Onko Venäjä eilen muuttanut Suomen naapuriksi?
Näin voisi päätellä näistä kannanotoista jotka poliitikot oikealta ja vasemmalta esittävät julkisuudessa rekkajonojen lääkkeeksi.
Venäjä pitäisi nopeuttaa käsittely rajalla, niin pitäisi, mutta kun ei, vaikka neuvotelaan vielä seuraavat 20 vuotta, Moskova ei kiinnostaa ja Venäjän rajaviranomaiset ovat lähinnä
kiinnostuneet paljonko kukin hyötyy siitä.
Venäjä pitäisi rakentaa omalle puolella rekkaparkki, niin pitäisi mutta kun ei rakenna, ellei lahjoitetaan riittävän suuri tappi joka voisi vaikuttaa asioihin.
Venäjähän pitäisi rakentaa moottoritie Hangosta Pietariin ja rinnalla se kauan haaveiltu rantarata, niin pitäisi mutta kun ei rakenna.
Suomalaiset päättäjät kannattaisi ottaa malli Puolasta miten ajetaan oman kansan edun EU:n ja Venäjän puristuksessa.
Jos ei, sitten täytyy vaan itse rakentaa kaikki.
Mitähän Suomi ei tekisikään hyvien
naapuruussuhteiden ja EU:n takia, ne ohitavat oman vähävaraisen kansanosan edut.
Van Wonterghem Freddy
Perussuomalaiset
uusi naapuri ?
3
1385
Vastaukset
- on näköjään
sen sijaan ottanu itelleen venäläisen vaimon. Hyvin sä vedät.
- herman50
Asiat, jotka tuot esille on faktoja. Mutta on vain yksi mutta, "pitäisi".
Tuo lainausmerkeissä oleva sana kertoo kaiken, Suomi tai Venäjä ei koskaan tee mitään "pitäisi asioita", vaan laskun hoitaa aina tavallinen kadunmies,kuka tahansa.
Jos muuta uskotellaan, petetään itseään ja Kymenlaakson osalta edustajat ovat jättäneet edunvalvonnan ja maakunnan sikseen.Olisi jonkun aika alkaa ajaa maakunnan asioita realipohjalta,
eikä vain tehtailla hurskaita toiveita.
Niitä ovat liikenne-, elinkeino-, koulutus- ja sijoituskysymukset. Maakunnalla on aikaa kunnes Venäjän infra kehittyy. Missä ovat Persujen,omat ehdotuksesi, todelliset, maakunnan kehittämiseen, eipä ole näkynyt muuta kuin näitä pitäisi juttuja, "kaikkea kivaa kaikille".
"Kyllä kansa uskoo", vähän mukaillen vennamolaista slogania.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1352017
- 1211415
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3191165Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631122IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk01112- 1411089
- 491079
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470947Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98935
