Onko vauvaa"pakko"nukuttaa ulkona päiväunet?
olenko huono äiti,kun vauvani nukkuu sisällä kaikki päiväunensa?vauvani herää heti,kun vaunut pysähtyvät ja alkaa huutamaan,joten pitäiskö vain huudattaa ulkona vaunuissa?
vauva nyt 3kuukautta.
lähes joka päivä käydään kävelemässä vaunujen kanssa.
onko muita,joiden vauvat nukkuvat sisällä?
pitäiskö vaan yrittää totuttaa/opettaa vauva nukkumaan paikoillaan vaunuissa?
vauvan nukuttaminen ulkona?
7
1075
Vastaukset
- opettanut...
oletko opettanut vauvasi tai paremmin sanottuna totuttanut vauvasi nukkumaan vaan liikkeessä. alusta asti ole itse nukuttanut parvekkeella tai pihalla niin kyllä vieläkin nukkuu ulkona vaikka vaunut ei liikkuisi, ikää nyt 4kk...
- saija80
kyllä.pakko oli opettaa,kun ei nukkunut syntymän jälkeen ilman pientä heilutusta.
- vaunuissa
Meillä vauva nukkuu päikkäreitä sisälläkin vaunuissa eli oppinut, että vaunut ei aina liiku. Kun vauva tulee isommaksi, ei välttämättä huuda enää ulkona aina kun vaunut pysähtyy, näin ainakin meillä (on 5 kk). On ruvennut enemmän katselemaan, että mitä näkyypi.
- ehtii kyllä
Meillä meni yli viiden kuukauden, ennen kuin oppi nukkumaan vaunuissa. Sitä ennen nukkui vain, kun vaunut liikkui tai heilutuksen jälkeen 20min ja taas hereillä. Sitten, kun oppi nukkumaan, niin saattoi ottaa jopa 4,5h unoset.
Siinä kun päiväunet alkoivat löytyä, tarkkailin vauvaa nukutusvaiheessa ja jos näytti, että todella väsynyt ja uni lähellä en heiluttanut vaunua, vaan annoin nukahtaa itsekseen.
Eli älä heitä vielä pyyhettä kehään :). Vauvasi ehtii nukkumaan vielä ulkonakin (monet nukkuvat vaunuissa/rattaissa reilusti vuoden vanhoinakin).- zimba
ei siitä varmasti mitään haittaa ole, että lapsi ei nuku ulkona. kunhan silti ulkoilette, ja lapsi saa raitista ilmaa. hän oppii kyllä jossain vaiheessa.. meilläkään ei heti onnistunut pitkät unet ulkona, mutta ne pitenee ajan myötä.
- ei nukuta
Meillä ei ole nukuttu lainkaan päikkäräitä vaunuissa. En suostu kokemaan asiasta huonoa omaatuntoa, vaikkakaan en kyllä mielelläni mainosta asiaa, kun minusta tuntuu, että tämäkin on yksi hyvän äidin kriteeri.
Minusta se on ihan sama, millä tavoin lastansa ulkoiluttaa. Meillä ulkoillaan, kun jaksetaan. Meillä pikkuinen ei ole viihtynyt vaunuissa edes liikkeessä 2,5 kuukauden jälkeen. Ulkoiltiin niin, että vauva katseli maisemia sylistäni.
Nyt ikää yli puoli vuotta ja rattaillaan silloin tällöin. Katselee rattaista hyvin uteliaana. Eikä olla muuten oltu vielä kertaakaan kipeänä.
Ei kaikki muutkaan...esim mummuni sanoi, että hänellä ei edes ollut vaunuja. Ja ihan hyvin ovat lapsensa pärjänneet elämässään. - Marianni
Hei!
Ei siitä tarvitse huonoa omaatuntoa potea! Muualla maailmassa vauvat nukkuu sisällä. Tämä vaunuissa nukuttaminen on melko suomalainen ilmiö. Paremminhan ne vauvat vaan yleensä ulkona vaunuissa nukkuvat, siksi sitä harrastetaan. Jos nukkuu hyvin sisällä, niin antaa nukkua. Raitista ulkoilmaa saa kun muuten ulkoilee riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803