kompressori vai termostaatti?

Meillä on n.8v vanha jääkaappi/pakastin yhdistelmä.Pakkanen on menny sököks,en tiedä onko kompressori,kun alko näyttää hälytysvaloa ja kylmäkoneet kun alkavatvälillä"huruttaa"jäi pakkasen "hurutus"kesken ja kuulu naks ja taas yritti "huruttaa"ja taas naks,eli mikä on?Jos kompressori,niin korjauttaa kuulemma ei kannata,kun on kallista.
2817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kannattaa sulattaa koko kaappi ja kokeilla uudestaan. Noin vanhassa kaapissa ei välttämättä ole automaattisulatusta tai se ei toimi. Voi olla että auttaa. Joskus jäätä kertyy niin paljon että termostaattin anturi on myös "jäässä" ja saa vääriä lukemia.

Termostaatin anturin pystyt tämän jälkeen testaamaan siten että otat sen kokonaan jääkaapin ulkopuolelle (ei irti) tai lämmittämällä sitä jollain kuumalla. Termostaatti on halpa osa vaihtaa valmistaja on yleensä Danfoss. Niitä saa kaupasta ja asentaminenkin on helppoa.

Äänestä

Voisiko se olla kompressorin käynnistysrele?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huruttelija kirjoitti:

Meillä on n.8v vanha jääkaappi/pakastin yhdistelmä.Pakkanen on menny sököks,en tiedä onko kompressori,kun alko näyttää hälytysvaloa ja kylmäkoneet kun alkavatvälillä"huruttaa"jäi pakkasen "hurutus"kesken ja kuulu naks ja taas yritti "huruttaa"ja taas naks,eli mikä on?Jos kompressori,niin korjauttaa kuulemma ei kannata,kun on kallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu