Mikä toukka??

Kiinnostunut2

Räikeän värinen noin 6cm pitkä. Punertava pieniä valkoisia täpliä täynnä ja kyljissä useita keltaisia isoja pyöreitä täpliä rivissä. Pää punainen ja perä ja punainen piikki peräpäässä?? Käveli vastaan kun olin lenkillä. Mikä mahto olla tuo?????

4

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Nilla

      Hyles gallii eli matarakiitäjä.

      Ja kertomasihan tapahtui joskus elo-syyskuussa, eikö? :)

      • Kiinnostunut2

        Matarakiitäjän toukkia olen nähnyt kyllä ihan yllin kyllin ja eri värisävyjä. Tätä en ole lötyänyt vain mistään perhoskirjasta???????????? Tämä oli punertava punainen viiru selässä ja kyljissä useita isoja keltaisia täpliä?? ja pieniä valkoisia täpliä täynnä????????? Punainen piikki ja pää?????????? Tuli vastaan lenkkipolulla Syyskuun alussa. Eikös Matarakiitäjän toukalla mene kyljissävain yhdet isot keltaiset täplät!? Tällä niitä oli enemmän??? Matarankiitäjän toukkiahan on horsmat joskus täynnä mitä erillaisia muunnoksia??????? Edellekin epäselvä toukka????????


      • *Nilla
        Kiinnostunut2 kirjoitti:

        Matarakiitäjän toukkia olen nähnyt kyllä ihan yllin kyllin ja eri värisävyjä. Tätä en ole lötyänyt vain mistään perhoskirjasta???????????? Tämä oli punertava punainen viiru selässä ja kyljissä useita isoja keltaisia täpliä?? ja pieniä valkoisia täpliä täynnä????????? Punainen piikki ja pää?????????? Tuli vastaan lenkkipolulla Syyskuun alussa. Eikös Matarakiitäjän toukalla mene kyljissävain yhdet isot keltaiset täplät!? Tällä niitä oli enemmän??? Matarankiitäjän toukkiahan on horsmat joskus täynnä mitä erillaisia muunnoksia??????? Edellekin epäselvä toukka????????

        olen sitä mieltä, että otuksesi on matarakiitäjän (Hyles gallii) toukka. Koteloitumisvaellukselle lähdettyään se ei enää kaipaa suoja/pelotusväriään, vaan muuttuu hetkeksi vaelluksensa ajaksi hyvinkin eri väriseksi siihen toukkaan, jonka tavanomaisesti tapaamme horsmaa tai mataraa syömässä.

        http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwiki.pl?Hyles_Galii

        Tänä vuonna löydettiin etelänpäiväkiitäjää toukkina todella paljon, löydettiinpä jopa pääkallokiitäjäkin monen vuoden tauon jälkeen.
        Teoreettinen mahdollisuus olisi tietty, että toukkasi voisi olla Hyles euphorbiaen eli tyräkkikiitäjän toukka, mutta kova havainto se olisi. Kuva tai talteen otettu toukka olisi myös upeeta siinä tapauksessa.

        http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwiki.pl?Hyles_Euphorbiae

        Oikeastaan mikään muu laji ei noilla tuntomerkeiilä tule kysymykseen.


    • haaveilija

      Hei! Mieleen tulee kyllä kieltämättä tyräkkikiitäjä. Itse olen kerännyt niitä Kanarialta, ja ovat juuri tuollaisia punakirjavia ja erittäin pilkullisia. On kai joskus vaeltanut Suomeenkin. Viime kesien poikkeuksellisuus kiertokiitäjine ja etelänpäiväkiitäjineen antaa olettaa kaiken olevan mahdollista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      4095
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      138
      2565
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      95
      2158
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1684
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1656
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      64
      1415
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      12
      1411
    8. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1331
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      68
      1317
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      74
      1286
    Aihe