Muistaakseni jossakin kesäkuun 2005 PM:ssä siteerattiin suoraan jotain tutkijaa. Nimi oli Talonen, Tolonen tai jotain sinne päin.
Tutkija mainitsi, että vl-kristillisyys menetti yhteiskuntakelpoisuutensa 70-luvulla ja ei ole siitä vieläkään noussut.
Joku toinen saattaa muistaa tarkemmin.
En muista PM:ssä muuta itsekriittisyyttä viime vuosilta. Pullat tuoksuu ja kiiltokuvat kiiltää ! Mahtaako kellään olla muistissa mitään muuta rakentavaa itsekritiikkiä ?
Tutkija mainitsi, että vl-kristillisyys menetti yhteiskuntakelpoisuutensa 70-luvulla ja ei ole siitä vieläkään noussut.
Joku toinen saattaa muistaa tarkemmin.
En muista PM:ssä muuta itsekriittisyyttä viime vuosilta. Pullat tuoksuu ja kiiltokuvat kiiltää ! Mahtaako kellään olla muistissa mitään muuta rakentavaa itsekritiikkiä ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ole nähnyt tuota kirjoitusta, mutta olettaisin, että kirjoitus on ollut dosentti Jouko Talosen kirjoitus, kun kerran sanoit, että oli joku tuon niminen tutkija. Hän ainakin on paljon kirjoittanut lestadiolaisuudesta hyvin asiantuntevasti. Löytyy muun muassa kirjoja, joten kannattaa käydä kirjastossa lueskelemassa. Toki voi olla ollut joku muukin saman niminen kirjoittaja mutta heti ensimmäisenä tuli kyllä tuo tutkija mieleen.
asiantuntija?
Jos uskottavuus menee siitä, että tekee virheitäkin, niin kaikkihan me teemme niitä ainkin joskus.
Sehän on vaan, että jaksaa ne virheet korjata, ja muttaa suuntaa. Ja näinhän vl:ät haluaa varmasti tehdä.
Se on eri asia.
"Sehän on vaan, että jaksaa ne virheet korjata, ja muttaa suuntaa. Ja näinhän vl:ät haluaa varmasti tehdä."
Eivät halunneet ainakaan "pappiseriseuran" aikana tehdä, eli korjata virheitään, vaikka papit kuinka yrittivät ohjata oikeaan, ei oikea oppi kiinnostanut, vaan metsään mentiin että suhina kävi vaan.
mutta Jumalan Sana ei muutu.
Jos ei niitä virheitä halua korjata, silloin menee vikaan, se on totta.
ihminenkin voi monesti myöntää, että virheitä on tullut.
Ja Suuret politiikotkin voi tehdä virheitä, että usko voi niin sokaista ihmisen, että ei näe missä ollaan menossa. Ja että vaikka virheitäkin tulee, ei halua korjata niitä.
Eihän siinä mitään menetä jos muuttaa suuntaa, jos se on raamatun vastaista. Päinvastoin, siinähän on tullut voitto kun on jaksanut nöyrtyä.
..Jouko Talonen on tällä hetkellä Helsingin Yliopiston teologisen tiedekunnan skandinaavisen KIRROHISTORIAN PROFESSORI ja eräs parhaista lestadiolaisuuden tuntijoista, joten kyllä hänen tietämykseensä voi luottaa.Kaiken lisäksi
"tuplatohtori"
Rohkeinta itsekritiikkiä olen lukenut Mauri Kinnusen taannoin Kalevassa julkaisemasta kirjoituksesta. Kinnunen on vl ja tehnyt väikkärin lestadiolaisuuden historiasta Karjalassa.
Omituista on ettei Päivämies millään tavoin tarttunut ajankohtaiseen aiheeseen eikä reagoinut Kinnusen kirjoitukseen. Olisi sitä tosiaan osottanut, mikäli Päivämies haluaa palvella uskovaisia lukijoita.
Täällähän siitä Kinnusen tekstistä käytiin vilkas keskustelu, jota lopulta jopa sensuroitiin.