Ongelmana on, että rintarauhaset eivät ole kasvaneet raskauden aikana lainkaan ja nyt on ruvennut mietityttään kuinka tämä vaikuttaaa imettämiseen? mahdollisesti ei onnistu? Olen rv. 28 ja rintani ovat muutoinkin erittäin pienet, aina olleet. Viime talvena päädyin raskauden keskeytykseen :( ja silloin rintani suorastaan turposivat mutta ennen tämän raskauden alkua olivat palautuneet ennalleen.. voikohan olla mahdollista että viime talvinen hormoni muutos ja rintojen kasvu ja abortti vaikuttavat nyt siihen ettei rintani ole kasvaneet lainkaan??
pienet rinnat
imetysongelmia???
4512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei vain raskauden aikana sen ihmeemmin "kasva". Maidontuotantoon rintojen koko ei meidän neuvolatädin mukaan vaikuta.
rinnathan turpoavat paljon vielä synnytyksen jälkeen, jolloin maito varsinaisesti nousee rintoihin.
juu ja se rintojen turpoaminen raskausaikana on käsittääkseni turvotusta, ei siis varsinaisesti maitorauhasten kasvamista. Pienirintaisilla kun on ihan yhtä suuret maitorauhaset kuin isorintaisilla. Se on rasvakudos joka määrittää rintojen koon.
Sain lapseni kauan sitten, olen erittäin pienirintainen. Rinnat ei kauheesti raskausaikana kasvaneet vaan kolme päivää synnytyksen jälkeen.
Olin kova maidon tuottaja, sain luovuttamalla yli kolme tuhatta markkaakin.
Mies tykkäs rintojen koosta kovasti.
Olen myös tehnyt pari keskeytystä ja mielestäni rinnat vasta keskeytyksen jälkeen hetkellisesti kasvaneet.