Onko kellään kokemuksia Ford Cougarista, siis tästä uudemmasta euroversiosta? Saksasta niitä saa näköjään pikkurahalla. Onko kyseessä muuta kuin nätti kauppakassi?
Cougar - kokemuksia?
Nuhku
8927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...muutaman jutun olen autosta kuullut/lukenut. Rengaskoko on kuulemma aika harvinainen, eli kallis. Samoin jotkut erikoisemmat osat on ilmeisesti melko kalliita, siis ne jotka ei ole Mondeon kanssa samoja.
Moottorithan on enemmän tai vähemmän tuttuja Mondeosta joten niissä ei liene mitään sen ihmeempää. Kaupunkiajoa on muistaakseni moitittu hieman kovanpuoleiseksi tms.
Itsekin katselin noita, mutta kun on perhettä niin pitää ostaa jotain muuta...
Tuskinpa mikään 16 tuumainen mikään harvinainen ole, saati kallis.
Mulla oli moinen kuukauden käytössä viime talvena.
Ihan kiva peli, coupelle tyypillisesti takapenkki on käypänen pikkutavaroiden kuljettamiseen, ei niinkään matkustamiseen. Muuten ihan mainio peli. Eikä se muuten ole oikeestaan euro, vaan jenkki, tehty AutoAlliancen tehtailla Dearbornin liepeillä. Lopullinen kokoonpano tehdään euroopassa, niin säästyy EU-alueen tullit.
Osa varaosista on tosiaan hinnoissaan, mutta kun tilaa tietyt Usasta eikä Saksasta, niin voi säästää paljonkin.
Enpä tiedä miten perusrengas tuo mahtaa olla, ei liene kuitenkaan yleisimmästä päästä.
Mitä nyt olen nähnyt, niin britit ne tuota harvinaiseksi/kalliiksi taisivat sanoa useammassakin lähteessä. Lienee sitten täällä joka Ladassa ja Toyotassa kun kerran on perusrengas...;)
.
...
Oli pari viikkoa käytössä (v.2001 keväällä) kun olin duunireissulla keski-Euroopassa. Taisi olla sillä tehottomammalla 6-koneella. Pikkunäppärä sportti, mutta suorituskyvyssä/mukavuudessa ko. kärryn hakkaavat kyllä esim. kaikki VW/Skoda/Audi autot 1.8T koneella, joka on kyllä aika hyvä kone.
Minkälainen..?