Kuljetusala kiinnostaa ainakin näin väliaikaisena duunina, kun ikää on paperilla vasta 20. Mutta onko mitään järkeä lähteä hakemaan duunia, kun ajokortissa loistaa B kirjain? Kaikki kuriiri ym. duunit kyllä kiinnostaa, että töitä voisin tehdä vaikka henkilöautolla, mutta C-kortista varmaan kuitenkin hyötyä, kun niin monissa duuneissa se on kuitenkin pakollinen?
B-kortilla alalle?
jucca.
51166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Samaa itekkin mietin 2-kymppisenä, sillä erotuksella vaan, että siitä on kohta 15v ja alalla edelleen.
Hae jonkin aikaa töitä B-kortilla ja jos mitään ei tapahdu, niin C-koulutukseen?
Ainakin PK-seudun kuriireista suurin osa on juuri jotain 20 vuotiaita janareita. DHL:lät ym. juuri haluavat nuorta verta alalle ja väheksyvät kokemusta alasta olevia henkilöitä. Ja vielä jos tästä ei tule elämäsi ala, niin mitäs turhia satasia (400€?) maksamaan autokoululle.
Hae jonnekki terminaaliin purkamaan ja lastaamaan autoja, ite olin joskus kouluaikana kesätöissä kyseisessä hommassa... ei tarvitse eded minkäänlaista korttia..
En tässä kaipaa mitään kesätöitä. Kyllä mielummin istun välillä ratin takanakin kuin pelkästään kamoja kantamassa.
osta multa kortti on abece adr/vak ,en tee tuolla kortilla mitään,ajan vain asuntoautoo ja henkilö autoa.
Kyllä hommia löytyy, kunhan et ole liian vaativaa