Mitä tapahtui? Rixussa poliisi kuulemma jahtaa vaarallisia puukkomiehiä. Missä ne on nähty viimeksi?
Vaaralliset puukkomiehet
Lastensa puolesta pelkäävä
274106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Teidän talonne nurkalla
Peltosaaren nuotiopaikalla oli jotain taas lyöty puukolla. Kanattaa mennä istuskelemaan sinne, jos hautoo itsaria tai muuten vain vihaa itseään. Aina sieltä löytyy joku sekaisin oleva narkkari, joka on valmis lyömään puukolla.
Aamuisin töihin mennessä vituttaa katsella sitä kööriä. Istuvat jouten ja pitävät hauskaa meikäläisen verorahoilla. Juovat viinaksia ja paistelevat nuotiolla makkaraa. Meikäläinen raataa niska limassa ja saa lähes saman rahan kuin juoppo asunnoton, mutta sen lisäksi vielä kipeän selän ja paskan fiiliksen.
Tämä on väärin!
Miksi et ota lopputiliä ja liity tuohon iloiseen joukkoon. se ei vaikeaa ole. Varmasti niillä kyllä onkin hauskempaa kuin sinulla!
Onko se sinusta hauskanpitoa palella yö marraskuisessa räntäsateessa huonosti palavan ja savuavan nuotion äärellä? Yleensä siellä istuvilta on rahat, viinakset ja tupakki vähissä sekä vatsassa ainainen näläntunne. Ne kaverit ovat varsinaisia kestävyyden mestareita ja todellisia sissejä. Heitä ei pitäisi halveksia tai vihata, sillä he eivät ole ansainneet sitä.
kyllä asiohinsa voi itse vaikuttaa hyvinki pitkälti..vätyksiä ne on..keihästäs joku ne kaikki ja grillais niitten notskilla=)
Tällä kertaa osui sekä kohteeseen että sivullisiin. Toivottavasti löytyy ja nopeesti sittenkin. Pitäkää kersanne sisällä visusti siihen asti. Minä ainakin pitäisin.
Tänä päivänä nuoret aikuiset vetelehtii kotona nostaen soskun rahoja. Aivan varmaa on, että nuo tuet tulee jossain vaiheessa muuttumaan. Ei nimittäin ole tulevaisuudessa enää tarpeeksi töissäkäyviä maksamaan noiden luusereitten kotona makaamista.
Kukaan kotona asuva nuori aikuinen ei saa kyllä soskusta rahaa. Sieltä ei saa rahaa kuin mummojen hoitajat, pakolaiset ja yksinhuoltajat. Muu on pelkkaa legendaa ja kuvitelmaa tuo kuva soskusta rahaa nostavasta pummista.
Kukahan sinun asumistukesi maksaa ja työterveyden sekä hannashoitosi? Sinun pienet verosi eivät nimittäin kata niitä. Lähes kaikki verotulot tulevat yritystoiminnasta, eivät meidän työntekijöiden veropenneistä.
Kyllä ihan varmasti saa. Kotonaanhan nekin asuvat, jotka ovat onnistuneet jotenkin hilaamaan perseensä pois mamman nurkista. Sitä paitsi tiedän, että saa vaikka mamman rahoilla elää ja soskun rahat ryypätään. Kaikki lääkkeet ja jopa vaatteetkin sosku maksaa näille vetelehtijöille.
Minä en työssäkäyvänä nosta asumistukia ja yksityisellä käyn hammaslääkärissä. Firma maksaa työterveyshuollon.
Toimeentulotuki
21.9.2006
Toimeentulotuki on viimesijainen toimeentuloturvan muoto tilanteissa, joissa henkilön tai perheen tulot ja varat eivät riitä välttämättömiin jokapäiväisiin menoihin. Tuen maksaminen perustuu toimeentulotuesta annettuun lakiin (1412/1997). Toimeentulotuen myöntäminen on laissa määrätty kuntien tehtäväksi.
Toimeentulotuki muodostuu perustoimeentulotuesta ja täydentävästä toimeentulotuesta. Lisäksi voidaan myöntää ehkäisevää toimeentulotukea.
Toimeentulotuki myönnetään hakemuksesta ja se määrätään lain mukaan yleensä kuukaudeksi kerrallaan. Tukea maksetaan se määrä, jolla asiakkaan tukeen oikeuttavat menot ylittävät hänen tulonsa ja varansa.
Perustoimeentulotukeen sisältyy perusosa, jolla pitää lain mukaan kattaa ravintomenot, vaatemenot, vähäiset terveydenhuoltomenot, henkilökohtaisen puhtauden ja kodin puhtauden menot, paikallisliikenteen maksut, lehtitilaukset, televisioluvat ja puhelimen käyttö. Perusosa on yksin asuvalla ihmisellä 382,70 euroa kuukaudessa ensimmäisessä kuntaryhmässä ja 366,24 euroa kuukaudessa toisessa kuntaryhmässä vuonna 2006.
Perusosan lisäksi perustoimeentulotuella katettavia menoja ovat asumistukilain 6 §:n mukaiset asumismenot (esim. vuokra tai vastike, vesimaksu, lämmityssähkö), vähäistä suuremmat terveydenhuollon menot, taloussähkölasku ja kotivakuutusmaksu.
Täydentävään toimeentulotukeen sisältyvät niin sanotut erityismenot, joita ovat lasten päivähoidon maksu, muut kuin perusmenoina hyväksyttävät asumismenot (esim. muutosta aiheutuvat kustannukset) sekä henkilön tai perheen erityisistä olosuhteista aiheutuvat menot.
Varsinaisen toimeentulotuen lisäksi kunnat myöntävät ehkäisevää toimeentulotukea, jonka perusteista ne päättävät itse. Sen tarkoituksena on edistää henkilön ja perheen sosiaalista turvallisuutta ja tukea henkilön ja perheen omatoimista suoriutumista sekä ehkäistä syrjäytymistä ja pitkäaikaista toimeentulotukiriippuvuutta. Ehkäisevää toimeentulotukea voidaan myöntää muun muassa tuen saajan aktivointia tukeviin toimenpiteisiin, asumisen turvaamiseksi, ylivelkaantumisesta tai taloudellisen tilanteen äkillisestä heikentymisestä aiheutuvien vaikeuksien lieventämiseksi.
Koska Kelan peruspäiväraha on sen verran suuri, ettei toimeentulotukea heru. Kyseesä on myytti.
Sata varmasti tiedän, että saa.
ihan sama vaihtoehto valittavana. Et turhaan urputat ahne sika!
"Ahne sika"= töissä käyvä henkilö, niinkö? Kukas sun pummi-rahat maksaa, jos kaikki jäis kotiin vetään lonkkaa ja vinettoo, urpo!!
Se on jo ottanut fudut, muttei uskalla tulla sinne. Siksi se on niin katkera. Sen pitää tyytyä Piikinmäen pelkurinotskiin.
Epäilen että jäisit itsekin maksupuolelle, jos lasketaan kaikki "apu/ tuki", joka on verorahoista sinunkin käyttämiisi terveydenhoito, koulutus, teiden ym. kunnossapitoon verorahoilla maksettuihin palveluihin mennyt. Minä ainakin olen. Vaikka yksityisellä lääkärillä nykyisin käynkin (olen alle 30v). Harva keskiluokkainen niistä alkaa ennen eläkeikää hyötymään. Jos olisit "voiton puolella" noissa asioissa, niin tuskin täällä valittaisit!
Oletko ns. keskiluokan väliinputoaja, joka lopulta jää maksumieheksi, ellei kuole ennenkuin on ehtinyt nauttia eläkettä vähintään 40 vuotta? (Joka on hyvin epätodennäköistä ainakin tähän mennessä.)
Vai oletko niitä maksumiehiä, jotka juuri ennen eläkeikää kupsahtavat ja tekevät tuottoa yhteiskunnalle?
Entä he, jotka käyvät koulut verorahoilla, mutta maksavat veronsa jonnekin muualle kuin maahan, joka on mahdollistanut heidän hyvän koulutuksen ja elintason?
On lukemattomia muita vaihtoehtoja, ja kieltämättä myös laskentatapoja. Mutta "densot" eivät ole yhteiskunnalle (veronmaksajille) läheskään se kallein menoerä. Ehkä yksi näkyvimmistä ja turhimmista(ei kuitenkaan yllä edes to kymppiin), jos ihmis elämälle ei anna arvoa, mutta täysin marginaalinen.
Eli kyllä suurin osa sinun verorahoistasi menee lasten, sairaiden ja vanhustenhoitoon, terveydrnhuoltoon, Koulutukseen ja varmasti enemmän kuin uskotkaan, rahaa menee asioihin, joista tuskin olet edes kuullut. Jos olisit, kirjoittaisit ehkä ennemmin niistä, kuin "soossupummeista" ja kuinka maksat heidän "elämisensä".
Ensimmäinen älyllinen kommentti pitkään aikaan täällä.
kuin siitä mihin verorahani menevät, yleisestä suuntauksesta tänä päivänä. Täysin työkykyiset nuoret aikuiset makaavat kotona eläen tuilla, kun samaan aikaan raahataan työvoimaa tänne esim. Virosta ja kohta tulee kiinalaisia vino pino tekemään ne työt, mitä täällä ei viitsitä tehdä. Ja tietysti huomattavasti halvemmalla kuin me tekisimme.
Tää oli tosi hyvin kirjoitettu näitä tervejärkisiä kanna ottoja on mielekästä lukea.
KIITOS KIITOS!!!
varautukaa pummit...tilanne tulee muuttumaan..
Saattaa hyvin olla myös niin, että tulee sellainen muutos, että jokainen joutuu maksamaan lastensa koulut, vanhempiensa ja isovanhempiensa vanhusten hoidon omasta pussistaan. Ja jos rahaa ei ole, se on voi voi, kuten Ameriikan ihmemaassa.
MIKÄHÄN TAI KUKA ON PUMMI? OLEN ELÄNYT TOSI KAUAN, MUTTA EN OLE NÄHNYT VIELÄ YHTÄÄN SELLAISTA. SINÄKÖ SEN MÄÄRITTELET? JA MIKÄ TILANNE TULEE MUUTTUMAAN? AIOTKO KENTIES PYSSY KÄDESSÄ RUVETA KARSIMAAN MIELESTÄSI PUMMIKSI LUOKITELTAVIA IHMISIÄ. EIKO SE OLE HIEMAN HARKITSEMATONTA, SILLÄ SILLOINHAN SINÄ PÄÄTYISIT LINNAAN JA TULEVAISUUDESSA ET SAISI EDES KUNNAN VUOKRA-ASUNTOA JA PÄÄTYISIT JONNEKIN RAPUKÄYTÄVÄÄN VIETTÄMÄÄN YÖSI. TAIDAT OLLAKIN VAIN PELKKÄ IDIOOTTI.
Terveydenhoito-puolella tähän ollaan jo siirtymässä...
joo hyvä muuten mutta ku joku o käyny pistää sen paikan ajat sit jo paskaks
Ketä kiinnostaa. Ota loparit töistä ja ryhdy ite tekeen samoin jos ei miellytä.
Tuntuu aina noi jutut karkaavan tosta alkuperäsestä aiheesta aika kauaksi.Osaakohan osa porukasta lukee ollenkaan vai onko pelkkä kirjoitustaito tallella.
No asiaan.Jokohan kyseiset hemmot on tavoitettu? Olikohan paikkakunnan omia poikia vai vierastyöläisiä?
Luuletko, että joku sen sinulle tällä palstalla kertoo?