Eli minulla on hp e327 digikamera ja siinä on muistikortti. Aloittelijana en tiedä kameroista paljoa eli miten saan kaikki kuvat pois kamerasta kun aijon sen myydä. Siis poistin kyllä ne delete valikosta mutta poistuuko ne varmasti sillä ,että ei löydy enään mistään. Täytyykö muistikortti tms. formatoida ja mitä se edes tarkoittaa?
Kuvien poistaminen
aloittelija..
4460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kameran valikoiden avulla poistetut kuvat ei oikeasti poistu, vaan ne on palautettavissa vielä. Myöskään formatointi, eli alustaminen, ei välttämättä poista kuvia.
Kameran kohdalla helpoin tapa varmistaa että kaikki kortilla oleva tieto tulee ylikirjoitetuksi (=hävitetyksi lopullisesti) on pistää kamera videokuvaukselle ja kuvata kortti kerran täyteen. Kuvaa vaikka valkoista seinää. Sitten poistat videon. Nyt jos kortilta yrittää palauttaa tietoja, ainoa mitä palautus tuo takaisin on valkoista seinää.
Miksi sinun yleensäkään pitäisi poistaa niitä kuvia kortilta? Ota kortti pois ja myy se ilman korttia. Silloin kuvat säilyvät sinulla. Uusi omistaja voi ostaa omat korttinsa.
Jos kamerassa näkyy kuvia vielä kortin poiston jälkeen, niin silloin sen voi tyhjentää edellisen viestin mukaisesti.
Hyvä kysymys. Esimerkiksi tietokoneen kovalevyltä ainoa varma tapa tuhot tiedot on käyttää vasaraa.
Arvelisin myös digeissä tietojen olevan hyvinkin tiukassa. Ei ehkä silti kuitenkaan vasaraa. Kortilta onnistutaan kaivamaan esille hävinneitä tietoja, mutta entä kameran muistista?
Pitäisi varmasti riittää jos tyhjennät muistikortin ja kuvaat sen täyteen.
Kiintolevy on eri juttu. Se on magneettinen väline. Palauttaminen sieltäkään ei onnistu kotikonstein.
Kannattaa lisäksi muistaa, että poistaminen tarkoittaa yleensä vain muistitilan vapauttamista uudelleen käytettäväksi. Tieto on edelleen tallella ja vasta ylikirjoittaminen hävittää tiedon.