En oo koskaan laittanut laminaattia,mutta nyt pitäis,kun remppamiehiäkään ei saa mistään! Ei niitä varmaan kiinnosta näin pienet hommat ja kiireisiäkin ovat.Laminaatin asennuksenkin sais abauttiarallaa noin vuoden päähän.
Eli kysymys teille asiaan vihkiytyneille: Kun ovien karmit tulee irroittaa ja lyhentää, niin irroitetaanko siis myös ne puiset karmit, vain vaan se valkonen muovinen osuus???
Ja tiedän,tiedän:tyhmä kysymys, niin tyhmä.Mutta kun en sattumalta ole itse rakennusalalla, niin mistäpä tuollaisia tietäisin.Omalta alaltani tiedän sitäkin enemmän.....
karmien irroitus
5
7424
Vastaukset
- muovikarmit
oviisi on tulleet?
- karmit..
"valkoinen muovinen osuus"..? Muovinen peitelistako?
Ensin irrotetaan listat, ne on kiinni pikku nauloilla ja sitte karmit. Jos ne on näitä nykykarmeja, niin ne on kiinni 4:llä ruuvilla puoleltaan. Ruuvit löytyy niiden muovisten peitetulppien alta. Karmit voi olla kiinnitetty lisäksi myös uretaanivaahdolla ja se irtoaa vaikka mattoveitsellä.
Eikä niitä lyhennetä (jos ne kerran irrotetaan) vaan asennetaan uudestaan laminaatin laiton jälkeen, siis uuden lattian päälle.
Voihan ne tietty jättää irrottamatta ja lyhentää siinä paikallaan ihan käsisahalla, vaikka laminaatinpalaa ohjurina käyttäen. Silloin vaan tulee se eteen, että ovet saattaa olla liian pitkiä ja sitte joutuu lyhentämään myös ovia..
Laminaatti siis tulee aina sinne karmin alle, teitpä homman sitte mitenpäin vaan. - tee näin
Laita askelääneneriste ja pieni lamiinaatin pala karmin juureen lattialla ja hienohampaisella sahalla sahaat sen karmin poikki siinä paikalla ollessaan.
Saat noin tehtynä oikealta kohdalta sahatuksi.
Siis sitä laminaatin palaa myöten se sahaus. - Vaahtere
Hei,
Olen hieman samassa tilanteessa ovenkarmien suhteen, ja täysi amatööri alalla. Olen miettinnyt ottaakko karmit irti, vai jollakin toisellatapaa saada lauta karmin alle. Olen jo lyhentännyt karmin alaosan. Karmit ovat ilmeisesti "nykyaikaset", ja karmin kiinnikkeet ovat muovitulppien alla. Osaako joku kertoa, mitkä ihmeen "ruuvit" nuo kiinnikkeet ovat. Tapin päässä näkyy heikkoa hammastusta. Aluksi luulin, että tappiin kävisi naaras Torx hylsy, mutta ei käynnytkään. Olen myös saannut hieman väkivaltaisia ohjeita kuinka saan laudan karmin alle, mutta harkitsen vielä niitä, jos jollakin tapaa saisin karmin irti. Asettuuko karmit helposti takaisin paikalleen, jos ne irroittaa.- Vaahtere
Moro,
En ottanutkaan karmia irti. Liu'utin parketin karmin alle. Siis ensin laitoin parketin niin lähelle karmia kuin pystyin. Lukitisn laudan vierekkäisen rivin lautaan. Sitten liu'utin parketin karmin alle hakkaamalla lankun päästä välikappaleen avulla, ettei pää rikkoonnu. Samaan riviin kuului myös toinen lauta, mutta se ei mennyt päädystä parketissa jo kiinni olevaan lautaan, koska se oli jo lukittu lattiiaan kiinni. Jouduin leikkaamaan karmin alla olevasta laudasta toisen pään pitkittäissuuntaisen lukitusreunan pois. Sitten pystyinkin liu'uttamaan sen saman rivin toisen laudan karmin alla olevaan lautaan kiinni. Ja siihen saumakohtaan laitoin puuliimaa. Tämä taktiikka toimi ainakin Tarkett:n Combiloc parketissa...En tiedä oliko se hyvä keino, mutta ainakin toistaiseksi siisti lopputulos. Tietysti tämän toisen laudan liu'uttaminen on hieman ahdasta, kun seinän ja parketin välissä on 5-8 mm elämisvaraa. Minulla hommaa helpotti se , että vastakkaisessa puolella seinää oli myös ovi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760