Hostellit?

Millasia?

Kyselin toisaalakin et millasia kokemuksia amerikan edullisista HOSTELLEISTA? Mitä olette maksaneet per yö ja mitä neuvoja antasitte hostellissa yöpyjälle.

4

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea matkaan

      Olin kaverin kanssa yhdessa hostellissa SFO:n keskustassa, hinta oli 25$ per yo per henkilo. Huone oli sellainen kimppahuone, jossa oli meidan lisaksi varmaan 8 ihmista, mutta siita huolimatta hyvin nukuttiin ne pari tuntia mita huoneessa olimme.

      Huoneessa oli vain yksi vessa/suihku, ja siina sai kylla omaa vuoroaan odottaa...! Kaytavallakin oli vessoja, mutta ne olivat pienia/likaisia/peilittomia ja toimimattomia.

      Yksi yo siella oli ihan ok, kun ei tarvinnut mitaan suihkua tms kayttaa, mutta jos haluaa kaksikin yota halvimmassa hostellissa viettaa niin kehotan miettimaan kahdesti...! Ja kannattaa ottaa yksityishuone tuollaisessa paikassa (ne tosin ovat myos aika surkeita mutta silti maksavat enemman), muuten siella ei kesta kauaa.

      Ja aamupala oli hauska: vedella laimennettua tuoremehua pikku kupista, ja piti maksaa 0,50$ jos sita halusi lisaa. Toastia siella sai, muuta ruokaa ei ollut tarjolla kuin tietenkin ylimaaraisesta maksusta. Lisaksi omat astiat piti tiskata ITSE :O

      Eli mita opimme tasta? Ensi kerralla hotelliin turhia miettimatta...! -vinkki vinkki-

    • semmosessa olin

      http://www.usahostels.com/sanfrancisco/index.html?lang=10

      Dormissa yö oli luokkaa $30. Huoneessa oma suihku ja vessa. Aamupalaksi sai paistella pannukakkuja.

      Hostellit on aina hostelleja. Ei kannata odottaa sitten ihan hotellitason palvelua.

      Hostelleissa pääsee mielestäni paremmin tekemisiin muiden matkaajien kanssa..siinä mielessä ne on "hauskempia".

      • GLOBE

        Folsom Streetin ja Hallam Placen kulmalla on täysi mutta edullinen ja tarpeeksi keskellä mihin tahansa , paitsi lentokentälle on vähän reippaammin. Olkaa hyvät vaan!


    • www.hihostels.com

      http://www.hihostels.com/dba/hostel060001.en.htm

      San Franciscon mukavin hostelli. Kahvion ikkunoista näkyy golden gate ja alcatraz. Sijaitsee Fort Masonissa Fishermans Wharfin vieressä. Keskikaupungin melu ei häiritse yöllä. Mukavia ihmisiä. Keskustaan pääsee joko bussilla tai cablecarilla. Kävellenkin voi yrittää, mutta SF on sen verran mäkistä seutua, että voi jalat mennä hapoille.
      Pieni munalukko kannattaa ottaa mukaan, että saa tavarat lukkojen taakse. Koskee kaikkia hostelleja.
      Yö maksaa n.15€. Sisältää kevyen aamiaisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe