Onko tietoa felician-99 ajovalojen säätömekanismista
se ei toimi ja katsastaja antoi kuukauden aikaa
korjata....HELPPIÄ kiitos.
se ei toimi ja katsastaja antoi kuukauden aikaa
korjata....HELPPIÄ kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Säätömekanismi on hydraulinen, eikä sen korjaamiseen ole muuta vaihtoehtoa kuin ostaa uusi. Maksaa vähän alle satasen. Vaihtaminen onnistuu itse, jos edes vähänkään pysyy työkalut kädessä. Ainoa hankaluus on siinä, että mekanismin läpivientiä varten oleva reikä on todella pieni, mutta kyllä se siitä mahtuu kunhan kärsivällisesti yrittää. Hommaa helpottaa huomattavasti jos uittaa läpiviennistä esim. rautalangan / narun, ja sitten sitoo sen ensin toisen lampun mekanismiin, ja kiskoo narulla osan reiästä läpi. Ja sitten tietysti sama toisen lampun mekanismille.
Älä missään tapauksessa ala irrottelemaan osia tuosta säätösysteemistä (vaikka tuntuisi kuinka vaikealta mahduttaa osat läpi), koska silloin pääsee nesteet systeemistä pihalle ja se on sitten sen jälkeen entinen vehje.
Itselläni hommaan meni runsas tunti.
Sama vika. En ole edes yrittänyt korjata. Huono rakenne. Suuntaa valot kohdalle ja anna olla siinä.
pakko toimia säätö katsastuksessa. ei auta mikään. osta uusi ja asenna.
toimia 14.6.95 jälkeen rerkisteröidyissä autoissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=588&posting=22000000019321583
helpoin on kun säätää valot kohdalleen ja menee semmoselle konttorille missä se hyväksytään vaikka säätö ei toimi
Mistäs uudeltamaalta sellaisen kionttorin löytäisi,olisi juuri katastus edessä.
Riippuu niin paljon inssin päivästä.
Sain katsastuksesta vastaavan korjauskehoituksen. Lähtiessäni katsastuksesta kokeilin, etteikö säätö tosiaan toimi. Väänsin vähän väkisin ja naps: kiekko lähti taas pyörimään. En ollut käyttänyt koko ajovalojen säätöä, joten säätökiekko oli vain juuttunut kiinni. Kävin saman tien ilmoittamassa katsastuksessa, että vika on nyt korjattu ja sain leiman.