mitä kaloja voisi 60l akvaan laittaa?
Joo ei ole kovin iso, mutta joku muutama pikkukala.. siellä on nyt partamonni joka on noin 3 cm pitkä. ja sitte joku pikkukala..(ehkä seeprakala) en muista oieki mikä se oli.
Joo ei ole kovin iso, mutta joku muutama pikkukala.. siellä on nyt partamonni joka on noin 3 cm pitkä. ja sitte joku pikkukala..(ehkä seeprakala) en muista oieki mikä se oli.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sinne ota, ne kasvavat melko isoiksi ja tarvitsevat uima tilaa. ota esim. platyjä, seeprakaloja. sellaisia mitkä eivät tule isoiksi. ota parvi 6-8 kalaa laatuaan. parvi on näyttävämpi kuin monta erikalaa muutamina kappaleina.
Kiitos vastauksesta.. Onko kasveissa isohomma? siis aidoissa kasveissa? olisi kiva saada jotain väriä sinne.
Oikeat kasvit kuuluvat akvaarioon! Ei mitään muovikasveja, nehän vain levättyvät.
En ikinä ajattelisi laittavani edes karanteeniin muovikasveja..
Mutta, mennäänpä asiaan;
Akvaariokasvit tuottavat veteen happea valoisalla, ne käyttävät nitraattia ja muita aineita, joita kalat erittävät, siten ovat akvaarion ekosydeemin perusasioita.
-Kasvit tarvitsevat siis pohjan mihin juurtua. Hieno hiekka on siitä hyvä, että sinne saadaan haudattua lannoitetabletteja, sorasta ravinteet voivat nousta veteen ja aiheuttaa leväinvaasion. Hienoa hiekkaa käytettäessä kannattaa ottaa huomioon pohjan mahdollinen tukkiintuminen, joka voidaan ehkäistä kierteissarvikotiloilla.
-Juurruttuaan kasvit alkavat käyttävään ravinteita(Esim. nitraatti ja fosfaatti, joita syntyy kun kala jätöstelee) ja kasvavat.
Kasvien kasvu on kiinni hiilidioksidista, ravinteista ja valosta;
-Oikeanlainen ja sopiva kalasto pitää huolen siitä, että kasveilla on tarpeeksi hiilidioksidia. Jos hiilaria on liian vähän, sitä voidaan lisätä altaaseen tietyillä tavoilla.
-Ravinteita kasveille annetaan nestemäisenä(Köynnökset jotka ottavat ravinteet lähinnä lehdillä)
ja tabletteina kasvien juuriin(Juurelliset kasvit). Lannoitteita saa akvaariokaupasta ja pullosta/paketista löytyy käyttöohjeet. Myös kalasto tuottaa kasveille tarpeellisia ravinteita.
-Valon tulee olla oikeanlaatuista. Usein akvaariokapoista voidaan valita kasviystäväliiset putket loisteputkivalaisimiin. Valoa tulisi olla riittävästi ja vähintään 10-12 h/vrk. Osa kasveista tyytyy vähempääkin valoon.
-Vesiarvot ja lämpötila vaikuttavat myös kasvien kasvuun.
Helpoimpia köynnöskasveja ovat mm; Intianvesitähdikki, vedensuosikki, viuhkalehti, rusolehti, karvalehti ja vesirutto.
Muita helppoja kasveja ovat;
Pieneksi jäävät miekkakasvit, punamelalehti, Anubiakset, vallisneria jne.
Kiitos kaikille :)
no päädyin kumminkin ostamaan 6 sinitetraa(mikäli oikein muistan) ja sitte kaksi seepraa joita on nyt kolme...
Kiitos kumminki vielä teille ko vastasitte pidän kyllä asiat mielessä.. ja kunhan tästä pääsee omaaan asuntoon joskus asumaan niin on kyllä haaveessa iso allas teettää ja jotain haimonneja (vai mikä nimiolikaan sitte) ne on nii kommeita ko ne kasvaa issoiksi ^^ kiva aina haaveilla.
Nojoo. Hienoa kuulla että akvaariomaailma sinua viehättää ja unelmoit isommasta akvaariosta.
Taitaa kuitenkin olla hankalaa tuo lajin tunnistaminen sulla?
Ennen isomman altaan haaveilua, kannattaa ottaa selvää kalalajeista, niin että tiedät mistä lajista milloinkin puhutaan.
Jollet tiedä oikeaa lajia, kuinka voit tietää millaisissa vesiarvoissa ja lämpötiloissa viihtyvät?
Myös aikuiskoko on tärkeä, joka määrittää sitten altaan koon.
Kaikki selviää helposti kun on hiukan lajituntemusta.
Tässä sulle pari sivua, mitkä kannattaa selata, useampaankin kertaan lävitse;
http://www.leka-airsoft.fi//laura/kalat.php
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=218
http://millia.aqua-web.org/
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/akvaario.html
kyllä minä nimet tiedän.. aina ei vaan muista.. ne on neontetroja ne uudet..
:D kyllähän minä nyt tiedän mitä ostan ja otan asiasta selvää.. nyt on itsellani ollut varmaan 10vuotta akva. ellei ylikin.
Ei niitä aina muista yhtäkkiä.siis niitä nimiä, hetken mietinnän jälkeen palautuu kyllä mieleen.
Se oliskin hienoo nähdä kunnon akvaario sitten kun saat haaveesi toteutumaan. Kymmenen kalan parven vaativa haimonni kun vaatii tilavuutta usean tuhannen litraa... Kantsii käydä vaikka Tampereen Särkäniemen akvaariossa tutustumassa kalan elämään ja vähimmäis vaatimuksiin, Keijo opastaa mielellään.
Käys vaikka liisan akvaariolinkit tai faunatar sivuilla ettiis jotain kala lajia joka ei kasvaisi yli 5 senttiseksi.
Tuon kokoiseen akvaarioon ei kantsi ottaa kuin yhtä lajia niin suuri parvi kuin mahdollista sekä pohja öttiäisiks vaikka amanorapuja.
Tutustu myös akvaarion kalattomaan kypsyttämiseen ja samalla kalojen vesi olosuhteisiin ja muihin vaatimuksiin niin huomaat ettei ihan mikä tahansa laji sovellu minkä lajin kanssa tahansa samaan akvaarioon saatika samoihin vesi olosuhteisiin, esim. juurikin nuo seeprakalat ja platyt eivät sovellu keskenään kalojen lämpötila ja veden kovuus vaatimusten suhteen.
Partamonnin olisi syytä saada suurempi akvaario kun se alkaa olemaan n. 5-6cm pitkä. Suuremmassa akvaariossa se venahtaa helposti yli 20cm pitkäksi vonkaleeksi.
Tässä muutama vaihtoehto; etsi lämpötila vaatimukset yms. noista netti saiteista, googlaat vaan nimen jne........
Kardiaalitetra
Muut pien tetrat ja pienehköt rasbora lajit käy myös.
Barbilajeista
Kirsikkabarbi
Seeprakala lajit on hyviä
Kiilakylki, varauksin
Kardinaalikala
Pohjalle partiksen tilalle vois aatella imunuoliaisia, nuolimonneja tms. pikku monneja
siis sulla on joku partamonni siel ja haluut pikkukaloi sinne? ok täältä pesee ota miljoona kala parvi eli noin 6-7kalaa tai neontetroja 10-12 kala parvi!!!
... niin ei tartte ton vede kovettamisen kanssa lutraan joka veden vaihto kerta.