Hieman on käynnyt mielessä rosteripakosarjojen tekeminen V8 moottoriin, johtuen sarjojen "korkeahkosta" hinnasta.
Primääriputkethan ovat vesivaipallisia, ovatko molemmatputket väännetty samalla? Vai kasattu jotenkin muuten?
Primääriputkethan ovat vesivaipallisia, ovatko molemmatputket väännetty samalla? Vai kasattu jotenkin muuten?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ongelma,jätä riittävästi väljyyttä kiinnitysreikiin.
hullun kalliita. Tosin valurautasarjoilla on oma käyttöikä 15 vuotta? Jos teet itse, niin yhtä hyvin voit tehdä mustasta raudasta. Paljon helpompi hitsata ja kestää riittävästi. Vaikea saada yhtä hyvää virtausta kuin valetuissa. Tekniikka: Tuplaputket, jotka hitsataan kasaan.
Useimmiten AL valua ei valurautaa.
http://custommarine.com/headerapps/BigTube.php
Jos 9000$(yhteen koneeseen) ei ole paljon, niin minä olen unohtanut että tämä on veneilypalsta.
Tai Te sen että tämä on Moottoriveneilypalsta :)
Kyllä kannattaa itse vääntää,tuohon päälle vain yhtenäinen kotelo.
Ei ehkä yhtä seksikkään näköinen, mutta kustannustehokas.
Lämpölaajenemiskerroin on haponkestävällä (AISI316L) ja RST:llä (AISI304) valutautaan verrattuna huomattavasti suurempi.
Em seostetut metallit ovat todella haasteelliset materiaalit pakosarjoissa. Huonolla tuurilla vahva ja pitkä rakenne saattaa halkaista laahjetessaan kannesta palan irti.
Monet ovat onnistuneet, mutta useat taas ei. Vaikea myös hitsattava, mutta puikolla tai TIG:llä metallimies sen kyll saa kasaan. Vaatii lopuksi myös jännitysten päästämisen hehkuttamalla ja koneistuksen tiivistepintojen yhdensuuntaamiseksi koeponnistus. Paljon työtä "askartelua"... Good Luck!
Ongelma lämpölaajeneminen ,kuten alussa on mainittu.