Vyöhyketerapiaa mahakipuun?

Onko kenelläkään kokemuksia vyöhyketerapiasta?

Minkälaisten vaivojen tiimoilta olette käyneet? Oletteko havainneet minkälaisia vaikutuksia? Missä hintaluokissa pyöritään hoitojen kustannuksissa?

Kommentteja puolesta ja vastaan kaipailisin. Itselläni harkinnassa johtuen mahan oudoista ja voimakkaistakin kipuiluista, joihin ei tunnu syytä löytyvän... Auttaa kulemma myös ummetukseen? Tietoa ei kuitenkaan paljoa aiheesta ole, joten kaikenlaiset kokemukset, mielipiteet ja kommentit kiinnostavat.

Isosti kiittäen!
7747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Tuota samaa suosittelen minäkin. Tukihoitona Aloe vera kävisi vallan mainiosti myöskin.

    Äänestä

Ihan ensin... juo mustikkamehua! Ellei tepsi, lähde vasta sitten etsimään apua muualta!

Äänestä

Kiitos kaikista vastauksista!

Olen kyllä tullut nyt siihen tulokseen, että kokeilen tuota hoitomuotoa. Siihen liittyen haluaisinkin kysyä, osaisiko joku kertoa onko Rovaniemellä ketään, ketä osaisitte suositella antamaan kyseistä hoitoa, jonka tiedätte olevan hyvä? Netsitä muutamia osoitteita jo löysinkin, mutta en oikein kunnollisia nettisivuja tai muuta, joiden perusteella olisi edes hieman helpompi arvioida paikan luotettavuutta / laatua. Soitella ajattelin ja kysellä, mutta ennen sitä kysäsen vielä nyt jos joku jo valmiiksi osaisi hyvän neuvoa? :)

Äänestä

olen kulkenut vyöhyketerapiassa kesästä alkaen joka viikko ja nyt tosin vähentänyt käyntejä,voin vain sanoa että on auttanut.Vatsakipuni eivät loppujenlopuksi liittyneet vatsaan miteenkään muuten kuin hermojen kautta.Voimakkaat kivut olivat paitsi vatsassa myös korvissa ja kurkussa. Nyt kaikki kivut ja oireet hävinneet.
Vaatii usieta hoitokertoja.Minun hoitokerta maksoi 20e/1h,oli ammattitaitoinen ja osaava ihminen.

Äänestä
  • Rovaniemeltä en osaa ketään sanoa. Lähin tietämäni hyvä hoitaja löytyy Kemistä: Leila Karjalainen puh. 040-504 9318 / 016-221 722. Hän osaa varmasti suositella jotakuta lähempää.

    Hoito on ollut halpa jos se on maksanut 20 €/tunti. Yleensä hinnat pyörivät 35-45 €/tunti. Meneehän yrittäjiltä alv, vuokrat, verot jne..

    Kannattaa kokeilla ja maksaa. On sen arvoinen. Toivottavasti saat apua ongelmiisi. =D

    Äänestä

itse vyöhyketerapiassa paksusuolioireyhtymän takia ja hyvältä tuntui. Menen ensiviikolla uudestaan ja kolmannenkin kerran. Sitten tarvittaessa.Maksaa 33 euroa kerta täällä lappeenrannassa päin.Hieroi puoli tuntia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sattuu koskee... kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemuksia vyöhyketerapiasta?

Minkälaisten vaivojen tiimoilta olette käyneet? Oletteko havainneet minkälaisia vaikutuksia? Missä hintaluokissa pyöritään hoitojen kustannuksissa?

Kommentteja puolesta ja vastaan kaipailisin. Itselläni harkinnassa johtuen mahan oudoista ja voimakkaistakin kipuiluista, joihin ei tunnu syytä löytyvän... Auttaa kulemma myös ummetukseen? Tietoa ei kuitenkaan paljoa aiheesta ole, joten kaikenlaiset kokemukset, mielipiteet ja kommentit kiinnostavat.

Isosti kiittäen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu