Supistus

Kertokaahan miltä supistus tuntuu?

Itse heräsin yöllä kolme kertaa siihen että mahaan sattui ja se kovettui, mutta sen enempää ei sitten tapahtunutkaan.

Sitä vaan ihmettelin kun se kipu oli enemmänkin ylävatsassa. Mietin että oliskohan jotain muuta kun supistuksia kumminkin ollunna?

Jotain olen lukenut että suoistus lähtee kohdunpohjasta eli juuri sieltä ylhäältä mutta jotenkin olen kuitenkin mieltänyt että kipu tuntuisi enemmänkin alhaalla?

auttakee!
61100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vko 37 (36 2)

Äänestä

maha menee aivan pinkeäksi, kipuja ei ole ollut vielä ennen viime yötä ja silloinkin tuntui kyllä ala mahalla... ylhäältähän ne lähtevät voisiko olla että se lievenee sitten alaspäin mennessä? vaikea sanoa kun itse ensimmäistä odotan, nyt vko 35 2 ja supistellut on jo toista kuukautta

Äänestä

Ensimmäistä odottaessani en myöskään tiennyt miltä supistus tuntuu. Kun sitten niitä alkoi tulemaan, en edes tajunnut niiden olevan supistuksia, sillä ne tuntuivat selässä kamalana poltteluna ja reisissä myös. Aika samalta ne tuntuvat kun kuukautiskivut. Minulla vain ei ollut niitäkään ollut koskaan ennen ensimmäistä synnytystäni. Neuvolassa vain valittelin että selkä on ollut kamalan kipeä koko päivän, niin kuin tulessa, enkä ollut ymmärtänyt, että minulla oli synnytys jo käynnissä. Sairaalaan mennessä olin sitten 6cm auki. Minä olin kanssa luullut, että supistus tuntuu jossain ihan muualla vatsan alueella tai alapään seudulla.

Äänestä

aika vaikee kuvailla....mulla on nyt vaan ollu niitä harjotussuppareita jotka vaan kovettaa mahan mutta ei muuten satu ja ne synnytyssupparit ei mulla muistuttanu ollenkaa mitää menkkakipuja niinku joillain vaan ne tuntu kohdunkaulalla, ihan ku joku repis sitä väkisin aiki. En mä oikein osaa muuta sanoa....

Äänestä

Minulla oli raskausaikana sellaisia koko vatsan kovettumisia tosi lievän kivuntunteen kera vain muutamia kertoja.

Itse synnytyssupistukset olivat sitten sitä luokkaa, että ei voinut olla tietämättä, että mikä on supistamista. Minulla supistukset tuntui kaikkialla (mahassa ja selässä)ja olivat mielestäni niin tuskaisia, etten pystynyt enkä pysty jälkikäteenkään erittelemään mihin olisi eniten koskenut. En tiedä oliko synnytyksen käynnistämisellä millaisia vaikutuksia supistuksien kovuuteen.

Supistuskivut tuntuvat olevan kaikilla erilaisia. Välillä luen tai kuuntelen kateellisena kertomuksia siitä, että joku ei ole edes tiennyt, että supistaa ja mennyt sitten lähes suoraan vaan ponnistamaan lapsen maailmaan. Taitaa kuitenkin olla harvinaisempaa.

Luulen, ettei kukaan pysty kuvaamaan sinulle riittävän hyvin miltä supistus sinusta voisi tuntua.

Oletan kuitenkin, että ne tuntemuksesi ovat pienimuotoisia supistuksia.

Äänestä
  • Täytyy tässä vaan sitten malttaa odottaa ja katsoa millasia kipuja ja tuntemuksia alkaa tulemaan.

    Kiitos kaikille vastanneille uskon että jutuistanne oli apua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meppe kirjoitti:

Kertokaahan miltä supistus tuntuu?

Itse heräsin yöllä kolme kertaa siihen että mahaan sattui ja se kovettui, mutta sen enempää ei sitten tapahtunutkaan.

Sitä vaan ihmettelin kun se kipu oli enemmänkin ylävatsassa. Mietin että oliskohan jotain muuta kun supistuksia kumminkin ollunna?

Jotain olen lukenut että suoistus lähtee kohdunpohjasta eli juuri sieltä ylhäältä mutta jotenkin olen kuitenkin mieltänyt että kipu tuntuisi enemmänkin alhaalla?

auttakee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu