Heippa!
Uudessa kännykässäni, N73, ilmeni ostoa seuraavana päivänä seuraavaa:
Kun vastaa puheluun, eli painaa sitä virheetä.. niin puhelin menee itsestään kiinni, ja jonkin ajan päästä ilman pin-koodin kysymistä aukeaa itsestään. OUTOA! No eikun huoltoon uusi puhelin. Onkohan muilla ollut vastaavaa?
Uudessa kännykässäni, N73, ilmeni ostoa seuraavana päivänä seuraavaa:
Kun vastaa puheluun, eli painaa sitä virheetä.. niin puhelin menee itsestään kiinni, ja jonkin ajan päästä ilman pin-koodin kysymistä aukeaa itsestään. OUTOA! No eikun huoltoon uusi puhelin. Onkohan muilla ollut vastaavaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
ettei näppisi satu johonkin muuhun nappulaan myös? Minäkin alkuun sekoilin. Näppi sattui useasti siihen mediajuttuun, joka on punaisen näppäimen alla. Aivan säikähdin, kun yhtä äkkiä kuului merkkiääni. Nyt olen jo oppinut painamaan oikeita näppäimiä, puhelin on ollut kohta pari kuukautta. Tosin tuollaista minulle ei ole sattunut. Ei kai sinulla ole verkkoyhteytenä 3G?, Jos on, vaihda kaksitoimisuus tai gsm.
Mulla oli myös muita vikoja esim: kaiutin toiminto ei toiminut kun vastasi puheluihin , kamera ei kuvaa välillä kuin mustaa, puhelin jää jumiin ja sitten just tää kun vastasi niin puhelin pimeni. Hain juuri puhelimen huollosta ja vein heti takaisin kun kamera vikaa ei oltu korjattu.
Minulla on myös pari kuukautta vanha N73 ja jo toista kertaa huollossa. Ekalla kertaa ei antanut vastata puheluihin ollenkaan ja sammui itsestään hetken päästä ja sitten taas aukeni hetken päästä itsestään. Silloin huollossa nollasivat sen tehdasasetuksille ja toimi kyllä sitten ihan oikein. Nyt on taas huollossa kun siitä irtosi se iso näppäin kokonaan.
Täytyy sanoa että ei voi olla ihan tyytyväinen Nokialaisen toimintaan tällä hetkellä
Heippa!
Puhelin nyt huollossa. Huollossa sanoivat, että on ohjelmavika. Ohjelman päivityksellä pitäisi mennä kuntoon. Toivottovasti. Kuulema näissä uusimmissa puhelimissa N..., ollut enemmänkin just noita ohjelma vikoja.
Joo.mulla oli sama vika..kun vastasin puheluun puhelin ns kaatui..meni pinkoodin jälkeiseen tilaan ja aukesi itse sitten taas mutta ei vastatuissa puheluissa tai muissa tiedoissa ollut tietoja että olisi yritetty soittaa mulle..puhelin oli viikon huollossa ja päivitys juttuja laittoivat ihme miten tuollaisia vikoja on uudessa ja kallissa puhelimessa..onko laatu huonontunut.
Sama juttu,uusiintui huollon jälkeenkin.
Seuraavaksi vaihdettiin SIM-kortti. Nyt tuntuisi
kone pelaavan.
Joo täällä sama homma. Vajaan viikon ikäinen puhelin ja sammuu itsestään kun yrittää vastata puheluun. Sitten jos puheluita on tullut ja yrittää mennä selaamaan vastaamattomiin puheluihin niin jää koko softa jumiin.. Tosi huonoo laatua.. ja kalliista puhelimesta ei uskoisi.
Ohjelmistothan sais kai päivitettyä netinkin kautta. Nokia.fi'ssä on linkki. Ärsyttää viedä huoltoon kun siellä menee koko päivä tai seuraavaan päivään.. ainakin täälläpäin.
Jotkut vanhat sim-kortitkin tekevät tosiaan temppuja uusissa puhelimissa. Esimerkiksi on kokemusta "tyhjien" viestien lähettämisestä jne.
Montakos kertaa siellä huollossa piti käyttää puhelinta ennenkuin saa uuden?
Mulla tuo N73 teki samaa, että kaatuili ja jäi jumiin kesken puhelun yms. Vein huoltoon, luvattiin samana päivän takaisin, menin sitten noutamaan sitä ja löivät uuden puhelimen käteen. Eivät itsekkään tienneet mistä vika johtui mutta päivittäminen ei vaan onnistunut..
hyvä nokia