onko kokemusta tietoa nikotiinipurkkariippuvuudesta? miten niistä pääsee eroon? jos on tupakoinut todella paljon ja nyt siirtynyt purkan suurkuluttajaksi. kauanko ja paljonko niitä voi käyttää ennenkuin on riippuvuus..
nikotiinipurkka
riippuvuus
5799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
purukumiin, tupakkaan...siis nikotiiniin yleensä.
Poltan ehkä 0-10 tupakkaa viikossa ja jauhan älyttömät määrät nikotiinipurkkaa sillon kun en polta. Käytännösä noin 20kpl/päivä, jo useita vuosia. Tavallaan aika järjetöntä, koska luultavasti purukumista pääsisin eroon noin viikossa...jos sais aikaseksi.
Joskus tuntuu että purkasta saa nikotiinia aivan liikaa, kenties jopa yliannnostusta koska suussa on koko ajan uutta myrkkyä imeytymässä. Onkohan pitkäaikaisen käytön haittoja tutkittu ollenkaan?
Nicotinellin mainos on harhaanjohtava, siis se jossa luetellaan tupakoinnin lopettamisen hyötyjä, verenkiero ei ainakaan minulla parane purukumin avulla.
Keuhkot kyllä lepää ja hengitys helpottuu kun ei polta...
kun siirtyy tupakoinnista purkkaan riippuvuus nikotiiniin säilyy, saanti tapa vain vaihtuu. Se on niinkuin korvaushoitoa. Jollekin purkasta eroon pääseminen tosin voi olla helpompaa kuin purkasta. Mulle henk koht ei ole koska mulla on vahva kemiallinen riippuvuus nikotiiniin. Sen muodostuminen on kuulemani perusteella melko yksilöllistä, riippuen varmaankin aivojen välittäjäaineiden toiminnasta.
ja vähennä eksksi vaikka puoleen vrk
Tuo nyt ainakaan ei onnistu pinttyneelle nikotinistille. Ennen tupakoidessa tuli joskus siirryttyä vähemmän nikotiinia sisältäviin savukkeisiin. Eipä siitä muuta seurausta ollut kuin että poltettujen savukkeiden väli lyheni.
Jos tahdonvoimaa löytyy, niin silloin kannattaa lopettaa kokonaan.
On myös mahdollista luovuttaa täysin. Myöntää voimattomuutensa nikotiinin edessä ja lähentyä riippuvuutta uudesta perspektiivistä. Näin olen onnistunut minä myös alkoholin suurkuluttaja olemaan ilman viinaa ja sen mielitekoa yli 5 vuotta.
Mutta edelleen siis purukumia jauhan. Oleellinen puuttuu, se joka alkoholiriippuvuudessani oli avainasemassa. Oma halu. Ihan vilpittömästi en tällä hetkellä halua nikotiinista kokonaan eroon. Että turha tässä urputtaa enempää.
Olen jauhanut 2 mg nikotiinipurkkaa kohta 2 vuotta noin 5-10 purkkaa päivässä. En pystyisi olla päivääkään ilman purkkaa! Hermot alkaa kiristyä sitä mukaan ettei kukaan halua olla lähelläni. Lisäksi olo tuntuu sellaselta tosi heikolta jos en saa purkkaa, surkeeta :( Haluaisin purkasta eroon, mutta en "uskalla" jättää sitä pois...vielä. Vaikeaa se on, vaikka kuinka yrittäisi itsehillintää - EI auta!