Miltä kuulostaa tällainen loma: Lento illalla Tampereelta Riikaan, majoitus Radi Un Draugissa, keskiviikkona Riikasta Jurmalaan ja siellä kaksi yötä ke-pe Baltic Beach -kylpylähotellissa. Perjantaina takaisin Riikaan ja lento kotiin.
Ja nyt seuraa tyhmä kysymys: Kun tarjolla on double room ja twin room niin kummassa on yksi sänky ja kummassa kaksi erillistä?
Riika/Jurmala
12
5250
Vastaukset 12
- twin=kaksi petiä
Jos tarkoitus on mennä kylpylähoitoihin, suunnitelma hyvä. Muuten tekisin talvisaikaan toisinpäin, enemmän aikaa viettäisin Riiassa. Kesäaikaan taas kivempi majoittua Jurmalassa ja käydä sieltä käsin Riiassa.
- yksi yhtenäinen polsteri
Twin 2 erillistä sänkyä. Hyvältä kuulostaa. Matkaan vaan !
- matkaan!
Kiitos! Tarkoitus on tosiaan mennä kylpylään relaamaan. Riikassa olemme jo käyneet joten nyt riittää vähempikin aika siellä.
- sinne
Se on yksi turhimmista paikoista maan päällä meiltä ryöstettiin tavarat autosta sen ollessa parkissa siellä ja sen lisäksi siellä puistot kuhisee rottia ja juoppoja.
- matkaan!
Niin siis Riika vai Jurmala?
Olemme menossa lentäen, emme autolla, joten moisesta ei tarvitse huolehtia. Aiomme pysytellä enimmäkseen kylpylässä joten emme törmää puistorottiin. - mekin
Suunnitellaan tuollaista melko pikaista pari kolmen ehkä neljän yön pyrähdystä ensi viikolla ja lentäen, joten ei autovarkaat meitä häiritse. Ja me ei missään puistoissa yöllä humalapäissään notkuta ryöstettävinä.
aiotaan katsella nähtävyyksiä ihan päivällä ja nukkua yöllä hotellissa. Nähtävyyksiä siellä näyttää olevankin!!
- Ksantippa
Hei vaan
olimme viime heinäkuussa samaan tyyliin kuin suunnitelmanne Riiassa ja Jurmalassa. Paikallisjuna kolistelee kotoisasti Jurmalaan, matkalla näkee maisemia ja paikallisia ihmisiä. Valitettavasti asuimme nuorisomajassa Jurmalassa, koska muuta ei vapaana. Kävin hoidoissa Jurmala Spassa, ja kävimme katsastamassa Baltic Beachinkin, joka oli upea ainakin aulasta katsottuna!!
Juoppoihin ja rottiin emme törmänneet, emmekä pitkäkyntisiinkään. Käykää kävelyllä ihmettelemässä upeita palatseja, kunnostettuja huviloita ja kaatumispisteessä olevia "haasteita" - ja upeita autoja jos ne kiinnostavat, hih (Jurmalassa asuvat Riia alueen rikkahat). Latvian presidentin yksityisasunto sijaitsee myös Jurmalassa, aika lähellä hotellianne. Kävelykadulla on kahviloita, rafloja ja muutamia kauppojakin - kesällä oli paljon ihmisiä terasseilla, mutta talvella paikassa voi olla ihan omaa taikaansa.
Oikein hyvää matkaa!
T Ksantippa - vesipuisto
Ihan kokemisen arvoinen http://www.akvaparks.lv/en
- olis
lähin edullinen hotelli? Olisimme 2-3 yötä.
- pälä pälä
"Se on yksi turhimmista paikoista maan päällä meiltä ryöstettiin tavarat autosta sen ollessa parkissa siellä ja sen lisäksi siellä puistot kuhisee rottia ja juoppoja"
Tää on taas näitä turhia juttuja joissa ei edes täsmennetä missä..
Jos väität tuota Jurmalasta niin et ole edes paikan päällä käynyt sillä Jurmalaan on maksu (ei koske kylpyläasukkaita mm.) ja siellä ei ole yhtään juoppoa (ellei humalaisia turisteja lasketa;) koska partiot vahtivat tehokkaasti.
Melkeen jokaisella hostellilla / hotellilla on oma parkkialue, usein aidatulla alueella. Riiassa voi olla toista, tosin sielläkin automme, kaikki usean viikon matkatavarat, tuliaiset saivat olla aivan rauhassa- Toisenlainen kulkija
Radi un Draugi on ilmeisesti edelleen omatyylisensä hotelli, vanhassa kaupungissa ja maan tasalla, aiemmin ainakin pidettiin kuuluisana hyvästä hinta-laatu-suhteesta, eli mukavaa majoitusta kohtuuhintaan. Pari kertaa tuli itsekin testattua työmatkoilla. Pysäköiminen os sitten hankalampi juttu.
Nimi kääntyy jotenkin tyyliin Kaverit ja Kulkijat tms.
Omaa kokemusta viime vuosina on kertynyt etupäässä tuttavaperheen lastenhuoneesta, missä olen yöpynyt Barbien ym seurassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251798- 125821
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.118624- 53575
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89541Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan87525- 65521
- 40500
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59485Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34453- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31415- 58412
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9399Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396- 41396
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6385