Eestiläisyydestä

Eestiläiset ovat kaikkein iloisimpia ja vilkkaimpia, kuten nyt Eva vaan todistaa.
Jaskarin elämään on tullut säpinää!
3371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sieltäpä tultiin Virosta, eli Eestistä. He, virolaiset käyttävät itsestään mieluummin sanaa eestiläinen.
Me olemme siskoni kanssa yli kahdeksan vuoden ajan vieneet pikku tuliaisia Suomessa aikoinaan vapaaehtoisesti sodassamme taistelleelle veteraanipariskunnalle.
He ovat iäkkäitä ja sairaalloisiakin, mutta joka kerta vieraillessamme heidän luonaan saan kuulla saman: Hetkeäkään en ole katunut, että lähdin heimoveljieni rinnalla taistelemaan ylivoimaselta näyttävää vihollista vastaan.
10 vuotta vankileirillä rangaistuskaan ei saanut häntä muuttamaan mieltään.
Valtion maksama eläke on pieni. He saavat sillä ruoan ja vaatimattoman asunnon. Teknikoksi opiskellut poika auttaa kykyjensä mukaan taloudellisesti.
Aina vieraillessani heidän luonaan olen kiitollinen, kyyneliin asti. Meidän valtiomme muisti "viiveellä" näitä hyviä, uskollisia heimoveljiään, mutta nykyään he saavat sentään Suomen valtiolta eläkettä. Presidentti Mauno Koivisto oli muistaakseni "eläkeidean" isä.
Emme vieneet siskoni kanssa tuliaisiksi sukkahousuja ja purukumia, niinkuin suomalaiset veivät aikoinaan, vaan selvää rahaa, jonka vaihdoimme euroista kruunuiksi paikan päällä. Eestin kruunuhan ei ole vaihtovaluutta.
Veteraaniystävämme kertoi(tiesimme muutenkin), että jos Luoja suo, niin hän täyttää keväällä 90 vuotta.
Sanoimme, että sitten tulemme ja juhlimme kunnolla.
"Tere tulemast, sina olet hea inimine!", hän vastasi. Kyynelehdimme pikkuisen ja laiva toi meidät Suomeen. Tulomatkalla katselin "rikkaita" suomalsisia, jotka eivät takuuvarmasti menisi sotaan, tai vankileirille solidaarisuudesta heimoveljiään kohtaan. En taitaisi mennä itsekään.

Äänestä
  • Eesti vrt. Sverige
    eestiläinen vrt. sverigeläinen

    Suomenkielessä siis Viro, virolainen.
    Emme matkusta Sverigeen, emmekä tapaa sverigeläisiä.

    Matkustamme Ruotsiin, tapaamme ruotsalaisia.
    Matkustamme myös Viroon, tapaamme virolaisia suomeksi sanottuna.
    Tätä kysymystä voisi joku asiaa tunteva selventää edelläolevaa paremmin. Pääasia, ettemme apinoisi päättömästi.

    Äänestä

käynyt Eestissä, ystäviä on sieltä saanut.ollaan käyty ystävien luona ja he ovat monta kertaa vierailleet, meidän luonamme. Iloisia ja ystävällisiä ihmisiä ovat. Miksiköhän joillakuilla ihmisillä on niin voimakas tämä suomettuma?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Adam kirjoitti:

Eestiläiset ovat kaikkein iloisimpia ja vilkkaimpia, kuten nyt Eva vaan todistaa.
Jaskarin elämään on tullut säpinää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu