Riika/Jurmala

Miltä kuulostaa tällainen loma: Lento illalla Tampereelta Riikaan, majoitus Radi Un Draugissa, keskiviikkona Riikasta Jurmalaan ja siellä kaksi yötä ke-pe Baltic Beach -kylpylähotellissa. Perjantaina takaisin Riikaan ja lento kotiin.
Ja nyt seuraa tyhmä kysymys: Kun tarjolla on double room ja twin room niin kummassa on yksi sänky ja kummassa kaksi erillistä?
125252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos tarkoitus on mennä kylpylähoitoihin, suunnitelma hyvä. Muuten tekisin talvisaikaan toisinpäin, enemmän aikaa viettäisin Riiassa. Kesäaikaan taas kivempi majoittua Jurmalassa ja käydä sieltä käsin Riiassa.

Äänestä

Twin 2 erillistä sänkyä. Hyvältä kuulostaa. Matkaan vaan !

Äänestä
  • Kiitos! Tarkoitus on tosiaan mennä kylpylään relaamaan. Riikassa olemme jo käyneet joten nyt riittää vähempikin aika siellä.

    Äänestä

Se on yksi turhimmista paikoista maan päällä meiltä ryöstettiin tavarat autosta sen ollessa parkissa siellä ja sen lisäksi siellä puistot kuhisee rottia ja juoppoja.

Äänestä
  • Niin siis Riika vai Jurmala?
    Olemme menossa lentäen, emme autolla, joten moisesta ei tarvitse huolehtia. Aiomme pysytellä enimmäkseen kylpylässä joten emme törmää puistorottiin.

    Äänestä

  • Suunnitellaan tuollaista melko pikaista pari kolmen ehkä neljän yön pyrähdystä ensi viikolla ja lentäen, joten ei autovarkaat meitä häiritse. Ja me ei missään puistoissa yöllä humalapäissään notkuta ryöstettävinä.
    aiotaan katsella nähtävyyksiä ihan päivällä ja nukkua yöllä hotellissa. Nähtävyyksiä siellä näyttää olevankin!!

    Äänestä

Hei vaan
olimme viime heinäkuussa samaan tyyliin kuin suunnitelmanne Riiassa ja Jurmalassa. Paikallisjuna kolistelee kotoisasti Jurmalaan, matkalla näkee maisemia ja paikallisia ihmisiä. Valitettavasti asuimme nuorisomajassa Jurmalassa, koska muuta ei vapaana. Kävin hoidoissa Jurmala Spassa, ja kävimme katsastamassa Baltic Beachinkin, joka oli upea ainakin aulasta katsottuna!!
Juoppoihin ja rottiin emme törmänneet, emmekä pitkäkyntisiinkään. Käykää kävelyllä ihmettelemässä upeita palatseja, kunnostettuja huviloita ja kaatumispisteessä olevia "haasteita" - ja upeita autoja jos ne kiinnostavat, hih (Jurmalassa asuvat Riia alueen rikkahat). Latvian presidentin yksityisasunto sijaitsee myös Jurmalassa, aika lähellä hotellianne. Kävelykadulla on kahviloita, rafloja ja muutamia kauppojakin - kesällä oli paljon ihmisiä terasseilla, mutta talvella paikassa voi olla ihan omaa taikaansa.
Oikein hyvää matkaa!
T Ksantippa

Äänestä
  • lähin edullinen hotelli? Olisimme 2-3 yötä.

    Äänestä

"Se on yksi turhimmista paikoista maan päällä meiltä ryöstettiin tavarat autosta sen ollessa parkissa siellä ja sen lisäksi siellä puistot kuhisee rottia ja juoppoja"

Tää on taas näitä turhia juttuja joissa ei edes täsmennetä missä..
Jos väität tuota Jurmalasta niin et ole edes paikan päällä käynyt sillä Jurmalaan on maksu (ei koske kylpyläasukkaita mm.) ja siellä ei ole yhtään juoppoa (ellei humalaisia turisteja lasketa;) koska partiot vahtivat tehokkaasti.
Melkeen jokaisella hostellilla / hotellilla on oma parkkialue, usein aidatulla alueella. Riiassa voi olla toista, tosin sielläkin automme, kaikki usean viikon matkatavarat, tuliaiset saivat olla aivan rauhassa

Äänestä
  • Radi un Draugi on ilmeisesti edelleen omatyylisensä hotelli, vanhassa kaupungissa ja maan tasalla, aiemmin ainakin pidettiin kuuluisana hyvästä hinta-laatu-suhteesta, eli mukavaa majoitusta kohtuuhintaan. Pari kertaa tuli itsekin testattua työmatkoilla. Pysäköiminen os sitten hankalampi juttu.
    Nimi kääntyy jotenkin tyyliin Kaverit ja Kulkijat tms.
    Omaa kokemusta viime vuosina on kertynyt etupäässä tuttavaperheen lastenhuoneesta, missä olen yöpynyt Barbien ym seurassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkaan! kirjoitti:

Miltä kuulostaa tällainen loma: Lento illalla Tampereelta Riikaan, majoitus Radi Un Draugissa, keskiviikkona Riikasta Jurmalaan ja siellä kaksi yötä ke-pe Baltic Beach -kylpylähotellissa. Perjantaina takaisin Riikaan ja lento kotiin.
Ja nyt seuraa tyhmä kysymys: Kun tarjolla on double room ja twin room niin kummassa on yksi sänky ja kummassa kaksi erillistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu