Kyselempä nyt teiltäkin, että onko tiedossa erikoisempia kutsumanimiä miehelle ja isälle? Itse olen saanut ihanat lempinimet mammukka ja emo. Haluaisin ukolle pikkasen mukavamman kuuloisen lempparinimen.
lempparinimeä isälle/miehelle
12
2084
Vastaukset
- en...Minä en voi käsittää että miestä/naista ruvetaan kutsumaan äidiksi/isäksi puolisoiden välillä!!! 
 Milloin sinusta on tullut miehesi äiti? Kuvottavaa.- mammukka/emoenhän olekkaan sanonu, että mieheni kutsuu minua äidiksi? vai olenko??? 
 siksi tässä kyselenkin, että olisiko sellaista lempinimeä, mikä sopisi myös miehelle ja isälle. Oliko joku asia, mitä et tästä ymmärtänyt? -ilmeisesti.
 Ja jos nyt ihan tarkkoja ollaan, niin otetaan esim. muumit.,. muumi mamma ja pappa nimet ovat kaikkien käytössä, vaikkei muumi mamma kaikkien mamma olekkaan...
 ja tällähetkellä kutsun miestäni ukoksi ja lapset isäksi, mutta olen monesti kuullut, miten lapset kutsuvat isäänsä ukoksi, ainakin täälläpäin suomea ja se on minusta jo vähän väärin...
 Että se siitä kuvottavuudesta, kannattaisi ensin lukea, mitä alunperin on kirjoitettu ja kommentoida sitten, eikä vetästä omasta päästään sanoja toisen kirjoituksiin!!!
- iskä...kutsuu häntä sitten kuka tahansa. enkä todellakaan näe siinä mitään kuvottavaa. taitaa itselläsi olla pahojakin ongelmia henkisellä puolella jos iskästä tai äipästä (kuten meillä vanhempia kutsutaan) saat väännettyä jotain kuvottavaa? 
 kyllä harvinaista on että etunimeltä puhutellaan edes puolisot toisiaan. jos näin käy, niin yleensä silloin on kyseessä ei niin mukavat asiat...
- vai mikä vaivaaMinä sanon vaimoani välillä äidiksi, äiskäksi jne. ja hän minua isiksi. Niitä me olemme. Jos siinä on jonkun mielestä jotain kuvottavaa niin silloin tuon ihmisen pitää miettiä omaa ajatuksenjuoksuaan ja tuumia miksi se on hänelle juuri kuvottavaa. Perversioita nähdään nykyään joka puolella, mutta se on "katsojan silmässä". 
- ajatuksenaOisko tässä ajatuksena se, että kirjottaja ei ymmärrä puolisoiden välillä nimiä äiti/isä.Koska eiväthän puolisot ole toisilleen äitejä/isejä. 
 Ja kuvottavaa siitä taitaa tehdä sänkyjutut;
 "Mennäänkö n*ussimaan,äiti?" Eli miksi puolisota pitää kutsua äidiksi/isäksi?
- Voi jee.,.ajatuksena kirjoitti:Oisko tässä ajatuksena se, että kirjottaja ei ymmärrä puolisoiden välillä nimiä äiti/isä.Koska eiväthän puolisot ole toisilleen äitejä/isejä. 
 Ja kuvottavaa siitä taitaa tehdä sänkyjutut;
 "Mennäänkö n*ussimaan,äiti?" Eli miksi puolisota pitää kutsua äidiksi/isäksi?Tuli tässä mieleen nätä lukiessa, että monella puolisolla on tapana kutsua toisiaan nallekarhuksi, tiikeriksi jne.,. eikai ne silloin oikesti kuvittele olevan sängyssä jonkun elukan kanssa =D *reps* 
- lellittelynimenäVoi jee.,. kirjoitti:Tuli tässä mieleen nätä lukiessa, että monella puolisolla on tapana kutsua toisiaan nallekarhuksi, tiikeriksi jne.,. eikai ne silloin oikesti kuvittele olevan sängyssä jonkun elukan kanssa =D *reps* esim. karhu on vielä perverssimpi kuin äiti - eläinseksiäkö he kuvittelevat harrastavansa? 
 
- väkisellä.....lempinimeä keksitä, se tulee spontaanisti jos on tullakseen. Ja johan sinulla kuulostaa sellainen tulleen, eli ukko ;) 
 Sitäpaitsi meihet eivät lässynimiä oikein mielellään kanna.- mammukka/emoItse sain mammukka nimen silleen, kun tyttö vajaan kahden vanhana yritti sanoa nimeäni (marjukka) ja se vaan taipui hänen suussaan mammukaksi, ja siitä lähtien olen ollut mammukka. Ja tuo lempinimi sitten tarttui myös muittenkin sanomaksi. Sitä en muista mistä se emo tuli matkaan, mutta sitä lapset myös käyttää. Eli vahingossa saatuja nimiä nuo molemmat ovat, ja ihania. 
 
- heips...Meillä on tyttö kutsunut isäänsä ihan pienestä pitäen (kun oppi puhumaan) nimellä issu. Johan niitä on isi, isä, isukki, iskä, issu... Keksitään lisää. Mammukka on tosi ihana, viittaa mammaan. 
- pitääMiksi pitää olla väkipakolla keksitty lempinimi? (Jos sitä kerran täältä haet...) 
 Miksi parin pitää kutsua toisiaan äitinä tai isänä? Mihin jää esim. rakas, kulta yms.?
- AnonyymiKun minä ja sisarukseni olimme lapsia, meille vanhemmat ainakin puhui toisistaan nimillä äiti/äiskä ja isi/iskä. Minusta se tuntuu ihan normaalilta puhua vaikka lapselle siitä, en muuten tiedä, kun ei ole omia lapsia tai puolisoa vielä. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424935
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183656
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693453
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012808
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862680
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302630
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161703
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161546
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011438
- 1521321