Nii elikkäs haluaisin vaihtaa tommosesta jauheinhalaattorista (diskus) sellaseen sumutteeseen (evohaler).. Mitä mieltä ootte, onko kannattavaa? Onko jollain kokemuksia tällasesta vaihdosta? Haluaisin vaihtaa koska mielestäni sumutteena lääke menee paremmin keuhkoihin eikä maistu oudolta kuten diskuksessa.. Kun olin rasituskoetta tekemässä ni sain ventolinea sumutteena ja mielestäni se auttoi paremmin kuin mitä olen ottanut diskuksen kautta. Antaako lääkäri vaihtaa vain näiden takia, kun olen kuitenkin pärjännyt melko hyvin noilla diskuksilla jo vuosia.. Ja sitten vielä kysyisin, että onko evohaler vaikeakäyttöinen?
inhalaattorista
toiseen
1350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
tosin syy oli se, että "jauhesammutin" aiheutti rytmihäiriöitä, mitä taas suihke ei tee. Moni muuten saa jauheen päälle myös sammaksen, mikä ei ole ollenkaan kiva juttu!
Kannattaa keskustella lääkärin kanssa, jos käyttämäsi lääke ei tunnu sopivalta. Me astmaatikot usein jätämme huonosti toimivat inhalaattorit vähälle käytölle, etenkin jos niistä imaistessa voi olla varma, että kohta tulee vielä pahempi olo, kuin ilman lääkettä. Ja se taas ei ole kokonaisterveyden kannalta hyvä juttu.
Ota asia vain rohkeasti puheeksi lääkärisi kanssa. Vaikea kuvitella, että hänellä olisi mitään vaihtoa vastaan.