Onko niin että useamman koneen kytkettynä samaan routteriin saa samalla mac osoitteella näkymään operaattorille yhtenä koneena? Siis että laittaa routteriin saman mac osoitteen kuin "ensimmäisen" päätteen verkkokortissa on?
useampi kone saman mac osoitteen taakse?
halloo?
5405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
todennäköisesti lakkaa netti toimimasta kaikilta muilta paitsi yhdeeltä koneelta.
on nat-palomuurin ominaisuus. Pelkkään ruoteriin tuota ei saa.
Kuten edellä jo arveltiin, MAC-osoitteiden pitää olla yksilöllisiä. Jos et tiedä, mitä teet, MAC-osoitteita monistamalla saat ainakin oman lähiverkkosi toimimattomaksi.
Oikea vastaus ongelmaasi on NAT-osoitemuunnos. Sen saat laittamalla kotiverkkosi ja operaattorisi verkon väliin jonkin palomuurilaitteen. Se voi jo löytyä ADSL- tai kaapelimodeemisi asetuksista. Jos ei löydy, kaupoista saa pienellä rahalla erillisiä palomuuripurkkejakin.
Kiitos vastauksista. Olen täällä Itävallassa jossa verkkoon kytkettävien päätteiden määrä on sopimuksessa määritetty(toisin kuin suomessa) ja olen kuullut paikallisilta että tuo temppu onnistuisi... en sitten tiedä... vuokraemäntäni kun ei vaan halua maksaa yhtään enempää netistä vain sen takia, että on toinen kone kytkettynä:-)
Voit kytkeä vaikka 1000 konetta jos rakennat oikein sen netin ja teet lähiverkon NAT:n taakse.