Olen kuullut juttua, että Astran tietokoneohjausyksikölle olisi turmiollista mikäli akun virta pääsisi loppumaan. Osa kuulemma maksaa n. 1000 euroa.
Kysyisin asiaa tietäviltä, että miten autosta voi havaita, kun akun kunto alkaa lähestyä loppuaan? Onko merkkinä esimerkiksi se, että Astran käynnistyksen jälkeen valot syttyvät päälle vasta sekunnin parin viiveellä ja mittarivalot alkavat loistamaan kunnolla vasta pienen kaasuttelun jälkeen.
Eli kannattaako akku vaihtaa vain varmuuden vuoksi ajoissa, ennen kuin virta aivan täysin loppuu?
Kysyisin asiaa tietäviltä, että miten autosta voi havaita, kun akun kunto alkaa lähestyä loppuaan? Onko merkkinä esimerkiksi se, että Astran käynnistyksen jälkeen valot syttyvät päälle vasta sekunnin parin viiveellä ja mittarivalot alkavat loistamaan kunnolla vasta pienen kaasuttelun jälkeen.
Eli kannattaako akku vaihtaa vain varmuuden vuoksi ajoissa, ennen kuin virta aivan täysin loppuu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Iteltä meni astrasta akku ihan kerta laakista,kun ei ole korkeja enää mistä lisäis nestettä akkuun,ei mulla hajonnu mitään vaikka akku tilttas ihan yhtääkkiä ei vaan lähtenyt käyntiin,mutta jos meinaat vaihtaa akkua suosittelen ostamaan tarvikeliikeestä semmosen mikä pannaan tupakansytkäriin(toimii paristolla)"tötsän" se jättää herätevirran autoon niin ei häviä stereoiden eikä keskuslukituksen koodea.
Tuo boxin rikkoutuminen johtuu luultavammin siitä että oma akku on päässyt tyhjentymään jonka seurauksena ensimmäinen mitä melkein aina tehdään on että pyydetään apuvirtaa jostain.
Luulempa että apu kaapelit,maa tai plus johto on asennettu silloin huonosti/löysästi paikoilleen joka aiheuttaa virtapiikkejä...
Ei ainakaan minulla ole hajonnut mitään,
olen otanut kai yli kymmenen kerta irti,
otan aina irti,
kun menen ulkomaanmatkoille 2 viikon. reissuilla,
samoin on akku jo kerran vaihdettu,
Ei ainakaan G 2001 mallissa ole mitään rikkoontunut.
kaikissa autoissa kannattaa vaihtaa akku 4 v välein viimeistään,
kannattaa varmasti, jos rahaa ajattelee.
Sillä silloin jo tulee itsepurkausta,
oli aika tunti tai vrk ja autossa kehrättynä
sähkö maksaa 10-15 kertaa enemmän kuin kodissa rasiasta.
Aina käynnistettäessä auto taasen lataa akun täyteen.
toiseksi, jos 5 vuoden välein vaihtaa ja hinta on 50 e,
on vuosihinta 10 €,
eli paljon kannata riskeerata, kauanko akulla pääsee.
Yleensä yksikin jättö on 10 € arvoinen harmi.
..huollossa. Omassa Astrassa ei kärsinyt unohtaa valoja kahvinkaan ajaksi, kun ei enää lähdetty käytiin. Tosin 5-vuotta on aika hyvä ikä akulle.
Käynnistyminen oli muutenkin laiskan oloista, jne...
tuollainenhan akku kuluttaa hirveästi sähköä.
vuodessa menee helpolla ainakin puolen akun hinta.
Mutta on se jännitystä elämään.
Akun testauskin lyhentää akun ikää,
ei tosin niin paljoa kuin 1 tunnin pikalataus.