VECTRA B-96 LATURI

Onkohan jotain kosketusvikaa kun VECTRASTA 1.8 vm.96 lakkasi laturi lataamasta? Autolla ajettu 140tkm, joten tässä vaiheessa ei saisi ainakaan laturi tiltata. Paljonko maksaa laturin vaihto Opel liikkeessä?
61409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eiköhän tuo ole aika sopiva kilometrimäärä laturin vaihtoon. Merkkiliikkeessä maksaa tietenkin maltaita ja maksoipa puolitoista vuotta sitten tavallisella autosähkärilläkin 1800 silloista rahaa.

Muistelisin, että oli jotenkin tärkeää seurata, minkä merkkinen laturi sinne kannen alle pannaan. Sitä varottavaa merkkiä en kuitenkaan enää muista.

Äänestä

ota säädin irti tai jos et osaa niin pyydä kaveria ja käske katsoa hiilet onko ne kuluneet>jos ovat niin hiiliä saa irrallisena,juottaa ne vanhojen tilalle.vaihtovirtalaturissa kaikki latausvirta kulkee hiilien kautta ja lataus loppuu kun hiilet eivät koske kollektoriin.tulee varmaan hieman halvemmaksi kuin uusi laturi.

Äänestä
  • Kyllä se on magnetointivirta, joka kulkee hiilien kautta. Latausvirta tappaisi hiilet aika nopeasti.

    Äänestä

Vectra B. Ajettu n. 200000km. Käyttävät Delcon latureita jotka hajoavat näissä kilometreissä.
motonetissa maksaa 165€. Kaveri vaihtoi. ei tuo kovin kalliiksi tullut. Ajelee taas parisataa tuhatta kilometria.

Äänestä
  • Itselläni hajosi 100 tkm:ssa. Laturi on Remy-Delco. Niin Ranskastahan ei muuta toimivaa ole tullut kuin kuppa...Auto oli 98 mallin 2.0 Vectra. Jos laturin vaihtaa itse niin on erinomaisen vaikeassa paikassa. Imusarjan alapuolella ahtaassa paikassa. Tunnin homma kun vaihtavat sen merkkiliikkeessä. Kokonaiskustannukset aika lailla 2000 mk.

    Äänestä

omassa meni 70tkm:ssä. Korjaus maksaa 100eur. Tyyppivika, sanoivat autosähkökorjaamolla. Hiilet menevät yleensä vasta n.300tkm:n ajon jälkeen. Eipä tarvi vectroihin hiiliä vaihtaa, ovat kaikki romuttamolla sitä ennen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laturi? kirjoitti:

Onkohan jotain kosketusvikaa kun VECTRASTA 1.8 vm.96 lakkasi laturi lataamasta? Autolla ajettu 140tkm, joten tässä vaiheessa ei saisi ainakaan laturi tiltata. Paljonko maksaa laturin vaihto Opel liikkeessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu