Milloin tieto kaksosista?

utelias

Joko molemmat sikiöt näkyivät/kuuluivat ensimmäisessä ultrassa? Missä vaiheessa saitte tietää odottavanne kaksosia?

11

5375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuplaäiskä

      Ensimmäisessä ultrassa näkyi molemmat sikiöt ja ultra tehtiin raskausviikolla 7.Yllätys oli melkoinen,koska kummankaan suvussa ei kaksosia ole ja en ole käynyt lapsettomuushoidoissa.Nyt kaksoset ovat suloisia 2 1/2 kk. ikäisiä tyttösiä.

      • utelias

        Itse olen lapsettomuushoidoissa ollut ja plussasin vast'ikään. Käytännössä on nyt iloinen "riski" siitä, että molemmat munarakkulat olisivat tehneet tehtävänsä... :) Ensimmäinen ultra on vasta edessäpäin. Kiitoksia sinulle.


      • RV.19

        Sain tietää odottavani tuplia.
        Yllätys oli meilläkin melkoinen. Ei ole kummankaan lähisuvussa kaksosia.
        Nyt he ovat ekaluokkalaisia identtiset mutta ihan omat yksilönsä.
        KAIKKEA HYVÄÄ JA IHANAA JOULUN ODOTUSTA !
        On IHANAA saada olla tuplaäiti!


    • S uhina

      näkyi ekassa ultrassa, tehtiin rv 8. Eli silloin saatiin tietää tuplista ja vaikka meillä niitä on suvussa niin olihan se aika yllätys. Nyt tytöt ovat jo kohta 10v.

    • 15 v. sitten

      Ekassa ultrassa viikolla 19-20 sain tietää odottavani kaksosia.

      Olihan se aikamoinen yllätys,
      kun perheessä oli ennenstään
      6-, 4- ja reilut 1,5 -vuotiaat lapset.

      Päivääkään en (näin jälkikäteen ajatellen)
      antaisi pois, vaikka joskus valvominen kaksosten kanssa oli suorastaan helvetillistä; he kun heräsivät yöllä AINA eri aikaan.

      Nyt kaksospojat ovat viisitoista vuotiaita,
      ja vauva-ajan yövalvomiset ja
      lapsuusajan riehumiset takana päin.

      Kyllä elämä on ihanaa

    • tanjuska

      rv:lla 6 1 näkyi ultrassa kaksi alkiota. Toisella näkyi ruskuaispussikin ja toinen oli epäselvempi. Nyt rv 12 4 ja edelleen kaikki pitäisi olla ok. Käytiin ultrassa toissapäivänä. Toinen oli 55 mm ja toinen 57 mm, sykkeet hyvät ja liikkuvuus hyvä.

      • esikoisen odotusta (hope so)

        Meilläkin oli ultra samoihin aikoihin kuin teillä. Meillä tosin eletään vielä jännittäviä aikoja tiedon suhteen, että miten kaverukset selviytyvät.

        6 viikon aikoihin käytiin päivystyksessä ultrassa, kun tuli vuotoa ja sitten siellä möllöttikin yllättäen kaksi ruskuaispussia. Arvio oli, että ovat ~5 viikolla. Tarkistusultra on tulossa muutaman viikon päästä sen vuodon takia ja jännittää onko kaverukset jaksaneet pysyä kyydissä mukana. Toinen oli tosin ikävä kyllä pienempi ja "heikomman" (?) oloinen, että saa nähdä oliko se vuotokin sen pienemmän selviytymisseikkailua. Kyllä hieman jänskättää!

        Isäni puolella on kaksosia, joten sen puoleen tämän ei olisi pitänyt olla yllätys, mutta kylläpä tää silti tuntuu aika uskomattomalta :D Nyt vaan saa jännätä miten jatko sujuu ja jaksaako kumpikin menossa mukana (eivät ole identtiset kuten ei muutkaan sukumme kaksoset).

        Myös sekin tuo oman jännitysmomentin mukaan, kun meillä on tätä ennen ollut monta keskenmenoa.


    • utelias

      Mukava kuulla, että varsin varhaisessa vaiheessa kuitenkin selvinnyt.

      • Kävi???????????

        ?????????


      • kiitos kysymästä
        Kävi??????????? kirjoitti:

        ?????????

        Rakenneultrakin jo takana ja yksi ollut koko ajan matkassa :)


    • 2. ultrassa.

      !!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      61
      5253
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      3302
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      142
      2725
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      16
      2378
    5. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      133
      1886
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1673
    7. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      162
      1476
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1407
    9. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      108
      1350
    10. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1307
    Aihe