Tää on ihan kamalaa, hävettävää ja säälittävää.
Olin muutama viikko sitten pakosta hammaslääkärillä vuosien tauon jälkeen, kun hammas lohkesi. Oli pakko mennä. Pelkäsi. Sitten toinen kerta viikon päästä. Pelkäsin ja menin.
Nyt piti mennä kolmas kerta, kun taas lohkesi hammas. Pääsin parkkipaikalle saakka, mutta en ulos autosta. Jäi menemättä ja hammas korjaamatta. Hävettää ja olen surullinen itseni puolesta.
Tää on niin sairasta!!!! Niin sairasta!!!
Olin muutama viikko sitten pakosta hammaslääkärillä vuosien tauon jälkeen, kun hammas lohkesi. Oli pakko mennä. Pelkäsi. Sitten toinen kerta viikon päästä. Pelkäsin ja menin.
Nyt piti mennä kolmas kerta, kun taas lohkesi hammas. Pääsin parkkipaikalle saakka, mutta en ulos autosta. Jäi menemättä ja hammas korjaamatta. Hävettää ja olen surullinen itseni puolesta.
Tää on niin sairasta!!!! Niin sairasta!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse pelkäsin niin kovasti hammaslääkäriä,että hampaani hoidetteíin nukutuksessa,Myös sedaatiosta on eräällä tuttavallani hyviä kokemuksia.
Moi sulle!
Et oo ainut..sama vika rahikaisella.
Minä kirjottelin ja tossa joskus aikasemmin tänne palstalle samasta "vaivasta"
Alkaa tuntuu että hampaat mätänee suurinpiirtein suuhun..mullla lohkes etuhampaasta paikka, onneks kuitenki sisäpuolelta, oon vaa vitkutellu enkä yksinkertasesti uskalla mennä hammaslääkäriin, kieli koko ajan siinä kolossa ja semmonen mädän maku suussa..KÄÄÄÄK yritän mätkyttää purkkaa tai pastilleja aina ihmisten ilmoilla tuntuu että hengitys lemuaa.
Mulla se pelko on sitä poran kammottavaa ääntä, sitte suurinpiirtein tuntuu että tukehtuu siihen imurista tulevaa veteen...kyllä kai tässä kohta muistuttaa jotaa Kassi-Almaa...järki sanoo että täytys mennä, eihän siinä menis ees kovin kauan (luultavasti)MUTTA nyt tunne on vienyt voiton eli niin kauan siirrän sinne menoa ku vaa on mahollista !!
Tämä nyt ei ollu ollenkaa kannustava viesti sulle mutta huomaat että on meitä arkajalkoja muitaki...sinä nyt uskalsit käyä ees noi pari kertaa siellä, onnittelut siintä toivottelee .nähtävästi "tuleva nahkahammas"
kauheesti hammaslääkäriä siksi koska pelkään että alan yökkämään heti kun suuhun laitetaan jotain ylimääräistä. Olen muutaman kerran pyytännyt ilokaasua joka on auttanut. Mutta se meno sinne on kauhee kun sydän hakkaa kuin viimeistä päivää.
joo just samaa, yökkö olo alkaa jo matkalla hammaslääkäriin, saa kakoa ja yökkäillä pelkästä ajatuksesta että suuhun tungetaa peiliä sun muita vekottimia....Välillä tuntuu hammasharjakin olevan ylimääränrn kapistus suussani !!! On tää aikuisen, melkein 50 vuotiaan ihmisen elämää. näyttää olevan ettei se ikä tuo rohkeutta....aina vaa yhtä kamalaa tuo hammaslääkäriin meno...
Itsekin olen pelännyt ikäni hammaslääkäriä, mutta kun kerroin siitä hammaslääkärille, hän ymmärsi asia ja laittoi sellaiset puudutukset, ettei tuntunut edes hipaisua. siitä lähtien olen käynyt säännöllisesti hammaslääkärillä. Jos ei ajoissa mene, ei puudutuskaa tehoakun hampaa tulehtuu ja joudutaan ehkä juurihoitamaan tai poistamaan. Maksaakin tuhottomasti, mitä enemmän korjattavaa.
Valitse hampaaton tulevaisuus tai mene lääkäriin.
Itse sen päätät!
Jännitän hammaslääkärissä käyntiä aivan huimasti juur tuon yökkäilyn vuoksi, mutta nykyään saan esilääkitykseksi diapamia ja pelko sekä yökkäily on poissa =)
Ei tuo mitään sairasta ole, vain meille herkille ihmisille tyypillistä käyttäytymistä. Itse sain 17 vuotiaana kammon hammaslääkäriä kohtaan(kävin n.15x ja juurihoitivat väärän hampaan). Viimeisillä käynneillä alkoi koko pää tärisemään jännityksestä ja hoito piti keskeyttää. Sen jälkeen oli tosi iso kynnys hakeutua hoitoon.
Avun toivat lopulta itselleni lääkkeet; betasalpaajan ja diapamin yhdistelmän avulla olen onnistunut sen jälkeen hammaslääkärissä käymään. Sinänsä suurin pelko ei ole kipu tai epämukavuus vaan ne omat jännitysreagtiot.
Eli tsemppiä vain Sinulle ja yritä hyväksyä oma käytöksesi.
Kauheeta, jos väärä hammas hoietaan! :o