Yritän selvitellä seuraavanlaisen, vanhan asiaston arvoitusta:
-Koristeaiheena on harmaan eri sävyillä esitettyja runsaita omenanlehtiä ja -kukkia. Olen nähnyt hätkähdyttävästi samanlaisen tai jopa saman koristelun parissa antiikkikaupassa Toisessa oli liemikulho, jonka muoto oli tosin hieman erilainen kuin omani. Toisessa oli tarjoilulautanen ja molempien pohjassa Arabian leima. Koristetta ei löydy heidän nettimuseostaan.
- Mutta mutta: astiastoni valmistaja on kuitenkin böömiläinen Pirkenhammer, leima on kuin vuosien 18-38 Avignonissa, mutta ILMAN tekstiä Avignon. Koristeaihetta ei löydy heidän virtuaalimuseostaan.
Onko tämä ollut joku sota/pula-aikainen yhteistyökokeilu, esittelyastiasto vai mitä kummaa?
Kävisin tietysti ensin Arabian museon kimppuun, mutta kysely ilmeisesti edellyttää helsinginmatkaa eivätkä he muutenkaan taida yksityishenkilöille vastailla.
arvoituksellinen astiasto
teMi55
1
526
Vastaukset
- Kari.A
Astiastoosi en osaa ottaa kantaa,koska en tunne sitä, mutta Arabian museo kyllä vastaa yksityisenkin henkilön kyselyihin. WWW.IITTALA.COM tai 0204395357/museo.
Onnea matkaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222389Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779589Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.397585Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846385SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886086Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485082HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1154730Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054466Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821459