raskausaikana???? Ja jos poltitte, montako savuketta päivässä meni? onko lapsellanne koliikkia tai muuta joka voisi johtua tupakoinnista? tunnetteko syyllisyyttä tupakoinnista? moraalisaarnajien en toivoisi hyökkäävän tähän ketjuun, vaan niiden vastaavan jotka ovat polttaneet tai joilla on joku tuttu joka on polttanut???
ketään joka
tupakoinut
131119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
molemmista lapsista. ekan aikana poltin 1-5 tupakkaa päivässä koko raskauden ajan. tytöllä oli paha koliikki. ei ole muuta ilmennyt.toisen aikana poltin n. 10- 15 tupakkaa päivässä. ei ole ilmennyt mitään, todella iloinen ja hyväntuulinen poika. tottakai on molempien aikana syyllisyys vaivannut.
poltin raskauden aikana alle 10 päivässä, alussa vain n.1-4 päivässä. Tytöllä ei koliikkia eikä mitään muutakaan mikä johtuisi tupakoinnistani. Kaverini ovat kanssa polttaneet (6kaveria) mutta he oikeastaan ihan niin kuin ennenkin, ehkä vähän vähentänyt, eikä kenelläkään koliikkia tai muutakaan. Ja samoin, tietysti tunnen syyllisyyttä että poltin raskausaikana, mutta mitä sitä enempiä selittelemään..
Poltin askillisen pvässä :( Syyllisyys kalvoi...Poikakulta on iloinen ja tyytyväinen. Ei koliikkia taikka muuta ilmennyt...vielä..iiiik. Vatsanväänteitä tosin, mutta ruokahalu kuin norsulla.
Kaikki hirmu yksilöllistä. Joten etukäteen ei kannata surra. Lopettaa voi kyll yrittää ;)
ja sit ei pystynyt imettään, ni vauvalla aika pahat viekkarit.
Poltin lähes koko raskaus ajan...en todella ylpeile sillä ja olo oli koko ajan syyllinen...polttaminenkin tapahtui vähän nk.salaa lähes kaikilta. Toki pelotti että mitä siitä seuraa. Onnekseni olen saanut terveen pojan, ei koliikkia eikä mitään muutakaan.Eikä vaikuttanut kokoonkaan sillä poika syntyi 3 vkoa etuajassa ja oli 53 cm pitkä ja painoi nelisen kiloa
Kahden aikana poltin noin 20 päivässä, ja kahden aikana en lainkaan. Tupakkaa saaneet olivat ärsyke herkkiä, ja itkivät enemmän alussa. Kenelläkään ei koliikkia ollut. Syyllisyyttä kannan vieläkin joskus, vaikka lapset ovat jo 9 ja 15, sekä terveitä.
Poltin raskauden aikana 0-20 tupakkia päivässä; yleisemmin 15. Tyttö syntyi käynnistyksellä laskettuna aikana, kun maksa-arvot olivat koholla. Oli 48 cm ja 3.3 kg. Syyllisyyttä en niinkään kanna, mutta toki asia harmittaa. Poltin myös 3 kk:n imettämisen aikana, mutta aina imetyksen jälkeen, niin, että yleisesti olin ollut polttamatta 2-3 tuntia ennen imetystä.
Tyttö erittäin kiltti, nukkunut yönsä 2 kk asti, itkenyt ehkä 1 min/päivässä, upea ilmestys ja nyt 8 kk.
Toki suosittelen lopettamista, mutta..... tupakka on ihan yhtä paha riippuvuus kuin esim. alkoholismi.
Tietysti kyllä vähemmän kuin normaalisti,noin 7kpl/pvä.Ehkä pientä häpeää raskauden loppu ajoilla kun vatsa oli todella näkyvillä...Huonoa omaatuntoa oon joskus potenut,mut aika harvoin.Pojalla ei todellakaan ole koliikkia,tuskin itkee koskaan.Hymyilevä pieni miehen alku,nyt 5,5kk.Kasvua ei ainakaan polttamiseni ole haitannut,syntymäpaino 3595g ja 52cm ja 5kk punnituksessa hitusen yli 10kg ja 70cm pituutta.Nähtäväksi jää tuleeko tulevaisuudessa mitään eteen mikä johtuisi tupakoinnistani!
Esikoisen odotusaikana meni askillinen tupakkaa päivässä. Poika painoi reilu 4kg eikä ollut koliikkia eikä muitakaan ongelmia. Syyllisyys painoi paljonkin välillä.
Toisen lapsen koko odotusaikana poltin yhteensä ehkä 10 savuketta,tyttö painoi 3835g. Ei ongelmia tälläkään.
voivathan ne tupakoinnin vaikutukset näkyä vuosien päästä.En tiedä onko yhteyttä tuoakoinnin ja atooppisen ihon tai levottomuuden välillä.Kummitytöllä pahat allergiat ja kumpikaan vanhemmista ei ole allerginen.Äiti poltti odotusaikana.Itselläni niin,kun tulin raskaaksi niin tupakka oksetti niin paljon etten pystynyt juurikaan polttamaan kuin pari tupakkaa silloin tällöin,mutta kun vauva syntyi niin siitä se taas alkoi =(
poltin odotusajan ja poltan edelleen ...nyt odottaessani toista. Jokaisen oma asia...
Mistään muusta ei ollut vaikea luopua odotusaikana kuin tupakista. Alkoholia ei tehnyt edes saunakaljan verran mieli ja ruokavaliotakin tuli seurattua. Söin kyllä paljon, mutta terveellisesti ja kyllä herkuttelinkin = ) Painoa koko raskausaikana ei tullut neuvolakorttiin kuin 6 kiloa ...... MUTTA se tupakka, poltin koko raskausajan, tosin viime kuukausina enään 1-3 tupakkia päivä. Sitten kun "pääsin" synnyttämään niin tupakanpoltto loppui imetyksen ajaksi (n. 6 kk), mutta ikävä kyllä olen aloittanut sen taas.
raskausajan alussa.mutta kun hän meni ultraan vauva ei liikkunut paljon,ja lääkäri sanoi että "taidat polttaa tupakkaa.oletko polttanut 15min sisällä? se nimittäin lopettaa joksikin aikaa vauvan liikehtimiset"..
sitten ystäväni lopetti tupakoinnin ja silti hänen istukkansa oli melkeenpä ihan harma kun vauva syntyi.
en halua pelotella,mutt yksi lastenlääkäri tuttuni on minulle "saarnannut" asiasta (vaikka en polttanut raskausaikana) että nykyään ei oteta riskejä vakavasti tuon polttamisen ja raskauden kanssa..haittoja eon niin paljon enempiä kun mitä jotkut luulee.en nyt siis väitä että kaikille sattuu jotain jos äiti on polttanut raskausaikana.aika monihan loppujen lopuksi kuitenkin tupakoi koko odotusajan.mutta esim jos odottaa poikavauvaa hänen hedelmöittyvyys,vaikuttuu tästä,ja hänellä voi olla vaikeuksia saada aikuisena lapsia (anteeksi tämä huonosti kirjotettu texti,ruotsinkielisyydestä johtuen en löytänyt aivan oikeita sanoja)
en nyt siis kuitenkaan tuomitse äitejä jotka polttavat,kunhan jaoin tietoni..ja tosiaan jotkut srtessaavat tai eivät vain yksinkertaisiesti pysty olemaam ilmat tupakkaa,stressihän on sikiölle pahempaa,kun savu (näin olen siis vain kuullut)
hyvää joulun odotusta ja toivottavasti en pahoittanut kenenkään mieltä tällä viestillä!!