"Pyhä henki" koraanissa

m-bin-abd

"Pyhä henki" ei ole sama kuin Jumala, vaan Jumalan luomus.

muutamia kohtia,

78:38. Sinä päivänä, jolloin henki ja enkelit seisovat riveissä, eivät muut saa puhua kuin se, jonka Laupias sallii ja joka lausuu totuuden.

70:4. Enkelit ja henki nousevat Hänen tykönsä päivänä, jonka pituus on viisikymmentä tuhatta vuotta.

97:4 4. Silloin laskeutuvat enkelit ja suuri henki Herransa käskyn mukaan kaikenlaisiin tehtäviin.

19:93. Taivaissa ja maan päällä ei ole ainoatakaan, joka tulisi Laupeimman luo muuten kuin palvelijana.

2

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osoitetaan

      useissa kohtaa että on olemassa Jumalan Voima Pyhä Henki ja myös että enkeli Gabrielin taivaassa saama nimi oli Pyhä Henki eli on siis olemassa kaksi Pyhää Henkeä, toinen Jumalan persoonaton Voima ja toinen persoona (Gabriel).

    • tietousko

      riepotteli Muhammedia?

      Hallussani on Koraanin suomennos vuodelta 1942, jonka on suomentanut Z.I.Ahsen Böre.

      Johdannossa sivulla kymmenen lukee:

      " Sanoja, jotka ilmoitettiin hänelle häne ollessaan hurmiotilassa, islaamilaiset pitävät pyhinä, ja niitä ei milloinkaan sekoiteta niihin, joita hän lausui silloin, kun hänessä ei ollut mitään ilmeistä sielullista muutosta. Edelliset muodostavat Pyhän Kirjan ja jälkimmäiset Hadithin ja Sunnahin. "


      Böre jatkaa rohkeaa johdantoaan:

      " Lähetystyönsä kolmena ensimmäisenä vuotena Profeetta saarnasi melkein yksinomaan perheelleen ja lähimmille ystävilleen koko Mekan kansan pitäessä häntä hiukan hassahtaneena. "


      Voisiko olla,
      että Muhammedilla oli jokin tauti, joka riepottelee ihmismieltä!?

      Löytyykö noille suomennoksille mitään vastinetta arabilaisessa Koraanissa,
      vai pitääkö minun polttaa tuo Koraanini vääräoppisena?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      112
      6657
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3717
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2488
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      256
      2343
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2028
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1760
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1665
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1249
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1225
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1204
    Aihe