suurin osa taloista on niitä pieniä huonokuntoisia mörskiä tai 50- luvun rintamamies taloja. Viljelysalueet Haapavedellä ovat pieniä ja huonokasvuisia, itse asiassa ainoa kannattava viljelymuoto Haapaveden korkeudella lienee pirttiviljely. Sitähän sikäläiset lestadiolaisjuntitkin suosivat.
Kurikan keskusta ja Kyrönjokivarsi näkyy olevan paljolti samanlaista kuin Haapavedellä,niin ei tarvitse yhtään ihmetellä miksi isoisäni sisaruksineen muuttivat Haapavedelle,koska täällä oli maaston muodot samanlaiset kuin Kuerikassa.
Kurikasta löytyy lakeuksiakin ja Haapavedellä puolestaan ei sellaisia ole.
löytyy myös lakeuksia Karsikas-Suotukylä-Alakylä-Mieluskylä ja Kytökylä Piipsannevan turvetuotanto-alue.
Pieniä ovat Pohjanmaan pohjoispuolella olevat tasangot ylipäätään. Ja lähinnä oli kyse viljelyslakeuksista. Niitähän ei sieltäpäin juurikaan löydy, tai ne ovat hyvin pieniä.
tykset!
Ei kurikkalaisuus todellakaan ole mikään ylpeyden aihe!
Minä ainakin otan loukkauksena H-veden vertaamisen siihen!
Minkä tahansa Oulun läänin eteläpuolella olevan kunnan vertaaminen Haapaveteen on verinen loukkaus sen toisen kunnan asukkaita kohtaan. Oulun läänissä sensijaan EHKÄ saattaa olla sellaisiakin kuntia, jotka ovat jopa vielä aneemisempia kuin Haapavesi.
yksistään jo 6000 hehtaaria,niin eipä taida eteläiseltä pohjanmaalta löytyä vastaavan laajuista yhtenäistä suoaluetta.
yksi niistä samanlaisista etelä-pohjalaiskylistä. Joka paikassa tosin Pitkä-Jussi mainoksia!
sitten Kurikkaa Parkanoon tai Kihniöön.