Ahtopaineet

Oliko vanhassa matalapaineturbossa (vm.91/90) moottorin ohjainlaitteessa joku ahtopaineentunnistus. Vai onnistuuko ahtopaineen nosto ihan suoraan ? Polttonesteen paine ainakin riittää siihen tarkoitukseen.
7839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tossahan homma on hoidettu ihan mekaanisesti, siinä ei ole edes magneetivenaa säätelemässä painetta. Senkus ruuvaat vaan sitä hukkaportin tankoa, jos uskallat. Laita kuitenkin se puuttuva välijäähdytin sinne, muuten sulatat koneen sisuksia... Varminta on laittaa magneettivena ja sitten ohjata ahtopaineita sopivalla bleederillä, kannattaa pysyä 1 barissa eikä lähteä ahnehtimaan , tuon kone ja laatikko kestää kivuttomasti. Magneettivena 10 euroa ja bleederi akvaarioliikkeestä 5 euroa, tonnarin cooleri 100 euroa asennukseen koppa kaljaa. Noilla lääkkeillä 180hp-200hp on valmiina , eikä maksanut paljoa :-)

Äänestä
  • Hups..unohtui alkuperäiseen kysymykseen vastaaminen: On siellä tunnistus, tosin sillä on merkitystä vasta n.1,2 barin kohdalla jolloin polttoaineen syöttö katkeaa turvallisuus syistä

    Äänestä

  • Miten tuo magneettiventtiili kytketään ja mistä niitä saa. 10e noin halpako uutena ?

    Äänestä

  • Kaide kirjoitti:

    Hups..unohtui alkuperäiseen kysymykseen vastaaminen: On siellä tunnistus, tosin sillä on merkitystä vasta n.1,2 barin kohdalla jolloin polttoaineen syöttö katkeaa turvallisuus syistä

    Tuosta Kaiden listasta taisi jäädä puuttumaan APC-systeemi, jota matalapaineturbossa ei ole vakiona. Sellainen kannattaa myös asentaa.

    Myös turbo itse on pykälää pienempi, joten sekin kannattanee vaihtaa.

    T Pekka V

    Äänestä

  • 900s kirjoitti:

    Miten tuo magneettiventtiili kytketään ja mistä niitä saa. 10e noin halpako uutena ?

    APC.sta, ei liene kovin pakollinen jos muuten huolehditaa siitä ettei kone pääse nakuttamaan. Eli maksimissaan 1bar ahtoja, tonnarin välijäähy ja ajetaan 98 oktaanisella. Magneettivenaan tulee 3 letkua ja sähköt.Normaalisti APC systeemi liikuttelee tuota venaa, eli säätelee paineita. Tässä "viri" tapauksessa sitä säädeltäisiin bleederillä. Yksi tällätavalla viritetty "ässä" on kaverilla, tehoja 200hp, ahtoja 1bar putkisto ja imupuoli kunnossa ja toimii kuin kello .Tässä kuva venasta :

    http://216.78.172.244/turbo_folder/apcsole.htm

    Äänestä

  • Pekka kirjoitti:

    Tuosta Kaiden listasta taisi jäädä puuttumaan APC-systeemi, jota matalapaineturbossa ei ole vakiona. Sellainen kannattaa myös asentaa.

    Myös turbo itse on pykälää pienempi, joten sekin kannattanee vaihtaa.

    T Pekka V

    Muistaakseni viimeisissä T16 ja kaikissa äSsissä oli sama Mitsun turbo. Siis hieman pienempi kuin Garretin T03. Eli pitäisi riittää mainiosti.

    Äänestä

.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


900S kirjoitti:

Oliko vanhassa matalapaineturbossa (vm.91/90) moottorin ohjainlaitteessa joku ahtopaineentunnistus. Vai onnistuuko ahtopaineen nosto ihan suoraan ? Polttonesteen paine ainakin riittää siihen tarkoitukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu