Miten teillä sujui sähköputkitukset? Joutuiko valun jälkeen seiniä roilottaan vai oliko asiansa osaava sähkäri tms mukana tarvittaessa? Meillä on sunnitteilla Lammi-talo ja tarkoituksenani on latoa itse runko pystyyn. Mielestäni putkitus ja rasioiden asennus ei pitäisi olla kovin ylitsepääsemätön, juttu vaikkakin yks tuttu jo sanoi, että siinähän sit roiloat kun puolet putkista puuttuu. Sanoin sille että turha tehdä ko. taloa ellei ole kunnon piirustuksia. Joten kommentteja varsinkin hartiapankkirakentajilta. Niin ja latoamisurakasta, eli olisko kannattanut työ teettää ja jättää fysiikkaa vaikka sisähommiin?
Lammi-rakentajat/sähköt
6
683
Vastaukset
- rakentaja
Viime syksynä ladoimme sokkelin kyseisistä harkoista, ja keväällä jatkamme siitä sitten ylöspäin. Koko talo tulee siis Lammi-harkoista (2krs.). Sokkelin latomisen jälkeen olen sitä mieltä, että materiaalia en voisi edes kuvitella vaihtavani. Onhan tässäkin omat ongelmansa (tai haasteensa), mutta hartiapankkirakentajana en uskaltaisi muusta materiaalista edes yrittää. Päänvaivaa ovat aiheuttaneet lähinnä pienet mittatarkkuudessa olevat heitot, ja nekin lähinnä kulmapaloissa. Putkitusta en ole vielä ehtinyt tekemään, mutta en näe siinä mitäään ongelmaa. Vierailin yhdellä toisella lammi-työmaalla, jossa olivat joutuneet kaksi pistorasiaa roilottamaan jälkikäteen. Tämä vain siksi, että päättivät lisätä nuo kaksi rasiaa jälkikäteen.
- Pico
Ohjeissä neuvotaan että ei saisi tehdä poikittaisia putkituksia seiniin... ei tehty, mutta en kyllä näe mitään syytä että miksi niitä ei olisi voinut tehdä.
Itse laitoin rasioihin 30mm kororenkaat, jolloin ne on helpompi asentaa harkkoihin, koska lähtevät putket osuvat aika lailla keskelle kanavia. Parhaiten homma onnistuu siten että kiinnität rasiat vaneri levyyn ja roppaat sen seinään kiinni. osan rasioista kiinnitimme pekällä uretaanilla. Yhtään rasiaa ei irronnut valussa. Valujen jälkeen huomattiin että yksi putki on hukassa, oli ilmeisesti jäänyt seinän sisälle kiepille. Kkäytin taipuisaa muoviputkea ja kieppi oli ontelossa ja sitä vedettiin ylöspäin seinän noustessa. Pistorasioiden putkitukset vedin ala kautta.
Putkien unohtamien on tietysti huolellisuudesta kiinni. Latomisvaiheessa putkia ja rasioita on helppo laittaa, joten mielummin vetää ylimääräisä, kuin että unohtaa niitä. Jälkikäteen roilottaminenkaan ei ole kamala homma, koska harkon kevytbetoni kuori on suht helposti työstettävissä ja vaihtoehtoisilla materiaaleillahan roilotus on ainoa vaihtoehto.- weukku
ei roiloaminen ole ainoa vaihotehto. meillä talo kahiponttiharkolla, jossa myös reiät putkivetoja varten. Yhtään ei tarvinnut roilota ;)
- omatoiminen rakentaja
Itse teen lammin tavarasta täysin 2-kerroksista taloa ja 1 kerros on ladottuna sähköputket vedettynä. Kaikin puolin todella toimiva ratkaisu lammilla ja kivitalovalmistajista sähköputkitus varmasti helpointa. Rohkaisuksi sinulle oma tyylini tehdä sähköt: täysin omin päin ilman sähkösuunnitelmaa!!! Sähköurakoitsijan kanssa olen sopinut että hän jälkeenpäin tarkastaa vedot (ennen betonointia) ja tekee tarvittavan muodollisen suunnitelman paperille..
- Vanhempi suunnittelija
Olen erikoistunut ennustuksiin, jotka toteutuvat. Valitettavasti tulet toteamaan lukuisia puutteita ja epämääräisyyksiä sähköistyksessäsi.
20 v aikana ei ole tullut yhtään pientä eikä isoa hanketta vastaan, jossa sähköistyksen määrittely olisi ollut "helppoa" edes paperivaiheessa. Mutta onnea vaan yritykselle.
Jos ei ole vielä valettu umpeen, niin pyydä siltä sähkäriltäsi edes jonkinlainen muodollinen suunnitelma heti. Ns. viranomaiset eivät vaadi mitään suunnitelmia. Suunnitelman arvo on jossain aivan muualla. - Sami
Vanhempi suunnittelija kirjoitti:
Olen erikoistunut ennustuksiin, jotka toteutuvat. Valitettavasti tulet toteamaan lukuisia puutteita ja epämääräisyyksiä sähköistyksessäsi.
20 v aikana ei ole tullut yhtään pientä eikä isoa hanketta vastaan, jossa sähköistyksen määrittely olisi ollut "helppoa" edes paperivaiheessa. Mutta onnea vaan yritykselle.
Jos ei ole vielä valettu umpeen, niin pyydä siltä sähkäriltäsi edes jonkinlainen muodollinen suunnitelma heti. Ns. viranomaiset eivät vaadi mitään suunnitelmia. Suunnitelman arvo on jossain aivan muualla.Eilen harmikseni huomasin että pistorasia ketjusta puuttuu jonku välin johdotus, eikä rasiaa löytynyt mistään, kuvatkaan eivät pitäneet paikkaansa, koska asennusvaiheessa tehtiin pieniä muutoksia... lopulta se löytyi eteisen kaapin takaa. Tasoitemies oli siistisi piiloittanut sen. Onneksi löytyi ja johdot saatiin vedettyä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841