Selvittämättä jäämisen

Tuntuu siltä, että henkirikoksia tehtailevat Suomessa enimmäkseen imbesillit. Rikokset selviävät yleensä niin, että uhrin vierestä löytyy morapuukko, ja sormenjäljet ovat rekisterissä ja kuuluvat uhrin ryyppykaverille. Joskus ryyppykaveri tajuaa heittää puukon järveen ja jää kiinni vasta kahden päivän päästä Tukholman satamassa. Näiden selvittämiseen ei mitään hercule poiroteja tarvita.

Jos joskus olisi liikkeellä joku fiksumpi joka osaa myös peittää jälkensä, niin Suomen poliisi tuskin osaisi tapausta selvittää.
4986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sinähän näitä henkirikoksia varmasti oletkin useamman tutkinut....
Henkilökohtaisesti itse olen, että se siitä sinun kommentistasi.

Äänestä
  • Hienoa että RP:n heputkin lukevat suomi24:sta. Saadaan asiantuntemusta tällekin palstalle aimo annos lisää!

    Äänestä

  • jee! kirjoitti:

    Hienoa että RP:n heputkin lukevat suomi24:sta. Saadaan asiantuntemusta tällekin palstalle aimo annos lisää!

    Pöllölaakson viisaat sitten rakentavat juttua, ja muut murhaavat rauhassa. Vaikka sillä gosaanilla, kun näyttöäkään ei poliisivoi saada, vaikka paikanpäältä nappaisi.

    Java on ihana ase.

    Ohjelma viisas
    yhden nappas
    ja kappas
    taas ehkä toisenkin.
    Kun juhannusruusu kukkaan puhkes,
    koston ovet aukes
    Oli kaikki myöhäistä estää.
    Toki kaikkien ei tätä tarvi kestää.
    Missähän se ohjelma lie,
    kun labra tulokset vie
    ohjelma ne muuttaa vaan.


    (Tietenkin vain provoa, minullahan oli todistettavasti jutussa vain onnea????)

    Äänestä

Totta. Varmaan 99% maamme henkirikoksista on "joutilaisuuskomitean" suorittamia. Mora tosiaankin löytyy siitä vierestä sormenjälkineen tai itse tekijä löytyy veripisaroita seuraamalla viereisestä kämpästä humalaansa nukkumasta.

Poliisin henkirikosten selvittämisprosentti on huippuluokkaa Suomessa. Siitä annettava ihan täysi tunnustus.

Olisi kuitenkin mielenkiintoista koota yhteen joitakin "vaikeampia" juttuja. Katsotaas. Näissä tapauksissa poliisi on mielestäni toiminut erinomaisesti, osin "poirottimaisuuttakin" käyttäen.

Elina Lappalaisen tapaus,
Se toinen murhattu Sari 90-luvulta,
Jollaksen palkkamurha (tutkimus tosin kesti kauan),
Heinon pariskunnan surma,
Zorromurha Tapereella,
Tapaus kukkasurma,
Murhaavan ratikkakuskin Maijan tapaus ns. unisurma

lisää löytyy vaikka kuinka paljon.

Sitten juttuihin jotka jostain kumman syystä vaan pimeänä ovat pysyneet.

Kirkkonummen kolmoissurma,
Viking Sallyn turistisurma,
Ns. kaappihomosurma Mannerheimintiellä,
Vantaan pankkiautomaattisurma,
Talonmiehen tappo Vantaalla,
Pornokauppiaan surma Sturenkadulla,


Onko näissä tullut mitään edistystä vuosien varrella? Onko uusia vihjeitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahdollisuudet kirjoitti:

Tuntuu siltä, että henkirikoksia tehtailevat Suomessa enimmäkseen imbesillit. Rikokset selviävät yleensä niin, että uhrin vierestä löytyy morapuukko, ja sormenjäljet ovat rekisterissä ja kuuluvat uhrin ryyppykaverille. Joskus ryyppykaveri tajuaa heittää puukon järveen ja jää kiinni vasta kahden päivän päästä Tukholman satamassa. Näiden selvittämiseen ei mitään hercule poiroteja tarvita.

Jos joskus olisi liikkeellä joku fiksumpi joka osaa myös peittää jälkensä, niin Suomen poliisi tuskin osaisi tapausta selvittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu